Novi sustav: Hrvatska osigurala tehničku spremnost za digitalnu razmjenu podataka u prijevozu tereta
Novi alat će transformirati teretni prijevoz unutar Europske unije. Promjene stižu već od srpnja 2027. godine.
15:53 7.2 min 15.07.2026

Foto: Osječko-baranjska županija
Ugovor o izgradnji Zgrade 1. Gospodarskog centra u Osijeku 17. lipnja 2021. godine potpisao je župan Ivan Anušić s predstavnicima odabranog izvođača radova, odnosno zajednice ponuditelja Projektgradnja plus d.o.o. iz Gornje Vrbe i Osijek-Koteks d.d. iz Osijeka.
Svečanom potpisivanju Ugovora nazočili su ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak i gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić. Vrijednost ugovorenih radova iznosi 65.466.589,76 kuna, a rok njihova izvođenja je 18 mjeseci od dana uvođenja u posao.

Foto: Osječko-baranjska županija
– Nakon što smo prije četiri godine započeli s promišljanjem o gradnji Gospodarskog centra u što smo uključili i Grad Osijek koji je darovao zemljište na „S cesti“ te Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU koje se uključilo s 45 milijuna kuna za izgradnju, danas potpisujemo Ugovor o izgradnji Zgrade 1. Gospodarskog centra nakon čega gradnja može i započeti. Nažalost, dosadašnji sajamski prostor na Pampasu bio je neuvjetan za organizaciju sajamskih aktivnosti i nije bio na ponos gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji koji moraju biti predvodnici gospodarskog, kulturnog, znanstvenog i sportskog života istoka Hrvatske.
Uz Regionalni distribucijski centar za voće i povrće ovo je još jedan od kapitalnih projekata naše Županije, a površinom od 5.000 m2 zatvorenog prostora i 25.000 m2 ukupnog vanjskog prostora novi će Gospodarski centar omogućiti održavanje niza manifestacija u budućnosti. Želja nam je održavati što više sajmova u godini, minimalno jednom mjesečno, kako bi smo se približili europskim i svjetskim trendovima u sajmovanju. Iako se brojnim kritičarima čini da je vrijeme sajmovanja prošlo, držim da to nikako nije točno prije svega zbog izravne komunikacije i dijaloga između ponuđača i kupaca, ali i poslovne suradnje – rekao je župan Ivan Anušić.
Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak naglasila je kako će kompleks Gospodarskog centra puno značiti poduzetnicima i obrtnicima ne samo u izlaganju proizvoda već i u poslovnoj komunikaciji.

Foto: Osječko-baranjska županija
– Osim izgradnje Zgrade 1. projekt izgradnje Gospodarskog centra podrazumijeva i sadržaje Kongresnog centra te prostore za poslovanje malih i srednjih poduzetnika u sklopu poduzetničke potporne institucije. Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU zajedno s Vladom RH prati ovaj projekt i dalje kako bismo završili cijeli kompleks. Vjerujem da će uskoro svoje mjesto ondje pronaći različite vrste sajmova i da će vrlo brzo doći do stvaranja novih, specijaliziranih sajmova putem strateški važnih grana gospodarstva na istoku Hrvatske. To su grane koje će se snažno poticati i u novom financijskom razdoblju 2021.-2027. gdje ćemo konkretnim dodjelama sredstava poduzetnicima omogućiti napredak i rast, a u novoizgrađenom prostoru imat će mjesto za prezentaciju i brendiranje svojih proizvoda – istaknula je ministrica Tramišak.

Foto: Osječko-baranjska županija
Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić podsjetio je da je riječ o strateškom projektu za Grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju, koji je prepoznala Vlada RH odnosno Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, a da je cilj projekta poticanje gospodarstva i poduzetništva uz osiguravanje potrebne infrastrukture.
– Svi znamo da prostor na Pampasu nije primjeren i uvjetan za grad veličine Osijeka zbog čega je izgradnja Gospodarskog centra neophodna. Grad Osijek je u projektu sudjelovao putem ITU mehanizma u vrijednosti 15 milijuna kuna te kroz dodjelu zemljišta vrijednog 26 milijuna kuna. Ovo ulaganje u gospodarstvo je i jedna od najboljih demografskih mjera što ćemo kroz ovaj objekt svakako dobiti. Grad Osijek i Osječko-baranjska županija moraju biti predvodnici rasta i razvoja na istoku Hrvatske, a na ovaj način i ovakvim ulaganjima tako se i pozicioniramo. Ovo je samo jedan u nizu projekata koje ćemo zajednički realizirati – naglasio je gradonačelnik Radić.
Predsjednik Uprave Projektgradnje plus d.d. Ivica Crnković zahvalio je županu Ivanu Anušiću i Osječko-baranjskoj županiji na ukazanom povjerenju.
– Izuzetna nam je čast što je zajednica ponuditelja Osijek-Koteks i Projektgradnja odabrani za izvođača radova. Riječ je o vrlo izazovnom i luksuznom projektu, ali vjerujem da ćemo radove izvršiti unutar 18 mjeseci te dokazati koliko domaće tvrtke uistinu vrijede – zaključio je.

Foto: Osječko-baranjska županija
Novi sustav: Hrvatska osigurala tehničku spremnost za digitalnu razmjenu podataka u prijevozu tereta
Novi alat će transformirati teretni prijevoz unutar Europske unije. Promjene stižu već od srpnja 2027. godine.
15:53 8.2833333333333 min 15.07.2026
Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026
Hrvatska digitalizirala sustav prijevoza opasnih tvari
Predstavljen je novi digitalni sustav za praćenje prijevoza opasnih tvari. Projekt eADR donosi sigurniji i učinkovitiji nadzor cestovnog prometa.
15:10 7 d 08.07.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 21 d 24.06.2026
Na cesti kolone turista, a uz nju mega bauštela: Gradi se novi ulaz u Pulu od 19 milijuna eura
Jedna od najvećih posebnosti gradilišta jest činjenica da se radovi trenutno izvode uz svakodnevni intenzivan promet.
16:59 23 h 14.07.2026
Veliko slavlje u novom dalmatinskom tunelu! Nakon dvije godine iskopa probijen Kozjak
Tunel Kozjak predstavlja središnji objekt buduće brze ceste koja će povezati čvor Vučevica na autocesti A1 s Kaštelima i Splitom.
14:18 2 d 13.07.2026
Sprema se produžetak ulice na Bundeku: Rotor koji je vodio u zelenilo napokon će dobiti puni smisao
Kod Bundeka se priprema nastavak Ulice Vojina Bakića, s novom cestom, parkiralištima, nogostupima, rasvjetom i boljom prometnom povezanošću cijelog na
12:41 2 d 13.07.2026
Trebala bi postati novo 'južno prometno čvorište' prema koridoru Torino - Milano - Rim - Salerno.
17:13 4 d 10.07.2026