Pretraga

Bliži se rok za korištenje EU sredstava za obnovu: Do sada iskorišteno 78%

A- A+

Premijer Plenković izvijestio je da je prema jučerašnjim podacima Hrvatska bila na 780 milijuna eura iskorištenosti sredstava iz Europskog fonda solidarnosti. Ministar Bačić naglasio je da je realno za očekivati da ćemo ta sredstva iskoristiti do kraja lipnja.

Sjednica Vlade RH

Sjednica Vlade RH | MPGI

Na 211. sjednici Vlade, Medved je podsjetio da je Vlada 2021. godine donijela Program društvene i gospodarske revitalizacije potpomognutih područja Sisačko-moslavačke županije pogođenih razornim potresom. Dodao je i da je za sanaciju posljedica potresa na Banovini ugovoren ukupno 731 projekt, financiranih iz Fonda solidarnosti u iznosu 658,1 milijun eura, te iz Nacionalnog plana opravaka i otpornosti u iznosu 262,8 milijuna eura.

Medved je istaknuo i da su u vidu poticanja razvoja primjetni pozitivni pokazatelji te je Sisačko-moslavačka županija u posljednje tri godine imala povećanje broja zaposlenih. U 2019. bilo je 38.356 zaposlenih, a u 2021. godini 40.826, što je povećanje broja zaposlenih za 2470. Broj nezaposlenih u 2019. iznosio je 8.875, a u 2023. godini 6.794, što je smanjenje broja nezaposlenih za 2.081 osobu.

– Nizom novih mjera Sisačko-moslavačka županija postaje sve privlačnija za ulagače, što će dodatno popraviti i bolja prometna infrastruktura odnosno povezanost sa Zagrebom nakon završetka projekta autoceste Zagreb – Sisak, zaključio je Medved.

Izdvojeni članak

Proveli smo anketu: 74% naših čitatelja smatra da nećemo uspjeti potrošiti sva EU sredstva za obnovu

Do sada iskorišteno 78 posto sredstava iz Fonda solidarnosti

Premijer Plenković je uvodno izvijestio da je prema jučerašnjim podacima Hrvatska bila na 780 milijuna eura iskorištenosti sredstava iz Europskog fonda solidarnosti, a potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić kazao je da je do današnjeg dana zaprimljeno 781 milijuna zahtjeva za nadoknadom sredstava, što čini 78 posto sredstava od odobrenih milijardu i 3 milijuna eura koje moramo iskoristiti do kraja lipnja.

Napomenuo je da je od 319 milijuna eura odobrenih sredstava za petrinjski potres do danas zaprimljeno 289 milijuna eura, odnosno 91 posto, a kad je u pitanju zagrebački potres, odobreno je 683 milijuna, a utrošeno je 492, odnosno 72 posto. Istaknuo je kako je dinamikom koja je uspostavljena realno očekivati da će odobrena sredstva doista iskoristiti na najbolji mogući način.

Bačić je naveo da se ukupno provodi 467 projekata konstrukcijske obnove ukupne vrijednosti milijardu i 680 milijuna eura. Podsjetio je kako je s ministricom Obuljen Koržinek obišao tri najsloženija gradilišta, crkve i samostana Sv. Franje Asiškog na Kaptolu te Zagrebačke katedrale i Nadbiskupskog dvora, gdje su u tijeku radovi konstruktivne obnove i sanacije.

781 gradilište

– Katedrala je jedan od u svijetu najsloženijih projekata konstrukcijske obnove, a zbog pojačanih seizmičkih karakteristika tla, projekt je dodatno zahtjevan, rekao je ministar Bačić.

Izdvojeni članak

Radovi na zagrebačkoj katedrali: Među najsloženijim projektima konstrukcijske obnove na svijetu

Što se tiče obnove obiteljskih zgrada i privatne imovine, trenutno je otvoreno 781 gradilište na području zagrebačkog i petrinjskog potresa. Ministar je kazao da je u posljednjih tjedan dana otvoreno 13 novih gradilišta za izgradnju zamjenskih kuća, a idući tjedan započinje izgradnja prvih takvih kuća na području zagrebačkog potresa.

– Rekonstrukcijom državnih stanova već ih je 13 obnovljeno i dodijeljeno je prvih osam ključeva sugrađanima u mobilnim kućicama, nastavio je ministar i dodao da je potpisana odluka o odabiru 10 izvođača koji će izvesti radove nekonstrukcijske obnove 500 obiteljskih kuća (odnosi se na sugrađane koji su u mobilnim stambenim jedinicama), a prosječna vrijednost radova im je 9 tisuća eura.

Projekt Kupari

Dana je i suglasnost Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine za sklapanje aneksa II ugovoru o realizaciji turističkog projekta Kupari u Župi Dubrovačkoj, s ciljem nastavka realizacije i definiranja novih rokova izvedbe s investitorom – tvrtkom Kupari Luxury Hotels.

– Projekt izgradnje turističkog naselja Kupari jedan je od najvažnijih projekata izgradnje turističke infrastrukture u Hrvatskoj, a s obzirom da se nalazi na području Dubrovačke rivijere, odnosno Župe Dubrovačke koju gradimo kao destinaciju visokokvalitetnog turizma, važno je vrlo pažljivo pristupati izgradnji tog kompleksa, rekao je ministar Branko Bačić.

Podsjetio je da je Vlada zbog važnosti Kupara 2016. potpisala ugovor sa zajednicom ponuditelja za taj projekt kojim je predviđena gradnja dva nova hotela na lokaciji Kupari, revitalizacija ostalih objekata i obnova hotela Grand.

U međuvremenu se, dodao je Bačić, dogodilo nekoliko stvari koje uvjetuju donošenje današnje odluke o suglasnosti i izmjene samog ugovora, među kojima je izdvojio promjenu vlasničke strukture investitora odnosno ponuditelja te donošenje urbanističkog plana uređenja Općine Župa Dubrovačka u suglasnosti sa investitorom, zbog gradnje dva nova hotela.

Kako se jedan od budućih hotela nalazi na lokaciji trase Bujice vodotoka, to po riječima Bačića, ‘posložuje i poskupljuje izgradnju’, te se bilo potrebno dogovoriti s Hrvatskim vodama koje upravljaju tim vodotokom, o čemu je potpisan i sporazum 3. ožujka kojim su utvrđene obveze investitora i Hrvatskih voda oko izmještanja trase tog vodotoka.

Izdvojeni članak

Povjerenstvo reklo Paladini da ne bi trebao sudjelovati u projektu Kupari, Paladina: ‘Neću raditi na projektu’

Nova odluka

Zbog tog sporazuma potrebno je izmijeniti i plan urbanističkog uređenja, što će izmijeniti i rokove realizacije projekta i izgradnju hotelskog kompleksa, rekao je ministar. Objasnio je kako ovom odlukom obvezuju investitora da u roku od 60 dana nakon potpisivanje aneksa ugovoru dostavi ulazne podatke za izmjene urbanističkog plana.

– Prema tom planu Župe Dubrovačke propisan je rok od 12 mjeseci u kojem je investitor dužan ishoditi pravomoćnu građevinsku dozvolu, a u daljnjem roku od četiri godine ili 48 mjeseci i realizirati taj važan projekt. Stoga je suglasnost Vlade važna kako bi se mogao potpisati aneks ugovoru i kako bi onda mogli početi ‘teći’ i rokovi za realizaciju tog projekta, zaključio je Bačić.

Na zatvorenom dijelu sjednice razriješeni su dosadašnji predsjednik i članovi Povjerenstva za ocjenu prijava po objavljenom pozivu za iskazivanje interesa kao i praćenje daljnje procedure realizacije turističkog razvojnog projekta Kupari – Oleg Butković, dr.sc. Nikolina Brnjac, Josip Bilaver, Sanja Bošnjak, Tonči Glavina, Ivana Penić i Silvio Nardelli.

Novim predsjednikom Povjerenstva imenovan je Branko Bačić, a članovima Oleg Butković, dr.sc. Nikolina Brnjac, Sanja Bošnjak, Tonči Glavina, Ivana Penić i Silvio Nardelli.

Copy link
Powered by Social Snap