Državni inspektorat zatvorio još jedno gradilište u Istri, ima li kraja bespravnoj gradnji?
Građevinska inspekcija je obavila inspekcijski nadzor nad parcelom pred ulazom u Medulin na kojoj se, sudeći prema izvješću, nalazi objekt u visokom stupnju izgrađenosti. Paralelno je na susjednim parcelama najavljen inspekcijski nadzor. Čini se, nema kraja bespravnoj gradnji u Istri gdje je u posljednjih 5 godina zabilježeno čak 1.325 inspekcijskih postupaka zbog povrede propisa u području gradnje.
Na ulazu u Medulin, neposredno uz niz trgovačkih centara, izvan građevinskog prostora, nalazi se nekoliko izgrađenih objekata. Situacija je to na koju građani već neko vrijeme upozoravaju i zazivaju Državni inspektorat da se pozabavi ovim slučajem.
Parcele imaju više vlasnika, a investitori su ovdje podigli nekoliko objekata, ogradili čestice zidovima i formirali pravi mali put, a svega toga nema na ortofoto kartama iz 2011. godine. Doduše, na jednoj čestici postoji nešto što donekle liči na objekt, a za što su investitori i predali zahtjev za legalizaciju, ali ga potom i – povukli, piše istarski.hr.
Jedno ‘gradilište’ zatvoreno, najavljeni nadzori
O slučaju se upravo oglasio Državni inspektorat iz kojeg ističu kako su obavili izvid na spornom području, te da je na lokaciji jedno gradilište zatvoreno.
– Građevinska inspekcija je obavila inspekcijski nadzor te utvrdila nezakonitu gradnju zidane stambene građevine tlocrtnih dimenzija 13,14 x 9,07 metara, trapeznog tlocrtnog oblika, etažnosti podrum i prizemlje, završno s ravnim krovištem, izgrađeno na zemljišnoj čestici k.č. 719/4 k.o. te je gradilište zatvoreno posebnom oznakom i inspekcijski postupak je u tijeku. Za ostale navedene čestice obavještavamo Vas da su uvrštene u Plan nadzora građevinske inspekcije, rekli su ih DIRH-a za istarski.hr.
Pošast bespravne gradnje u Istri
Što će pokazati izvidi inspektorata ostaje vidjeti. No, jedno je sigurno, situacija u Medulinu samo je djelić cirkusa zvanog bespravna gradnja u Istri o kojemu se kontinuirano izvještava.
U Istri je proteklih godina zamijećeno kako broj bespravnih objekata raste, a pojedina područja bila su posebno ugrožena. Tako je, prema podatcima iz srpnja 2024. godine, u posljednjih pet godina nakon obavljena 2.344 inspekcijska nadzora pokrenuto čak 1.325 inspekcijskih postupaka zbog povrede propisa u području gradnje.
Dok je inače obavljanje nadzora vrlo sporo zbog manjka djelatnika, nakon što su oko najkritičnijeg područja oko Umaga ove godine izdana čak 124 rješenja za rušenje, do danas se situacija ipak pomaknula s mrtve točke. Vlasnici su dosad sami uklonili jedan, doduše manji dio, ilegalno sagrađenih objekata.
Rušenja duž cijele obale
Treba reći i kako je krajem 2024. godine potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, za medije poručio kako borba protiv ilegalnih graditelja neće stati na sjevernom Jadranu.
– Nećemo dozvoliti daljnju bespravnu gradnju, ali smo svjedoci da se to i dalje oko nas događa. U Istri je jako velik broj nezakonito izgrađenih zgrada, a i diljem Dalmacije, na kontinentu je manje. Obalni dio je žrtva takve bespravne gradnje, rekao je Bačić dodavši kako je Vlada uz 70-ak državnih inspektora, ovlastila još 882 komunalna redara koji će biti usmjereni na rješavanje problema bespravne gradnje, rekao je Bačić.
Ruši se i u Splitu, i to na incijativu Grada Splita, pogledajte ovdje crnu listu lokacija.