Pretraga

Restauracija svečanog stubišta HGZ-a, bijeli kreč godinama je skrivao blago

A- A+

U sklopu cjelovite i energetska obnova zgrade Hrvatskog glazbenog zavoda, u tijeku je velika restauracija raskošnog svečanog stubišta, jednog od najljepših povijesnih stubišta u Zagrebu. Otvorio ga je car Franjo Josip I. 14. listopada 1895., a o tom događaju svjedoči mramorna ploča postavljena na međukatu. Pod vrijednim rukama stručnjaka sada izranjaju umjetnička blaga koja su godinama bila sakrivena bijelim krečom.

Hrvatski glazbeni zavod

Hrvatski glazbeni zavod | foto: Zvonimir Ferina / promo

Stubište Hrvatskog glazbenog zavoda (HGZ) ‘Pan, ljubitelj glazbe i najbolji plesač među bogovima’ vodilo je publiku do velike dvorane na čijoj su se pozornici održavali ponajbolji koncerti u Zagrebu. Tu je bila pozornica na kojoj je, primjerice, Igor Stravinski 1926. pratio za klavirom svoju prijateljicu, sopranisticu Maju Strozzi-Pečić.

Izdvojeni članak

Restauracija nije isto što i DIY: Kada čujete inspirativnu priču ovog mladića bit će vam jasno zašto

Sada su na svečanom stubištu, kao i u velikoj dvorani, u tijeku restauratorski radovi koje obavlja tvrtka Restaurator. Najopsežniji i najdugotrajniji dio posla je uklanjanje naknadnih bojanih slojeva sa zidova i s ograde stubišta.

Ispod bijele boje pravo blago

Kompleksni radovi istovremeno donose veliko zadovoljstvo stručnjacima i poklonicima kultnog ‘Glazbenjaka’ jer otkrivaju prave bisere povijesnog izgleda HGZ-a. Poput skladnih oslika na zidovima i profinjenih zlatnih obruba na štukaturama i stropnim rozetama.

– U velikoj dvorani detektirale su se granice originalnih oslika, njihova očuvanost i karakter. Pri uklanjanju naslaga bijele boje zatečena su dva slikana sloja koji se međusobno isprepliću, ali odudaraju jedan od drugoga kvalitetom i stupnjem očuvanosti. Zanimljivo je da je stariji sloj tehnološki bitno kvalitetniji pa je i stupanj njegove očuvanosti veći. Radujemo se svim budućim rezultatima koji će u narednim mjesecima otkrivati pravu vrijednost i ljepotu povijesnog izgleda interijera, kaže dipl. restaurator konzervator, Igor Borić.

Hrvatski glazbeni zavod

Hrvatski glazbeni zavod | foto: Zvonimir Ferina / promo

Kompleksan pothvat s mnogo izazova

Cjelovita i energetska obnova zgrade HGZ-a za koju je Ministarstvo kulture i medija osiguralo sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti odvija se prema zacrtanom planu. Glavni projektant, Roman Šilje, proveo je zgradom članove Ravnateljstva i Nadzornog odbora i upoznao ih s trenutačnom fazom radova i najvažnijim koracima koji će se poduzeti do kraja godine.

Na obilasku zgrade bili su: predsjednica HGZ-a prof. dr. sc. Romana Matanovac Vučković, članovi Ravnateljstva akademik Zoran Juranić, prof. art. Anđelko Krpan i muzikologinja Marija Saraga te članica Nadzornog odbora prof. art. dr. sc. Marina Novak.

– Ovo je iznimno zahtjevan projekt i na svakom koraku se susrećemo s novim izazovima. Zgrada HGZ-a je jedinstvena cjelina dviju povezanih donjogradskih palača, izgrađena u visoko reprezentativnom stilu kraja 19. stoljeća, a obnavlja se u skladu s njenom javnom namjenom, uz prilagodbu prostora suvremenom korištenju i uz poštivanje regulative o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara. Kompleksan je to pothvat prepun iznenađenja koji traži mnogo angažmana, ali za sada sve ide po planu, ponajprije zahvaljujući dobroj suradnji sa svim partnerima koji su uključeni u proces obnove, rekla je ovom prilikom Matanovac Vučković.

Hrvatski glazbeni zavod

Hrvatski glazbeni zavod | foto: Zvonimir Ferina / promo

Najstarija hrvatska udruga građana

Hrvatski glazbeni zavod osnovan je kao društvo ljubitelja glazbe, a prvi članovi upisani su 1827. u siječnju. Do kraja te godine, u tada malom Zagrebu s desetak tisuća stanovnika, bilo je upisano čak stotinu i jedanaest članova što je predstavljalo 1% stanovnika!

U dvorani tadašnje Kraljevske akademije, danas Gornjogradske gimnazije, 18. travnja 1827. održan je prvi koncert Društvenog orkestra sastavljenog od članova društva koje je tada nosilo naziv Societas filharmonica zagrabiensis, a među građanima najčešće se nazivalo Musikverein. Taj se datum smatra početkom rada udruge i obilježava se kao Dan HGZ-a.

HGZ je najstarija hrvatska udruga građana koja kontinuirano djeluje kao kulturna institucija i u kojoj su osnovane prva zagrebačka glazbena škola i Muzička akademija, a poseban doprinos kulturi HGZ daje njegovanjem amaterizma i očuvanjem glazbene knjižnicom i arhiva neprocjenjive vrijednosti.

Osim cjelovite obnove koja će spojiti tradiciju i suvremenost, skoru budućnost HGZ-a obilježit će i dvije velike obljetnice. U 2026. je slavit će se 150 godina od izgradnje zgrade, a 2027.  godine 200 godina od osnivanja udruge.

Velika restauracija planira se u Čakovcu, doznajte ovdje o čemu je riječ.

Copy link
Powered by Social Snap