Pretraga

Top lokacija na obali vrvi od praznih stanova: Za koga će država urediti pet nekretnina uz more?

A- A+

Iako je Dubrovnik u više navrata potvrdio status grada s najvišim cijenama kvadrata u Hrvatskoj, ima praznih stanova. Dio nenastanjenih stambenih prostora je u vlasništvu države pa će ih Državne nekretnine moći iskoristiti za realizaciju jedne od pet mjera kojima se namjerava riješiti problem zaštićenih najmoprimaca. Projektni zadatak otkriva o koliko stanova je riječ i u kakvom stanju moraju biti da bi ih se uredilo za buduće stanare.

Državne nekretnine kreću uređivati prazne stanove u Dubrovniku | foto: Bauštela.hr (I. Kruljac), Canva

Većina nas sanja o životu na moru. No, ako je nešto sigurno u gradovima na hrvatskoj obali to je da si nekretninu uz more mogu priuštiti rijetki. Visokim cijenama predvodi Dubrovnik. Dok se prema stranici cijene.com kvadrat u ovom gradu na obali u prosjeku plaća 3.770 eura, čini se da su cijene u praksi puno više.

To potvrđuje kratka pretraga oglasnika. U oglasu Euroville, jedan stan u Starom Gradu prodaje se po 7.187,5 eura po kvadrat, drugi stan u okolici grada se prodaje za 4.719 eura po kvadratu, a još jedan, također u okolici Dubrovnika, za 4.452 eura. Na stranicama Plavog oglasnika, u Batalama u Dubrovniku jedan stan na prodaju je za 9.821 eura po četvornom metru, dok se drugi stan u predjelu Nuncijate prodaje za 3.956 eura po kvadratu.

Izdvojeni članak

Ovo su sve nekretnine Grada Zagreba: Skoro ih je 9.000, ali nema informacija o praznim stanovima

Ipak, ima i praznih stanova, a dio nekretnina na top lokaciji o kojoj sanjaju mnogi iskoristit će Državne nekretnine za smještaj zaštićenih najmoprimaca.

Uređivanje praznih stanova

Unatoč više navedenim ‘normalnim’ cijenama kvadrata u Dubrovniku, kao i u drugim dijelovima Hrvatske, ima praznih stanova. Podsjećamo, dok se stanovi u većim gradovima prodaju dok trepneš, najmanje 600.000 stanova diljem države zjapi prazno. Državne nekretnine dijelu nenastanjenih nekretnina namjeravaju dati svrhu i od njih napraviti smještaj za zaštićene najmoprimce, a na popisu im je i Dubrovnik.

– Društvo Državne nekretnine postavilo je ambiciozne ciljeve za tekuću 2025. godinu s fokusom na transparentno, odgovorno i učinkovito upravljanje nekretninama. Planirano je upravljanje s gotovo 13.000 nekretnina, što je povećanje za blizu 700 jedinica u odnosu na portfelj iz 2024., a čine ga poslovni prostori, stanovi te neznatan broj državnih rezidencija i prostora za diplomatsko-konzularna predstavništva, najavili su su na svojim stranicama početkom ove godine.

Pogled s Ploča na Dubrovnik zbog kojega je ovo atraktivna lokacija za gradnju nekretnina | Foto: Ivor Kruljac, bauštela.hr

Dodali su da će im, uz ostale ciljeve, fokus djelovanja u tekućoj godini biti na realizaciji treće mjere programa iz Zakona o načinu izvršenja presuda Europskog suda za ljudska prava u skupini Statileo protiv Hrvatske. Drugim riječima, namjeravaju urediti prazne stanove za zaštićene najmoprimce koji su odabrali preseljenje iz privatnih u državne stanove.

Uređenje zapuštenih stanova

Državne nekretnine raspolažu s više od 500 stanova većih od 25 kvadrata u Zagrebu, Osijeku, Rijeci, Splitu i Dubrovniku, a pogodni su za stanovanje te će se urediti i iskoristiti za smještaj zaštićenih najmoprimaca. Već smo pisali o uređenju stanova u Osijeku, a u Elektroničkom oglasniku javne nabave (EOJN) sada se može pronaći i postupak za uređenje stanova u Dubrovniku. Kako je navedeno u predmetu nabave, uređivalo bi se pet stanova, a postupak projektiranja trebao bi stajati 600.000 eura.

– Projektant ima zadatak pregledati pet stanova u Dubrovniku prema popisu stanova u privitku Zahtjeva i izraditi Projekte uređenja sa troškovnikom u kojima će opisati zatečeno stanje i izraditi nacrte postojećeg i novog stanja stanova sa istaknutim dimenzijama prostorija, te utvrditi nužne građevinsko-obrtničke i instalaterske radove, stoji u Projektnom zadatku.

Izdvojeni članak

Gradnja u Dubrovniku ljuti lokalce: ‘Nema mjesta za praviti prometnice jer se toliko kuća izgradilo’

Projektni zadatak obuhvaća obilazak, foto-dokumentiranje i pregled postojećeg stanja svih stanova. Na taj način, za svaki stan moć će se utvrditi stvarni stupanj oštećenja, tehničko stanje građevinskih elemenata i instalacija kao i potrebni opseg intervencija.

Svi žele u prazne stanove

Podsjećamo, u ovoj godini, Državne nekretnine namjeravaju srediti pitanje sređivanja praznih prostora u većim hrvatskim gradovima kako bi se riješilo Zakon o načinu izvršenja presuda Europskog suda za ljudska prava u skupini ‘Statileo protiv Hrvatske’ o završetku Registra stanova. Prazni stanovi, pisali smo, trebali bi se iskoristiti da se ondje presele zaštićeni najmoprimci koji bi za te stanove plaćali mjesečnu najamninu od 2 eura po četvornom metru.

Ovo je, naime, jedna od operativnih mjera treće faze provedbe Zakona o načinu izvršenja presuda Europskog suda za ljudska prava u skupini Statileo. Za potrebe izvršenja Zakona formiran je Registar stanova o stambenim prostorima u Hrvatskoj u (su)vlasništvu fizičkih i pravnih osoba u kojima stanuju zaštićeni najmoprimci.

U travnju prošle godine smo pisali, predložene su mjere o nagodbi stranaka za isplatu zaštićenog najmoprimca (u iznosu od 40 do 50 tisuća eura), mogućnost otkupa državnog stana, da država otkupi stan od vlasnika, kao i mjera zamjene stanova između vlasnika i Republike Hrvatske. Od svih mjera najveći interes bio je upravo za useljavanje najmoprimaca u državne stanove po minimalnoj najamnini. Više o slučaju Statileo i pet mjera za rješavanje pitanja zaštićenih najmoprimaca pročitajte ovdje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap