[FOTO] Pogledajte kako je izgledao Vukovar poslije razaranja i danas, neke rane su zacijelile
Danas, 18. studenog, obilježava se dan sjećanja na pad grada Vukovara nakon agresije i opsade jugoslavenske vojske. Vukovar je simbol hrvatskoga otpora velikom agresoru i 91′ je dao sve što je imao za samostalnu Republiku Hrvatsku. Kroz tekst su fotomontaže razorenih dijelova Vukovara i iste te lokacije danas. Vrijedi pogledati kako su neke rane zacijelile, a neke još ipak nisu.
U tekstu ćemo proći kroz nekoliko znamenitosti u gradu Vukovaru za koje smo uspjeli naći snimke. Jedan dio fotografija je screenshotan s YouTube stranice PNJS Productions. Stranica ima nekoliko videa gdje su autori uspjeli pronaći razne televizijske snimke i spojiti ih s istim lokacijama s Google Street Viewa. Neki prizori su zaista uznemiravajući.
Počet ćemo s fotografijama dvorca Eltz, kao što se vidi na lijevoj fotografiji u kakvom je stanju bio zbog razaranja, a danas ipak izgleda dostojanstveno i ponosno. Tijekom agresije srpske i jugoslavenske vojske na Hrvatsku, 25. kolovoza 1991., dvorac Eltz postao je prva građevina u Vukovaru bombardirana iz zraka. Do konca rata dvorac je najvećim dijelom posve razoren, a građevine u sklopu dvorca su srušene do temelja. Vlada Republike Hrvatske i Razvojna banka Vijeća Europe financirali su obnovu dvorca koja je započela 2008. i trajala do listopada 2011. godine.
Vukovarska bolnica, danas Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar, također je jedan od najpoznatijih simbola Vukovarske patnje. Sve počinje 2.5.1991.god. kada Hitna služba Medicinskog centra Vukovar se uključuje u zbrinjavanje ranjenika u Borovo Selu, a tijekom srpnja je formirana ratna kirurgija i opremljeno protuatomsko sklonište. Prve granate su počele padati na bolnicu 15.8.1991.god., a 24.8.1991.god. je bolnica bila meta avionskog napada. Do 20. studenog 1991.god. bolnica je zbrinula 4000 ranjenika, od kojih je 2250 podvrgnuto dugotrajnim operacijama. Na bolnicu je padalo svakodnevno prosječno 700 granata. Liječnici i ostalo osoblje je danonoćno radilo u vrlo teškim uvjetima, bez dovoljno lijekova, sanitetskog i ostalog materijala, struje, hrane i vode. Nakon 20. studenog 1991.god. odvedeno i pogubljeno na Ovčari je 200 ranjenika, bolesnika, a među njima i 18 djelatnika bolnice.
Sljedeće fotografije su usporedba današnjeg Trga Republike Hrvatske i zgrade gradskog poglavarstva i porezne uprave Vukovar.
U blizini Trga Republike Hrvatske (iznad) nastavlja se most preko rijeke Vuke koji je također bio u potpunosti uništen.
Ovdje vidimo Matični ured grada Vukovara u Županijskoj ulici. Niže u ulici se nalazi i Dvorac Eltz.
Tko god spomene otpor Vukovaraca srpskoj agresiji 1991. potakne i sjećanje na hrabri glas Siniše Glavaševića, novinara i urednika Hrvatskog radija Vukovar koji je uporno do posljednjeg dana slao okrutno realna izvješća iz opkoljenog grada. Uz izvješća, kako se obruč stezao, slao je i optužbe na račun hrvatske vlasti jer je brzo shvatio da je Hrvatska prepustila Vukovar sudbini.
Dalje, ispod teksta će se nalaziti snimke u obliku gifova, da se vidi usporedba Vukovara i koliko je izrastao u pedeset godina od 1968. godine do 2018. godine. Vukovar smo podijelili na tri djela, Borovo selo, Sjeverni i Južni dio.