Pretraga

Kreće obnova zanemarenih tračnica u Istri: Za 50 kilometara 55 milijuna eura

A- A+

Željeznica u Istru dolazi za vrijeme Austro-ugarske, a zatim u 20. stoljeću dobiva svoj ‘puni’ profil. No, neke su dionice s vremenom potpuno pale u zaborav, a ova stavka trebala bi se promijeniti obuhvatnim projektom modernizacije pruge s kojom za mjesec dana kreće Strabag. Zahvate vrijedne 55 milijuna eura izvodit će na okvirno 50 kilometara pruge.

Kreće obnova pruge u Istri, od Svetog Petra u Šumi do granice sa Slovenijom | foto: HŽ Infrastruktura

Počinje obnova još jedne važne željezničke pruge u Hrvatskoj. Za obnovu 50 kilometara tračnica ‘ulupava’ se 55 milijuna eura, a modernizacija će zahvatiti dionicu od Svetog Petra u Šumi do granice sa Slovenijom. Naručitelj HŽ Infrastruktura 31. ožujka 2025. godine potpisala je ugovor s izvođačem Strabagom tako da je sve spremno za početak radova.

Izdvojeni članak

U Zagrebu tri nove stanice za vlak? Grad i HŽ već imaju dogovor, u ‘igri’ su ove tri lokacije

Razgranata, ali zapuštena mreža

Prilikom potpisivanja ugovora istaknuto je, novi radovi predstavljaju trećinu planirane obnove ukupno 144 kilometra željeznice u Istri. Poznato je da su ti radovi pak dio znatno većeg investicijskog ulaganja u modernizaciju željeznice diljem Hrvatske.

– Kada govorimo o obnovi željeznice i izgradnji infrastrukture na najvažnijim koridorima te nabavi novih vlakova, nalazimo se u investicijskome ciklusu u vrijednosti većoj od milijardu i pol eura. Najviše se financira iz EU-ovih fondova, ali i iz kredita Europske investicijske banke (EIB), iz čega se financira i ovaj projekt jer ne možemo sve lokalne i regionalne pruge financirati iz EU-ovih fondova, istaknuo je ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.

Istaknuo je i kako su za prostor Istre u izradi još dvije studije, od kojih jedna uključuje elektrifikaciju postojeće željezničke infrastrukture, a druga spajanje s Primorsko-goranskom županijom. Dodao je i kako će, u skladu s idejom širenja i podizanja funkcionalnosti pruge, bi se željeznica u Istri povezala s Mediteranskim koridorom biti nužno izgraditi tunel.

Kreće obnova pruge u Istri, od Svetog Petra u Šumi do granice sa Slovenijom | foto: HŽ Infrastruktura

Sve spremno za zahvate

Od zahvata, u planu su obnova kompletnog gornjeg pružnog ustroja, odnosno tračnica i pragova, skretnica, odvodnje, ali i izgradnja novih mostova i propusta. Uz to se namjerava urediti signalno-sigurnosni i prometno-upravljački podsustav te podlogu na 21 željezničko-cestovnome prijelazu, otkrio je predsjednik Uprave HŽ Infrastrukture Ivan Kršić.

– Paralelno s ovim projektom izrađujemo studiju za modernizaciju i elektrifikaciju kompletne dionice od slovenske granice do Pule, a studija za dionicu od Lupoglava do Raše završena je, dodao je Kršić.

Izdvojeni članak

HŽ za izgradnju ove pruge treba 42 građevinske dozvole i 620 milijuna eura

Napomenuo je kako se uvrštavanjem pruga u Istri na sveobuhvatnu TEN-T mrežu otvaraju vrata prema korištenju EU fondova. U skladu s time istaknuo je kako u Isti nema dijela pruge na kojoj se bilo vrše radovi bilo priprema natječajna dokumentacija ili obnova. Radovi bi trebali početi za mjesec dana, a mogli bi potrajati do tri godine.

Trajanje radova

Što se tiče spoja željeznica u Istri s ostatkom željeznice u Republici Hrvatskoj, dosad je izrađen projektni zadatak. Također je pripremljen natječaj za izradu studijske dokumentacije koji će biti objavljen u travnju.

– Ovo me danas jako veseli i to je ono što cijelo vrijeme naglašavamo – da Istra zaslužuje bolju željeznicu, i to ne samo zbog putnika, već i radi socijalnog i demografskog koraka u revitalizaciji središnje Istre. Ako budemo imali modernu, ekološku, brzu i sigurnu željeznicu, neće biti potrebe za iseljavanjem iz središnje Istre u središta poput Pule i Buzeta, već će se moći sigurno i brzo stići do odredišta odnosno radnih mjesta, komentirao je saborski zastupnik Anton Kliman.

Kreće obnova pruge u Istri, od Svetog Petra u Šumi do granice sa Slovenijom | foto: HŽ Infrastruktura

Istarski župan Boris Miletić zaključno je konstatirao kako je željeznica najprihvatljiviji oblik prometa te je pozdravio potpisivanje ugovora HŽ-a sa Strabagom. Inače, HŽ Infrastruktura u Istri inače modernizira i 16 željezničko-cestovnih prijelaza na kojima ugrađuje polubranike i svjetlosno-zvučnu signalizaciju. Sedam prijelaza već je pušteno u rad.

Povijest željeznice u Istri

Podsjetimo, željeznica u Istru dolazi prije skoro 150 godine. Nakon što se sredinom 19. stoljeća u vojnim krugovima u Austro-ugarskoj javlja ideja za izgradnjom pruge od Beča do Pule, nakon višegodišnjeg odgađanja puštena je u promet 20. rujna 1876. godine.

U konačnoj verziji izgrađeno je 122,3 kilometra od Divače u Sloveniji do Pule te 21 kilometar od Kanfanara do Rovinja. Potonja je ipak ukinuta 1966. godine. U međuvremenu, 1948. godine započela je izgradnja pruge od Lupoglava do Štalija, odnosno Raše. Izgradnja kreće zbog velikih potreba poslijeratne Jugoslavije za raškim ugljenom iz Istarskih ugljenokopa, a prugom se kreće prometovati krajem 1951. godine.

Izgradnja raške pruge, naime, predstavlja početak povezivanja istarskih željeznica s ostatkom željezničke mreže u Hrvatskoj. Prethodno je željeznička veza postojala jedino sa Slovenijom. Gradnja ipak nije dočekala svoj završetak, a čak u dva navrata gradnja je prekinuta zbog nedostatka potrebnih sredstava, ali novi radovi vraćaju nadu u to da će postići puni kapacitet.

Kreće obnova važnog kolodvora na sjeveru Hrvatske. Gdje, doznajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap