O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

Rezultati ankete ‘Postupanje s nezakonito izgrađenim zgradama’, foto: HKOIG
Od 6. do 12. prosinca 2022. godine anketa je provedena među ovlaštenim inženjerima geodezije anketa vezano za Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, koji se od 18. veljače 2022. nalazi u saborskoj proceduri. Anketa je provedena putem maila, a u njoj je sudjelovalo 412 aktivnih članova, odnosno 36% – što je postotak koji osigurava relevantnost provedene ankete. Anketa se sastojala od tri pitanja, a prosječno vrijeme ispunjavanja ankete je bilo više od 20 minuta.
Iz HKOIG-a su tako izdvojili nekoliko interesantnih rezultata: Svega 5% ovlaštenih inženjera u svojih zadnjih 20 izrađenih geodetskih elaborata nije evidentiralo zgradu bez akta o uporabi. Također, 24% ih je potvrdilo evidentiranje zgrada bez akta o uporabi u manje od 10% slučajeva, dok ih je 13% potvrdilo takvo evidentiranje u više od 50% geodetskih elaborata. Bitno je napomenuti kako Neposjedovanje uporabne dozvole nije NUŽNO dokaz nezakonitosti zgrade, ali je jedan od indikatora koji može značiti nelegalnu gradnju.
Preko 50% ovlaštenih inženjera geodezije je unatrag zadnjih 20 izrađenih geodetskih elaborata iskazalo postojanje zgrade za koju je naručitelj izjavio da je privremene namjene ili da nije trajnog karaktera. Radi se o zgradama koje nisu izgrađene kao sklop trajno povezan s tlom na način i od materijala kojima se osigurava dugotrajnost i sigurnost korištenja, ili im je svrha korištenja privremena (u pravilu bez akata o gradnji).
Konačno, 93% ovlaštenih inženjera geodezije potvrđuje da su unatrag tri mjeseca imali upite stranaka koje su zainteresirane za ozakonjenje objekata, a da nisu pravovremeno podnijele zahtjev za ozakonjenje nezakonito izgrađene zgrade/zgrada, a 40% njih je imalo više od pet upita, pola od toga i preko deset. Iz HKOIG-a tvrde da je moguće naravno, da su određene stranke upite postavljale prema više ovlaštenih inženjera geodezije što bi prividno dalo dojam veće zainteresiranosti, ali je nesporno da interes postoji.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Ovo su četiri staklene zgrade koje mijenjaju Zagreb: Sve bi trebale biti završene već ove godine
Uz četiri važne prometnice već više od godinu dana rastu i četiri poslovno - stambene zgrade kojima dominira jedan materijal - staklo.
10:19 17 h 25.04.2026
Radovi obnove ulaze u intenzivnu fazu u kojoj se paralelno odvija više ključnih aktivnosti. Projekt napreduje stabilno, uz prilagodbe uvjetima.
10:17 17 h 25.04.2026
Željeznički projekt stoljeća od 900 milijuna eura, HŽ otkriva što se već radi na trasi
Uz izgradnju drugog kolosijeka i kompletnu rekonstrukciju postojećeg, planirana je modernizacija kolodvora, stajališta i prateće infrastrukture.
15:56 2 d 23.04.2026
Projekt obuhvaća i hortikulturno uređenje prostora, kako bi se prometnica uklopila u okoliš, a tijekom radova predviđen je i arheološki nadzor.
15:51 2 d 23.04.2026
Most uz najpoznatiju močvaru u Hrvatskoj treba sanaciju: Posao na oba kolnika trajat će 3 mjeseca
Most sanacijom treba vratiti u projektirano stanje koje konstrukciji predviđa sto godina. Obnovom će se smanjiti i troškovi održavanja.
15:50 2 d 23.04.2026
Skoro 20 godina gradio se autocestovni spoj između Zagreba i Siska. Novi čvor na tom potezu u mrežu autocesta uključit će još jedan hrvatski grad.
16:54 3 d 22.04.2026
Puno mjesta na dalmatinskoj obali nema izlaz na autocestu, iako su za to ispunjeni određeni uvjeti. Sada kreće planiranje spoja A1 do čvora Danilo.
16:03 4 d 21.04.2026