Pretraga

Povećanje poreza na kuće za odmor, duplo veće cifre za nekretnine uz more

A- A+

Jedinice lokalne samouprave u 2024. godini imaju priliku formirati cijenu poreza na kuće za odmor za koji se zakonski maksimum podigao na 5 eura po četvornom metru. Gdje će porez skočiti, a gdje će se zadržati na dosadašnjim iznosima ostaje vidjeti, odluke se još donose. No, sigurno je kako veće porezno opterećenje mogu očekivati vlasnici kuća za odmor duž Jadrana. Jedan grad ovu je priču već regulirao i nisu svi sretni.

more i maslinici

more i maslinici | foto: Freepik, diana.grytsky

Kako je pred kraj 2024. godine objašnjeno iz Porezne uprave, izmjenama Zakona o lokalnom porezu, porez na kuće za odmor, kao opcijski porez (jedinice lokalne samouprave svojom odlukom odlučuju uvode li porez na kuće za odmor). Taj je porez do sada je iznosio najviše 1,99 eura po četvornom metru, ali od ove godine može iznositi i 5 eura po kvadratu. Također, porez ne mora biti isti za sve unutar jedne lokalne zajednice.

Izdvojeni članak

Porez na nekretnine: Predizborni tabu ili nemoguća misija

Kako to u praksi funkcionira može se lako iščitati iz primjera grada Senja koji je porez na kuće za odmor, koji je do sada iznosio 1,99 eura po metru četvornom, što je bio i zakonski maksimum, podigao je na četiri eura godišnje. Ali samo u prvoj zoni, odnosno na za kuće odmor na top lokacijama uz more prema principu tko više zarađuje i/ili uživa neka više i plaća.

Niži porez od dva eura plaćat će se u zoni 2 koja obuhvaća Krivi Put, Krasno, Melnice, Vratnik, Senjsku Dragu, Crni Kal i ostala naselja u unutrašnjosti. Iz Grada Senja kažu kako je ovakav način oporezivanja odraz provedenog savjetovanja u okviru koji su građani tražili da stopa poreza na kuće za odmor ne bude jedinstvena, već da se grad podijeli u zone.

Doznajte ovdje sve o prijenosu porezne obaveze u graditeljstvu ili kada građevinske tvrtke ne plaćaju PDV.

Copy link
Powered by Social Snap