Pretraga

Bez posla ostaje tisuće bauštelaca u Njemačkoj, nikad manje izadnih građevinski dozvola za stanogradnju

A- A+

Njemačka polako ali sigurno prestaje biti obećana zemlja domaćih bauštelaca. Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, u ovoj je zemlji u 2024. godini izdano samo 215.900 građevinskih dozvola za stambenu izgradnju što je čak 16,8% manje nego prethodne godine. Uz ovaj alarmantni podatak dolazi i zaključak analize koji kaže kako je riječ o trećem uzastopnom godišnjem padu.

gradilište

gradilište | foto: Freepik

Njemačka prolazi kroz dolinu suza’, poruka je Ralpha Hengera iz Instituta za njemačko gospodarstvo (IW) nakon što je predstavljena poražavajuća statistika ove zemlje vezana uz građevinski sektor. Uz to, Henger je upozorio i kako se u zemlji produbio veliki jaz između potreba stanovništva i stvarne izgradnje.

Izdvojeni članak

Njemačka treba 400 tisuća novih stanova godišnje, ali nema ih tko graditi

Pola potrebe

Savezni zavod za statistiku (IW) izvještava kako je u Njemačkoj, u 2024. godini izdano samo 215.900 građevinskih dozvola za stambenu izgradnju što je čak 16,8% manje nego prethodne godine. No, to nije sve, ova brojka je ujedno i najniža zabilježena u sektoru od 2010. godine!

Planovi za gradnju bitno su smanjeni za sve vrste stambene izgradnje. Tako je za obiteljske kuće izdano 37.900 dozvola, što predstavlja pad od 20,3%. Za takozvane ‘dvodomke’ izdano je pak 12.700 dozvola, što je pad od 11,3%. Za višestambene zgrade izdano je 114.200 dozvola, što prati pad od 19,7%

Paralelno, potreba za stanovima raste, a prema ranijim procjenama da bi se ispunile procijene tržišta, Njemačka bi trebala godišnje akumulirati čak 400.00 stanova. Što je plan koji je, obzirom na okolnosti, već godinama nemoguće ispuniti.

Gdje ‘puca’

Građevinari ističu kako je za usporavanje planova za gradnju presudan vrtoglavi rast cijena građevinskog materijala. Dodaju i kako ovaj sektor guše i sve stroži građevinski propisi koji dodatno poskupljuju proces izgradnje, te predstavljaju kamen spoticanja za developere. Naime, Njemačka trenutno ima čak 16 različitih građevinskih propisa na razini saveznih pokrajina, što uvelike komplicira proces izdavanja dozvola, piše poskok.info.

Sve su glasnije i izjave kako drastično smanjenje planova za izgradnju nije samo ekonomski problem, već i pitanje političke volje. Naime, nova pravila o energetskoj učinkovitosti koja se samo nižu dodatno otežavaju investicije.

Hrvatska građevina stabilno

Prema nedavno objavljenim podatcima Državnog zavoda za statistiku, planovi za stanogradnju u Hrvatskoj su stabilni, ali uz smanjenje trenda rasta u odnosu na protekle godine.

Ukupan broj izdanih građevinskih dozvola u 2024. iznosio je 11.823 što je, u usporedbi s istim razdobljem 2023. godine, rast od 2,2%. K tomu ukupna vrijednost projekata za koje su dozvole izdane iznosila je 7.543.712 eura. Za usporedbu, u 2023. izdane su 11.564 građevinske dozvole što je bilo za 3,6% više nego u 2022. godini, uz predviđenu vrijednosti radova u iznosu od 7.014.598 eura.

Doznajte ovdje koja velika domaća građevinska tvrtka i dalje zapošljava za svoje projekte u Njemačkoj.

Copy link
Powered by Social Snap