Zamjena pločica u kupaonici stare gradnje: Posao od 5 dana i 900 eura
Bilo da ste stan naslijedili od bake ili kupili po povoljnoj cijeni zbog potrebe za renovacijom, ako je pred vama klasična kupaonica socijalističke gradnje koja hitno treba zamjenu pločica vrijeme je za poziv keramičaru. On će napraviti plan izmjene keramike koji će obuhvatiti razbijanje starih pločica i postavljanje novih, a kada je u pitanju trošak možete očekivati da će ova priča koštati približno 60 eura po kvadratu.
Što sve obuhvaća projekt izmjene pločica u kupaonici iz 80-tih i koliko cijela priča košta doznajemo od Zlatka Prosinečkog, keramičara s preko 40 godina iskustva, koji nas proveo kroz sve korake. Kao predložak u razgovoru je korišten projekt izmjene pločica u kupaonici koja se nalazi u stanu (stara gradnja) površine od 15 kvadrata, sa stažom od četiri desetljeća.
Ovaj posao završen je za 5 dana, a cijena majstorskih ‘ruku’ iznosila je 900 eura, odnosno 60 eura po kvadratu. Uz napomenu kako su nove pločice bile standardnih dimenzija, te su postavljane pravocrtno.
Stare tehnike u skobu s novima
– Pločice koje su postavljane prije 40 godina lijepljene su cementnim mortom. Uz to, kada je u pitanju ta stanogradnja iz 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća tehnika postavljanja bila je takva da je prvo išao cementi mort, pa se pločica punila, pa se zalijevalo za cementnim mlijekom. To se danas mora jednostavno razbiti i maknuti sa zida kao prvi korak. Pri tomu je dobra situacija ako se pločice uspiju odvojiti od glazure da ona ostane u pristojnom stanju, objašnjava majstor Prosinečki, te dodaje kako se nakon skidanja pločica obavezno treba provjeriti vertikalnost i ravnina zidova.
– Nekada se žbukanje nije radilo baš precizno. Išlo se na debljinu od jednog centimetara, ali često ne ‘u vagu’. Tako da neravnine mogu biti značajne. Tolike da se ljepilom to ne može izravnavati, kaže Prosinečki.
Stoga je, nakon skidanja pločica, slijedeći korak ravnanje zidova, odnosno postavljanje nove glazure na koju ide impregnacija, a zatim se kreće s postavljanjem pločica.
Od 60 do 100 eura po kvadratu
Prosinečki ističe kako za postavljanje klasičnih pločica u kupaonicu, bez mozaika i bordura, vještom majstoru treba u prosjeku dva sata rada za jedan kvadrat s fugiranjem i čišćenjem. Kada su pak u pitanju radni dani, kupaonica od 15 kvadrata zahtjeva angažman majstora od 4 do 5 radnih dana.
Cijena zamjene pločica u kupaonici iz ove prče iznosi oko 60 eura po kvadratu, s obzirom na to da projekt podrazumijeva postavljanje pločica koje se prema dimenzijama smatraju standardnima. No, treba znati da cijena bitno raste u slučajevima kada investitori žele, primjerice, pločice dimenzija metar sa metar. Ili keramiku koja se u jednom komadu postavlja od zida do zida. Za takvo što potrebno je izdvojiti oko 100 eura po kvadratu.
– Kada su keramičke ‘pločice’ tako velike, one su i jako teške, između 100 i 150 kilograma. Tada na radilištu moraju biti angažirana po dva, tri radnika istovremeno samo da nose te komade i s njima rukuju. Ljudi su često u zabludi da što je veća pločica keramičar ima manje posla i trebao bi posao obaviti brže i jeftinije, no situacija je upravo suprotna. Puno je lakše raditi s malim pločicama, objašnjava Prosinečki.
Zahtjevne bordure i mozaici
Isto tako, cijenu podižu i figure, mozaici, odnosno dizajn projekta. Naš majstor kaže kako ne može isto koštati pravocrtno nizanje pločica bez uzroka, kao slaganje mozaika od sitih komadića.
– Dobar je primjer situacija kada netko želi na centralnu poziciju poda postaviti ‘kocku’ druge boje. Tu treba postaviti borduru od mozaik pločica 2×2 centimetra. To uzima puno vremena. Zna se dogoditi da se na pet metara bordure izgubi tri puta više vremena nego li na ostatak kupaonice. Posebno ako se bordura izrezuje iz pločica. Imao sam slučaj da je trebalo izrezati dvije bordure različite veličine i postaviti ih. Za taj nam je posao trebalo tri dana, dok smo ostatak pločica polijepili za čas. U takvim situacijama investitor mora biti svjestan da će cijena biti veća, zaključuje Zlatko Prosinečki.
Doznajte ovdje što je cokl i zašto je važan za spoj poda popločenog keramikom i zida.