Pretraga

Većina Amerikanaca uvjerena: ‘Nikada si nećemo moći priuštiti vlastitu nekretninu za stanovanje!’

A- A+

Iako 85% Amerikanaca koji žive u iznajmljenim nekretninama za cilj imaju posjedovati svoju kuću ili stan, njih 76% izjavljuje kako si vlastiti dom prema aktualnim tržišnim cijenama ne mogu priuštiti. Za ovakvu situaciju koju nazivaju kriznom krive inflaciju, visoke kamatne stope i osobnu prezaduženost.

Kuća u Americi | Freepick

kuća u Americi | Freepick

Prema najnovijem istraživanju o potencijalu najmoprimaca u Americi da u budućnosti postanu vlasnici svoje nekretnine za stanovanje koje je proveo Home Bay, 66% Amerikanaca kaže kako gube nadu da će si ikada moći priuštiti kupovinu doma, dok je njih 72% sigurno da si vlastitu nekretninu nikada neće moći priuštiti.

U istraživanje je uključeno 1.000 najmoprimaca iz svih američkih država od kojih 76% tvrdi da si prosječni Amerikanac ne može priuštiti kupovinu vlastitog doma, dok njih 77% u ovome kontekstu izjavljuje kako je riječ o situaciju koja se već može klasificirati kao krizno stanje u sektoru dugoročnog stambenog zbrinjavanja.

Za ovakvu situaciju najveći broj najmoprimaca koji su sudjelovali u istraživanju, njih 85 posto, okrivljuje inflaciju, dok njih 84 posto uzrokom kronični nedostatak nekretnina za stanovanje smatraju previsoke hipotekarne kamatne stope.

Izdvojeni članak

Cijene najma u Zagrebu nikad više: Grad planira izgraditi zgradu s 288 stanova za najam

Nestao američki san

Među razlozima koje su najmoprimci naveli kao ono što ih sprječava da kupe kuću ili stan na vrhu je nemogućnost da si takav potez priušte obzirom na svoj prihod. Slijedi nemogućnost prikupljanja dovoljno novca za polog (78%), previsoke hipotekarne kamatne stope (72%), nespremnost za posjedovanje doma (47%), negativan osobni kreditni bonitet (46%) i  prevelika zaduženost (40%).

Zanimljiv je i podatak da je visokih 35 posto ispitanika izjavilo kako posjedovanje vlastite nekretnine za stanovanje nije dio američkog sna, uz dodatak kako je među njima 28 posto onih koji smatraju kako je posjedovanje kuće ili stana za življenje nekada bio američki san koji je danas vrijeme pregazilo.

No, unatoč ovim podatcima, istraživanje ukazuje kako je želja Amerikanaca da kupe vlastiti dom ipak još uvijek jaka. Naime, 63 posto njih kaže da su spremni raditi dva posla ako to znači da će si moći priuštiti kupovinu nekretnine.

No, da su želje jedno, a stvarnost posve nešto drugo, pokazuje ukazuje podatak da 74 posto ispitanika koji nemaju zadršku raditi više za dom u svome vlasništvu, ne vidi mogućnost da čak i uz takav tempo zarade dovoljno novca za polog ili štednju kojom bi došli do pologa. Zanimljivo je da unutar ove skupine najmoprimaca, 58% ispitanika unatoč činjenici da ne vide realnu mogućnost za kupnju vlastitog doma redovno pretražuju internet stranice koje se bave prodajom nekretnina.

Izdvojeni članak

Završile su prijave za ovogodišnji APN: Zaprimljeno preko 5.500 zahtjeva

Zadnji sretnici – babyboomeri

Među onima koje su ne odustaju od sna da posjeduju vlastiti dom, te da često surfaju u potrazi za dobrom prilikom najviše milenijalaca – 66%. U ovome kontekstu treba spomenuti i kako kroz istraživanje prevladava i razmišljanje da generacija Z i milenijalci nikada neće imati jednaku razinu mogućnosti za vlasništvom svoga doma u odnosu na babyboomere. U prilog tomu govori podatak da roditelji čak 69% ispitanika posjeduje nekretninu za stanovanje.

U zaključku najmoprimci izražavaju stav da u 2023. godini nemaju veliku šansu za kupnju kuće ili stana. Naime, u djelu istraživanja koji se odnosi na procjenu mogućnosti kupovine vlastitog doma u 2023. godini šokantan je podatak da bi prosječni najmoprimac trebao povećati svoj godišnji prihoda za čak 74.219 $ kako bi uopće mogao uzeti u obzir vlastitu nekretninu. Paralelno, 24 posto ispitanika izjavljuje kako na stanarinu troše polovicu onoga što zarade.

No, ipak, 44% njih vjeruje kako postoji mogućnost da prosječnom Amerikancu koji živi u iznajmljenoj nekretnini kupovina nekretnine pođe za rukom. Naglašava se i kako 69% ispitanika smatra kako još uvijek nije kasno za američku Vladu da se aktivno uključi u rješavanje krize dugoročnog stambenog zbrinjavanja.

Copy link
Powered by Social Snap