Hrvatska na Venecijanskom bijenalu predstavila ‘Inteligenciju grešaka’
U prostorima Arsenala službeno je otvoren paviljon s kojim se Hrvatska predstavlja na ovogodišnjem Venecijanskom bijenalu – 19. Međunarodnoj izložbi arhitekture. Projekt hrvatskog paviljona nosi naziv ‘Inteligencija grešaka / Intelligence of Errors’, povjerenica ovogodišnjeg predstavljanja je Ida Križaj Leko, a autorski tim zajedno s povjerenicom čine Ana Boljar, Jana Čulek, Marino Krstačić – Furić, Iva Peručić, Ana Tomić, Marko-Luka Zubčić, okupljeni u autorski kolektiv Institut grešaka.

Inteligencija grešaka | foto: UHA
Projekt ‘Inteligencija grešaka‘ predstavile su ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti Ministarstva kulture i medija RH, Nevena Tudor Perković, predsjednica Udruženja hrvatskih arhitekata (UHA), Mia Roth Čerina, predsjednik Povjerenstva za odabir projekta, Tonči Čerina i povjerenica hrvatskog paviljona, Ida Križaj Leko.
Treba reći kako Venecijanski bijenale ostaje otvoren do 23. studenog 2025. godine. Kao i da je Naručitelj projekta za Hrvatski paviljon na 19. Međunarodnoj izložbi arhitekture – La Biennale di Venezia je Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, a projekt provodi Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA).
Promišljanje o složenosti svijeta
Okupljenim brojnim internacionalnim i domaćim posjetiteljima obratila se predsjednica Udruženja hrvatskih arhitekata, Mia Roth Čerina. U svom uvodnom govoru osvrnula se na temu ovogodišnjeg bijenala koja je u fokus stavila inteligenciju – ljudska, neljudska, umjetna, prirodna, spontana, kolektivna.
– Kroz pojam ‘intelligens’, koji se vraća na latinsku etimologiju značenja ‘čitanja među redovima’, ‘razabiranja’, svi ovi paviljoni nas pozivaju da osluškujemo složenost svijeta oko nas i reagiramo na njega promišljeno, empatično i odgovorno, istaknula je.

Inteligencija grešaka | foto: UHA
Učenje iz grešaka
Povjerenica, Ida Križaj Leko, poželjela je svim prisutnima dobrodošlicu u Institut grešaka i predstavila sve članove tima i zahvalila svim suradnicima koji kontinuirano pružaju podršku istraživanju Instituta grešaka.
– Greške se u kontekstu projekta promatraju kao stanja stvorena ljudskim djelovanjem ili nedjelovanjem koja se prostorno manifestiraju unutar našeg okoliša. No, umjesto da se greške tretira kao nešto što nužno treba popraviti, projekt ‘Inteligencija grešaka’ poziva na drugačiji pristup – onaj koji ostaje uz grešku i promatra što od nje može naučiti, rekla je Križaj Leko.

Inteligencija grešaka, dijagram projekta | foto: UHA
O autorima
Institut grešaka interdisciplinarni je autorski kolektiv čiji članovi dolaze iz različitih polja umjetnosti i istraživanja. Ida Križaj Leko prakticirajuća je arhitektica i voditeljica interdisciplinarnog sveučilišnog specijalističkog studija – Urbani studiji Sveučilišta u Rijeci. Ana Boljar je arhitektica koja djeluje u procjepima arhitekture stanovanja, kulture i zajednice. Odrasla je u kolektivima. Jana Čulek je arhitektica i istraživačica. Radom kroz svoj ured Studio Fabula te kroz nastavnu aktivnost bavi se izgrađenim prostorom i njegovim narativima kroz različita mjerila, istražujući diskurzivni i pripovjedački potencijal arhitekture, kao i njenu situiranost u širem društvenom i političkom kontekstu.
Marino Krstačić-Furić i Ana Tomić djeluju kao duo usmjeren na grafički dizajn i vizualne komunikacije, uglavnom u području kulture i umjetnosti s posebnim naglaskom na razvoj prepoznatljivog grafičkog jezika, ilustraciju i prostorne intervencije. Iva Peručić je arhitektica, umjetnica i specijalistica Urbanih studija čija praksa obuhvaća prostorne instalacije i projekte različitih mjerila koji potiču promišljanje o povezanosti s okolišem. Marko-Luka Zubčić je viši asistent na Institutu za filozofiju u Zagrebu čiji je istraživački fokus neidealna institucijska epistemologija.

Inteligencija grešaka, autorski tim | foto: Doris Fatur
Upoznajte ovdje staklenu duplu vilu na Bukovcu, savršena je kombinacija top materijala i tlocrta u zagrljaju prirode.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.