Pretraga

Najpoznatiji vojni neboder: Nastavak sage, štetu će morat platiti izvođači iz svog džepa!

A- A+

Najpoznatiji vojni neboder na Črnomercu država je platila 9 milijuna eura, no već je poznato da izgradnja nije protekla bez kontroverzi. Kako su pomicani rokovi, rastao je trošak izgradnje, a sve da na koncu neboder ni godinama kasnije ne bi imao punu funkciju. Pred datum useljenja utvrđen je niz propusta prilikom izgradnje koje i dalje koče korištenje nebodera za što je zamišljen. Netko treba platiti štetu od preko 1,6 milijuna eura, a Ministarstvo obrane Republike Hrvatske prosuđuje – trošak moraju snositi izvođači i nadzor!

Vojni neboder | Foto: Vlada RH, Dnevnik Nove TV/Screenshot

Vojni neboder na Črnomercu izgrađen za časnike i polaznike Hrvatskog vojnog učilišta ‘Dr. Franjo Tuđman’ zasigurno je jedna od najprepoznatljivijih vojnih zgrada u državi. No, unatoč prepoznatljivosti, ne može se reći da je projekt zasad pretjerano osvjetlao obraz Ministarstvu obrane Republike Hrvatske (MORH).

Štoviše, ni tri godine nakon službenog datuma useljenja i dalje nije potpuno u funkciji zbog propusta u gradnji koje se još uvijek sanira. Zna se da trošak grešaka u izvedbi i nadzoru prelazi 1,6 milijuna eura, a Minstarstvo traži da sve plate glavni ‘krivci’ – izvođač i građevinski nadzor.

Izdvojeni članak

Napuštena gradilišta: Zakonski rokovi i novčane kazne postoje, ali betonskih kostura ima posvuda

Kašnjenje i greške u izvedbi

Kad je najavljena, gradnja vojnog nebodera na zagrebačkom Črnomercu odjeknula je kao novi velebni projekt Ministarstva obrane. No, nije prošlo dugo prije nego su se javili prvi problemi. Osim višestruke odgode roka završetka radova, a potom i početka opremanja, problemi su se ukazali i u vidu kvalitete izvedbe.

Tako se u slučaj pred kraj 2021. uključio i USKOK. Cilj je bio istražiti je li se varalo na troškovnicima za izgradnju maskirnog objekta, kako je rasla cijena početnog projekta i otkriti druge detalje oko izvedbe koji zbog tajnosti izvida ipak nisu otkriveni javnosti. Uz to što zgrada nije namještena, kako se svojevremeno smatralo, zbog problema s grijanjem, ‘sumnjive’ su bile i pukotine na fasadi te druge, sitnije manjkavosti.

Vojni neboder | Foto: Dnevnik Nove TV/Screenshot

Vojni neboder | Foto: Dnevnik Nove TV/Screenshot

Visoka cijena štete

Zatim su početkom ove godine izronili novi detalji oko izgradnje nebodera. Prije svega, vrijedi spomenuti kako više od tri godine nakon službenog datuma useljenja, objekt vrijedan 9 milijuna eura zbog nedostataka prilikom izgradnje još uvijek nije u potpunosti u funkciji. Kako smo pisali, na 11. katu zgrade krivo je spojen odvod zbog čega je dolazilo do prodora vlage. Uz to je ugrađen lift u neispravnom stanju, a u pregledu je detektiran i niz drugih nepravilnosti.

Šteta na neboderu isprva je procijenjena na više od 1,3 milijuna eura, a dosad je dostigla cifru od preko 1,6 milijuna eura. Na iznos su dodani i troškovi vještačenja, hitnih intervencija kojima se spriječilo daljnje propadanje kao i troškovi tehničke potpore vještačenju. Glavno pitanje ostaje, tko će snositi ovaj pozamašan trošak, a upravo ovdje se otvara novo poglavlje vojno-građevinske sage.

Vojno-graditeljska saga

U najnovijem razvoju događaja, Ministarstvo obrane zaprijetilo je tužbom izvođačima radova. Osim izvođača, vrijedi podsjetiti, kvalitetu gradnje garantira građevinski nadzor, a koji je u Hrvatskoj zbog načina na koji funkcionira javna nabava nerijetko ozbiljno podcijenjen. U slučaju nebodera na Črnomercu, radove je izvodila tvrtka Lavčević, dok je radove nadzirala tvrtka APZ Inženjering.

Izdvojeni članak

Niske vrijednosti, loši uvjeti: Procijenjenih 120.000 eura za nadzor na Kranjčevićevoj nije dovoljno

Zasad se, dakle, očekuje da dvije tvrtke saniraju svaki propust detektiran na neboderu, i to o svom trošku. Odbiju li izvođač i nadzor sanirati štetu, Ministarstvo obrane osigurat će izvođača popravaka, no spomenutima svejedno ostaje izvjesna tužba, piše dnevnik.hr.

Napominjemo, projekt realizacije vojnog nebodera počeo se ugovarati još u mandatima Banožićevih prethodnika Kotromanovića i Krstičevića. Kako su se radovi oduljili cijena, nebodera porasla je za nešto više od milijun eura. K tome su za opremanje, zbog specifičnog oblika građevine, naručivani skupi komadi namještaja po mjeri, uključujući stoliće, ležaljke i fotelje za sunčanje, za koje ostaje neizvjesno kad će u punom smislu pokazati svoju funkciju. Isto tako, jednom kad objekt dočeka ispuniti svoju namjenu, korisnici bi u njemu trebali uživati i u teretani te fitness i wellness sadržajima.

Ovdje pročitajte o novom mega neboderu koji će biti izgrađen u zagrebačkom ‘Cityju’, na Vukovarskoj ulici.

Copy link
Powered by Social Snap