Pretraga

Još jedan porez na vikendice, obavezna prijava ili ‘ispričnica’ od liječnika

A- A+

Porezna uprava krenula je s evidentiranjem imovine građana ovisno o namjeni. Upućen je poziv svim građanima da do 31. ožujka ove godine predaju prijavu u kojoj moraju navesti koje im nekretnine služe za odmor. Ako to propuste učiniti ta dužnost pada na gradove i općine. Izuzeti se od plaćanja poreza moguće je uz pomoć nekoliko mehanizama, a neki su jako maštoviti.

Kuća novogradnja | Unsplash

Početkom 2024. godine stupila je na snagu nadopuna zakona o porezu na kuće za odmor prema kojem svaki grad ili općina imaju odgovornost naplate tog poreza. Na internetskim stranicama Porezne uprave može se pronaći podatak koji su gradovi i općine donijeli odluku o povećanju ili smanjenju poreza na kuće za odmor, piše novilist.hr.

Treba istaknuti i zanimljivost iako građani imaju obvezu do 31. ožujka prijaviti nekretninu za povremeni boravak, u zakonu nisu predviđene nikakve kazne za one koji ne prijave kuću koju ne koriste ili je povremeno koriste.

Nisu svi za povećanje

Prema podacima Porezne uprave, od 566 jedinica lokalne samouprave na povećanje poreza na vikendice odlučilo se 240 jedinica. No, većina gradova i općina, njih 303 ipak je zadržalo postojeće porezno opterećenje, odnosno nije ga povećavalo, dok je 13 jedinica lokalne samouprave taj porez čak i smanjilo.

Izdvojeni članak

Bespravna gradnja: Poljske kućice s vodospremom više neće moći biti vile s bazenom

Tu treba istaknuti i da je od 463 jedinice lokalne samouprave koje su u 2023. imale porez na vikendice, njih 136 je utvrdilo taj porez u većem iznosu od dva eura. Dok su 52 jedinice utvrdile taj porez u maksimalnom iznosu od pet eura.

Riječ je o gradovima i općinama u turistički orijentiranim krajevima, među kojima prednjači Istra gdje se čak 17 gradova i općina odlučilo na maksimalno povećanje poreza na vikendice od pet eura po kvadratnom metru.

Dva nameta

Država je porez na kuće za odmor, koji je već bio prisutan u zakonu, ali kao prihod središnjeg državnog proračuna, od prvoga siječnja prepustila gradovima. Taj se porez, naime, odnosi i na vlasnike apartmana, bilo fizičke ili pravne osobe, ali i na građane, bilo Republike Hrvatske ili EU-a, koji imaju nekretnine koje koriste za povremeni boravak.

Budući da vlasnici apartmana već imaju obvezu plaćanja tog poreza, u konačnici će plaćati dva nameta: porez na kuću za odmor i paušal po ležaju, upozorava za novilist.hr vlasnik agencije za nekretnine Imperium Immobiliare Filip Brkan koji kaže da su mehanizmi za sprječavanja izbjegavanja plaćanja ovog poreza ‘maštoviti’.

– Da bi netko dokazao da kuću ne koristi za odmor, mora imati dokaz o prebivalištu na toj adresi i na istoj primati račune od komunalnih poduzeća, a možda je najzanimljivija treća odredba po kojoj se dokazuje da tamo stanujete, a to je potvrda liječnika opće prakse, iz koje će biti vidljivo da tamo stanujete i kod njega/nje dolazite na preglede, kaže Brkan.

Doznajte ovdje detalje o povećanju poreza na kuće za odmor.

Copy link
Powered by Social Snap