Pretraga

Najčešće greške postavljanja stiropora kao izolatora, da ne ‘odleti’ s prvim jačim vjetrom

A- A+

Unatoč slabim protupožarnim svojstvima, stiropor je jedan od omiljenih materijala za toplinsku izolaciju u ETICS sustavima. Jeftin je i učinkovit, a ugrađuje se sukladno zahtjevima HRN EN 13163, no određene greške prilikom ugradnje mogu imati grozne posljedice. Doznajte kako dobro pričvrstiti stiropor, izbjeći ‘efekt dimnjaka’ i ‘efekt madraca’ te materijal osigurati od propadanja zbog hidro-termičkih utjecaja, ali i jakog vjetra.

Greške u postavljanju toplinske izolacije mogu imati kobne posljedice | Priručnik za građevinske radnike Građevinskog fakulteta u Zagrebu

Gradnja u skladu sa suvremenim smjernicama energetske učinkovitosti podrazumijeva toplinsku zaštitu objekata. Toplinska izolacija smanjuje toplinske gubitke zimi, pregrijavanje prostora ljeti te štiti nosivu konstrukciju od vanjskih uvjeta i jakih temperaturnih naprezanja.

Izdvojeni članak

Izolacija stiroporom: Kako odabrati idealnu debljinu EPS ploča

– Dobro poznavanje toplinskih svojstava građevinskih materijala jedan je od preduvjeta za projektiranje i izvođenje energetski učinkovitih zgrada. Toplinski gubici kroz građevinski element ovise o sastavu elementa, orijentaciji i koeficijentu toplinske vodljivosti. Što je koeficijent prolaska topline manji, to je toplinska zaštita zgrade bolja, stoji u priručniku za fasadere Građevinarskog fakulteta u Zagrebu.

Odabir materijala

Prilikom donošenja odluke o materijalu za toplinsku zaštitu u obzir osim toplinske vodljivosti treba uzeti i ostale značajke materijala poput ponašanja u požaru, faktora otpora difuziji vodene pare, tlačne čvrstoće, otpornosti na vlagu i ostalih značajki. Od raznih materijala ekspandirani polistiren – EPS (stiropor) ima prilično dobra izolacijska svojstva, nisku cijenu i jednostavno se ugrađuje što je ovom materijalu zavrijedilo titulu jednog od najpopularnijih.

Koristi se najviše kao toplinska zaštita, u svim vanjskim konstrukcijama, te kao plivajući pod u podnim međukatnim konstrukcijama. Raširen je iako ima znatno slabija protupožarna svojstva od kamene vune te nije otporan na temperature više od 80 stupnjeva.

Upravo ovaj materijal među najčešće je korištenim toplinsko-izolacijskim materijalima za ugradnju u ETICS sustave, u skladu sa zahtjevima HRN EN 13163. Za primjenu u takvom sustavu mogu se koristiti i ostali toplinsko-izolacijski materijali kao što su pluto, poliuretanske ploče (PUR), te ploče od laganih drvenih vlakana i konoplja, no njihova primjena nije obuhvaćena važećom tehničkom regulativom.

toplinsko-izolacijski materijali | Priručnik za građevinske radnike Građevinskog fakulteta u Zagrebu

ETICS sustav

Po definiciji, ETICS sustav je ‘na gradilištu izveden sustav koji se sastoji iz tvornički proizvedenih proizvoda’. Isporučuje se od proizvođača kao potpuni sustav i sadržava minimalno sljedeće sustavu prilagođene komponente: mort za lijepljenje i/ili mehaničko pričvršćenje, toplinsko-izolacijski materijal, mort za armaturni sloj, staklenu mrežicu i završno dekorativnu žbuku.

Lijepljenje se izvodi gotovim, tvornički pripremljenim polimer-cementnim mortom ili pastoznim disperzijskim ljepilom. Uloga morta za lijepljenje jest osigurati dobru čvrstoću prianjanja na različitim podlogama i stvoriti čvrstu vezu između podloge i toplinsko-izolacijskog materijala.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Zagrebački platoi simbol su drugog vremena, njihovo stanje to jasno odaje

Najčešće greške

Iako se možda tako ne čini, postavljanje toplinske izolacije nipošto nije mačji kašalj, a kada je nespretno izvedena, posljedice mogu biti uistinu ozbiljne. Prilikom postavljanja, važno je voditi računa da se izbjegnu najčešće greške.

Kao jednu od grešaka svakako vrijedi navesti ‘točkasto lijepljenje’ ploča. U tom slučaju premala je kontaktna površina između ljepila i ploče, što pogoršava toplinsku izolaciju te stvara ‘efekt dimnjaka’, a to znači da zrak cirkulira iza ploče. Na taj način s vremenom dolazi do deformiranja ploče uslijed hidro-termičkih utjecaja.

Druga greška nedostatak je pričvrsnica kod obnove stare fasade, gdje greška postaje evidentna na visini od 20 ili više metara. Nedostaju li pričvrsnice problem može nastati i kod jakog vjetra. Konačno, greška je korištenje neodgovarajućeg ljepila. Od drugih grešaka, pričvrsnice mogu biti loše, odnosno mekane, ili pak biti nepravilno pozicionirane.

Greške u postavljanju toplinske izolacije mogu imati kobne posljedice | Priručnik za građevinske radnike Građevinskog fakulteta u Zagrebu

Loše ili mekane pričvrsnice

Lošu pričvrsnicu prepoznaje se po mekanom tanjuru, ili po mekanom trnu koji se lako savija. Negativno je i ne postoji li tehničko dopuštenje prema ETAG 014, a kao kriterij vrijedi uzeti i lošu nosivost na podlozi (iščitava se iz probe na gradilištu).

Negativan primjer je i pokazuje li termogram toplinske mostove koji se pojavljuju zbog nekoliko razloga. Vrijedi izdvojiti lošu izvedbu pričvrsnica na fasadi, položaj tanjura pričvrsnica, kao i činjenicu da se u fugama nalazi mort.

‘Efekt dimnjaka’ i ‘efekt madraca’

Prilikom miješanja morta za lijepljenje treba se pridržavati uputa proizvođača (tehnička uputa, upute na pakiranju). To vrijedi i za pastozna ljepila za koje proizvođač propisuje dodavanje cementa. Ljepilo se može nanositi ručno i/ili strojno. Prilikom njegova nanošenja treba obratiti pozornost na sljedeće.

Izdvojeni članak

Izolacija stiroporom: Kako odabrati idealnu debljinu EPS ploča

Između toplinsko-izolacijskog materijala i podloge ne smije doći do strujanja zraka kako bi se izbjegao ‘efekt dimnjaka’ (strujanje zraka između podloge i toplinske izolacije), te toplinsko-izolacijski materijal mora biti jednoliko pritisnut na podlogu po svojoj površini kako bi se izbjegle deformacije (efekt madraca ili jastuka).

Lijepljenje izolacije

Ovisno o toplinsko-izolacijskom materijalu, ljepilo se može nanositi trakasto po rubu i točkasto u sredini ili metodom potpuno pokrivnog nanošenja. Metoda ‘rubno-točkastog’ nanošenja podrazumijeva lijepljenje po svim rubovima toplinsko-izolacijskog materijala nanošenjem u trakama širine oko 5 centimetara te po sredini na najmanje tri točke promjera 15 centimetara, tako da je, nakon što je toplinsko-izolacijski materijal pritisnut na podlogu postignuta minimalna zahtijevana kontaktna površina, uz uzimanja u obzir dopuštene tolerancije ravnosti podloge.

Kod metode potpunog pokrivnog nanošenja ljepilo se ručno nanosi nazubljenom gladilicom (zuba minimalno 10 milimetara) na toplinsko-izolacijski materijal. Ljepilo se može nanijeti po cijeloj površini samo kada se radi o glatkim, ravnim podlogama, na primjer betonskim ili žbukanim podlogama.

Armaturni i dekorativni sloj

Neizostavni korak ETICS sustava je alkalno postojana staklena mrežica utisnuta u mort za armaturni sloj koji je po svom sastavu polimer-cementno ili pastozno disperzijsko ljepilo. Uloga takve mrežice je sprječavanje pojave pukotina zbog mehaničkih i higro-termičkih naprezanja nastalih uslijed izloženosti ETICS sustava atmosferilijama, mehaničkim udarima, površinskim naprezanjima.

Završno-dekorativni sloj ETICS sustava čine predpremaz i završno-dekorativna žbuka koja ovisno o tipu korištenog veziva može biti: plemenita mineralna žbuka, silikatna, silikatno-silikonska i akrilatna (organska) žbuka. Odabirom veličine zrna i gore navedenog veziva moguće je dobiti različite tipove tekstura i strukture žbuke. O debljini i vrsti završno-dekorativnog sloja ovise svojstva i funkcionalnost čitavog ETICS sustava.

Kako izolacijom podrum dugoročno zaštititi od vlage pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap