Hotel Jugoslavija: Simbol luksuza prošlih vremena ruši se skupa s lusterom od 40.000 swarovski kristala
Nakon 31. kolovoza, komad po komad s beogradske adrese Bulevar Nikole Tesle 3 biti će srušen kultni Hotel Jugoslavija, simbol luksuza nekih prošlih vremena. Zamijenit će ga dva ogromna tornja od kojih će jedan imati poslovnu, a drugi stambenu namjenu. Iza hotela Jugoslavija kakav je još samo nekoliko dana stoji modificirani projekt Lavoslava Horvata, te desetljeća ispunjena slavnim gostima i veličinom u svakom smislu. Zadnjih 20 godina borio se za opstanak, ali naposlijetku ga je vrijeme pregazilo. No, evo kako je to sve izgledalo na vrhuncu.
Hotel Jugoslavija u Beogradu jedan je od najstarijih luksuznih srpskih hotela, sagrađen u zlatno doba Jugoslavije. Otvoren je 1969. godine kao jedan od najudobnijih i najluksuznijih hotela u bivšoj državi, a u to vrijeme svrstavali su ga i među 5 najvećih i najljepših hotela u Europi.
Rušenje kultnog hotela najavljeno je za 31. kolovoza, piše Blitz. Na njegovom će mjestu biti sagrađena dva ogromna tornja od kojih će jedan imati poslovnu, a drugi stambeni namjenu. Nalazit će se tu brojni poslovni prostori, ali i neki drugi luksuzni smještaj.
Velika imena arhitekture
Iza hotela Jugoslavija kakav je još samo nekoliko dana stoji modificirani projekt Lavoslava Horvata, sljedbenika zagrebačke škole moderne. U projektiranju hotela i interijera sudjelovala su još neka ugledna imena poput Milorada Pantovića, Vladete Maksimović, Miroslava Jankovića i akademik Ivana Antića.
Izgradnja je trebala započeti 1948. godine, ali zbog globalnih političkih događanja koja su obilježila Europu u vremenu nakon drugog svjetskog rata je odgođena. Projekt je ponovno aktiviran 1961. nakon što je tijekom 1. samita Pokreta nesvrstanih u Beogradu etiopski car Haile Selassie prišapnu Titu da mu nedostaje reprezentativan hotel.
Hotel Jugoslavija svečano je otvoren 31. srpnja 1969. godine, te je odmah postao simbol luksuza. Ispunjen je skupim, umjetničkim slikama, pozlaćenim i posrebrenim priborom za jelo i tanjurima. Imao je i do 2010. godine najveći luster na svijetu, koji je dizajnirao i napravio Swarovski 1969. godine od 40.000 kristala, 5.000 žarulja. Težina lustera je iznosila čak 14 tona, a priča je da ga je Titu poklonio Gadafi osobno.
Bogati, slavni i važni
U hotelu Jugoslavija boravili su brojni bogati i slavni, te visoki dužnosnici obzirom da je bio uvršten u Titov službeni protokol. Neke od poznatih osoba koje su boravile u hotelu Jugoslavija su: kraljica Elizabeta II, Richard Nixon, Jimmy Carter, U Thant, Willy Brandt, Neil Armstrong, Michael Collins, Buzz Aldrin, belgijska i nizozemska kraljevska porodica, Luis Echeverría, sportaši, umjetnici, Maharishi Mahesh Yogi, Tina Turner.
Astronauti Apolla 11 posjetili su ga u listopadu 1969. godina, 1972. u njemu su nizozemska kraljica Juliana i njezin suprug Bernhard organizirali prijem u čast predsjednika Tita. Iste godine kraljica Elizabeta II organizirala je prijem za diplomatske predstavnike zemalja Commonwealtha u Jugoslaviji. Drugi veliki događaj bila je konferencija 40 radničkih stranaka iz 29 europskih zemalja 1975. godine.
Oštećen u bombardiranju
Tijekom NATO bombardiranja Jugoslavije 1999. hotel je pogođen i oštećen u noći 7. na 8. svibnja 1999. Dva napada, dva projektila u prvom i još jedan u drugom, ostavila su zgradu neupotrebljivom. Zapadno krilo je oštećeno, dok su aneks i sjeverno krilo temeljito srušeni.
Rekonstrukcija je započela u listopadu 1999. Samo su dijelovi potpuno obnovljeni, dok su ostali samo toliko fiksirani da se zaustavi daljnje urušavanje. Hotel je zatim otvoren 31. prosinca 1999., za doček Nove godine. Ponovno je zatvoren je za posjetitelje 2006. godine, no jedan dio objekta otvorena je 2013. godine, u manje luksuznom izdanju.
Sada se čeka njegovo rušenje, a dok nekoliko nacija u regiji zbog toga steže srce i hvata nostalgija jedno je sigurno – neće biti zaboravljen. Kako zbog arhitektonskog, tako i zbog društvenog značaja.
BBC među najfascinantnija napuštena zdanja na svijetu uvrstio napušten kompleks na Kuparima iz vremena Jugoslavije, doznajte ovdje detalje.