Pretraga

Kad će sanacija omiljene plaže u Dubrovniku? Mjesecima nakon odrona, stiže odgovor

A- A+

Odron stijena spada u jedan od najproblematičnijih scenarija u svijetu geotehnike. No, osim što zadaje glavobolje stručnjacima, može predstavljati velik rizik i za sve prolaznike ili promet koji se odvija u blizini potencijalno opasnih stijena. Do takvog odrona ranije ove godine došlo je na jednoj omiljenih dubrovačkih plaža – u uvali Miramare. Zbog sanacije na koju se još čeka hitno je donesen rebalans proračuna.

Kad će sanacija pokosa na poznatoj uvali? | foto: Grad Dubrovnik, Canva

Odroni stijenske mase nisu neuobičajeni, ali mogu predstavljati ozbiljan rizik za sigurnost u naseljenim mjestima te iznad prometnica i drugih vrsta prometne infrastrukture. U Dubrovniku koji je prepoznatljiv po stjenovitoj obali omiljena plaža smještena ispod goleme stijene nakon odrona do kojeg je došlo ranije ove godine. Radi se o poznatoj uvali Miramare koja bi, izgleda, mogla dočekati sanaciju tek u jesenskim mjesecima. Za taj zadatak donesen je rebalans gradske ‘blagajne’.

Izdvojeni članak

Nema džabe! Izgrađen prvi privatni vidikovac u Dubrovniku, cijena pogleda prava sitnica

Odron na omiljenoj plaži

Na konstituirajućoj sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika, uz svečanu prisegu vijećnika i izbor članova odbora donesen je i rebalans Proračuna za ovu godinu. Na stranicama Grada objašnjeno je kako je rebalans proveden ni manje ni više da bi se osiguralo neophodnih 450 tisuća eura za hitnu sanaciju stijenskog pokosa u uvali Miramare – odnosno na plaži Bellevue. Plaža je zatvorena otkad je ondje došlo do odrona stijene.

– Prema tehničkom rješenju geotehničke sanacije koje je prema nalogu Grada Dubrovnika izradio Centar Građevinskog fakulteta iz Zagreba, radovi koje je potrebno provesti podijeljeni su u dvije kategorije: žurne i nužne radove. Žurni radovi obuhvaćaju sanaciju pokosa i nestabilnih blokova uvale Miramare, uključujući postavljanje zaštitnih mreža i sidrenje, dok se nužni radovi odnose na zaštitu odrona kroz izgradnju zaštitnih barijera i zidova, napisali su iz Grada Dubrovnika o predstojećim radovima 16. lipnja ove godine, navodeći da se pokretanje javne nabave očekuje u kolovozu.

Plaža Bellevue nalazi se u uvali Miramare okruženoj stijenama | foto: Grad Dubrovnik

Žurni i nužni radovi

Mjesec dana od objave o potrebi hitne sanacije stižu novosti u vezi pokosa. Zapravo se potvrđuje da se sanaciju neće moći provesti prije jeseni i da će javna nabava krenuti u kolovozu.

– Iako su rebalansom proračuna na konstituirajućoj sjednici Gradskog vijeća 16. lipnja osigurana sredstva potrebna za hitnu sanaciju stijenskog pokosa te su poduzeti svi napori za žurni postupak javne nabave, tvrtke specijalizirane za ovu vrstu radova nisu u mogućnosti izvesti hitne radove tijekom ljetnih mjeseci zbog zahtjevnosti terena i složenosti zahvata, kao i potrebe za minimalno 60 dana izvođenja radova umjesto 30 dana, kažu iz Grada.

Postupak javne nabave koji će krenuti u kolovozu obuhvatit će žurne i nužne mjere sanacije. Žurni radovi uključuju sanaciju pokosa i nestabilnih blokova uvale Miramare, uključujući postavljanje zaštitnih mreža i sidrenje, dok se nužni radovi odnose na zaštitu od odrona kroz izgradnju zaštitnih barijera i zidova.

Izdvojeni članak

Dubrovnik ‘guše’ prometne gužve: Je li rješenje mega tunel ispod grada?

Predviđanje odrona?

Jasno je da odroni stijenske mase predstavljaju ozbiljnu ugrozu onima koji se mogu naći ispod stijene koja bi se mogla odroniti. Posebno su opasni nestabilni stijenski pokosi s izraženim diskontinuitetima, pogotovo ako se nalaze uz prometnu i željezničku infrastrukturu. No, nije svejedno ni kada se, kao u slučaju Miramarea, nalaze ponad rado posjećivane plaže.

Nastanak potencijalne plohe sloma u stijenskom pokosu pak ovisi o nekoliko elemenata, od geološke strukture, naprezanja u stijenskoj masi i uvjetima podzemne vode, do čvrstoće diskontinuiteta i geometriji pokosa. Jedan od najvažnijih čimbenika koji utječu na stabilnost pokosa je ipak geološka struktura stijene.

Kako bilo, dođe li do odrona, potrebno je odmah reagirati uklanjanjem rastresitog materijala, nakon čega treba osigurati pravilnu zaštitu. Cijeli proces očito nije mačji kašalj, jer se u znanstvenim izvorima problem stabilnosti stijenskih pokosa opisuje kao jedan od glavnih problema u geotehničkoj praksi. Ovdje pročitajte sve o sanaciji najvećeg klizišta u Zagrebu.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap