Pretraga

Njemačka spremna za spektakl: Vodič kroz nogometne stadione za EURO 2024

A- A+

Dugotrajne pripreme za ovogodišnje Europsko nogometno prvenstvo nadomak su kraju. Jedna od najuzbudljivijih i najpoznatijih sportskih manifestacija, ove se godine održava u Njemačkoj. Stadioni diljem zemlje spremni su ugostiti najbolje europske reprezentacije. Većina sportskih objekata, čiji će tereni biti mjesta odigravanja nogometnih mečeva, inače su dom velikih bundesligaša, poput Bayern Münchena i Borussije Dortmund. Svoje će snage 24 reprezentacije odmjeriti na ukupno deset stadiona u deset gradova domaćina, uključujući i glavni Berlin. Upravo tamo će svoju prvu utakmicu u skupini, na Olympiastadionu, odigrati Hrvatska protiv Španjolske u subotu 15. lipnja.

Stadioni_EURO 2024

Njemački nogometni stadioni za Euro 2024. | Foto: Jakov Tuković, Bauštela.hr

Domaćin 17. Europskog nogometnog prvenstva UEFA-e je Njemačka. Mjesec dana napetih nogometnih utakmica, očekuje ljubitelje najvažnije sporedne stvari na svijetu od 14. lipnja do 14. srpnja. Posljednju veliku obnovu i rekonstrukciju, njemačka je sportska infrastruktura dobila godine 2006. kada su ugostili Svjetsko nogometno prvenstvo. Reprezentacija Hrvatske će ove godine svoje umijeće u skupini pokazati na tri velika stadiona. U Berlinu, Hamburgu i Leipzigu.

10. Mercedes-Benz Arena (Stuttgart)

Arena u Stuttgartu, obnovljena je i modernizirana nekoliko puta od izgradnje 1993. godine. Poznatija po imenu automobilskog giganta čija se sjedište nalazi u ovom gradu na jugozapadu Njemačke, u Mercedes-benz Areni organizirale su se utakmice na Svjetskim prvenstvima 1974. i 2006. te na Europskom prvenstvu UEFA 1988. godine. Između ostalog, tamo se igralo i finale Europskog kupa 1998. godine. Domaće derbije na stadionu inače igra klub VfB Stuttgart pred maksimalno 51 tisućom navijača, izvještava uefa.com.

Arena u Stuttgartu 2

Mercedes-Benz Arena | Foto: screenshot Stadiums from the sky/YouTube

9. Allianz Arena (München)

Izgradili su je gradski nogometni rivali, Bayern München i 1860 München. Za javnost je Allianz Arena otvorena 2005. godine, kada je Bayern preuzeo puno vlasništvo nad stadionom. Na njemu se igralo nezaboravno finale Lige prvaka 2012. godine, kada je Chelsea u napetoj završnici pobijedio Bayern na penale. Tamo se održalo i nekoliko utakmica UEFA EURO 2020., uključujući poznatu četvrtfinalnu utakmicu u kojoj je Italija izvukla pobjedu protiv Belgije rezultatom 2:1. Stadion može primiti 66 tisuća navijača.

Allianz Arena Munchen PrideCZ

Allianz Arena | Foto: screenshot PrideCZ/YouTube

8. Red Bull Arena (Leipzig)

Bundesligaški RB Leipzig igra svoje utakmice u Red Bull Areni, u koju se može smjestiti 40 tisuća navijača. Stadion je u cjelokupnoj obnovi 2004. godine dobio najsuvremeniji krov s integriranim reflektorima te je dizajniran da pruža vrhunsku akustiku. Rekonstrukcija danas moderne arene, napravljena je na temeljima starog Zentralstadiona, najvećeg stadiona u bivšoj Istočnoj Njemačkoj. Ovdje se odigrala grupna faza Svjetskog prvenstva 2006. godine, a Hrvatska će pokušati izboriti pobjedu protiv Italije 24. lipnja.

Red Bull Arena Leipzig Wurzel

Red Bull Arena | Foto: screenshot Wurzel/YouTube

7. Volksparkstadion (Hamburg)

Volksparkstadion u Hamburgu, otvoren je 1953. godine. Bio je domaćin utakmica na Europskom prvenstvu UEFA 1988. te Svjetskim prvenstvima 1974. i 2006. godine. Značajna nadogradnja dočekala ga je 2000. godine, a nakon toga su ga ljubitelji nogometa imali priliku vidjeti kada je na njemu godine 2010. ugošćeno finale Europske lige. U međuvremenu je stadion rezerviran za utakmice domaćeg kluba Hamburg SV. Okršaj Hrvatske i Albanije, 19. lipnja, na ovom će stadionu moći pratiti 49 tisuća navijača.

Hamburh SV Bundesliga

Volksparkstadion | Foto: screenshot Bundesliga/YouTube

6. Veltins Arena (Gelsenkirchen)

Otvorena u kolovozu 2001. godine, Veltins Arena dom je sedmerostrukog prvaka Njemačke i osvajača Kupa UEFA 1996./97. Schalkea. Prepoznatljiva je po svom pomičnom krovu i kliznom terenu, što ju pretvara u odličan prostor za koncerte. Ima mogućnost primiti 50 tisuća navijača. Ujedno je prvi stadion u Njemačkoj koji je dobio pet zvjezdica prema UEFA-inim standardima. Utakmice koje je ugostio ovaj stadion, odvile su se u finalu UEFA Lige prvaka 2004. i četvrtfinalu Svjetskog prvenstva 2006. godine.

Gelsenkirchen Schalke Bundesliga

Veltins Arena | Foto: screenshot Bundesliga/YouTube

5. Deutsche Bank Park (Frankfurt)

Frankfurtska Arena, tojest Deutsche Bank Park, izgrađen je 1925. godine. Sportska i ostala događanja, na njemu može pratiti 47 tisuća gledatelja. Stadion je bio domaćin utakmica na nekoliko velikih turnira, uključujući Europsko prvenstvo UEFA 1988. i četvrtfinale Svjetskog prvenstva 2006. godine. Uz to, u domu Eintracht Frankfurta, odvilo se i finale Kupa za žene 2002. godine.

Frankfurt arena LG Information Display

Deutsche Bank Park | Foto: screenshot LG Information Display/YouTube

4. Merkur Spiel-Arena (Düsseldorf)

Arena u Düsseldorfu, jedno je od manjih mjesta na kojem će se igrati utakmice ovogodišnjeg Europskog prvenstva. No, MerkurSpiel-Arena, u gradu koji leži na Rajni, jednoj od najdužih europskih rijeka, ima isti broj sjedećih mjesta kao i arena u Frankfurtu. Na matičnom stadionu bundesligaškog kluba Fortune Düsseldorfa, kada je on još nosio staro ime Rheinstadion, odigrali su se mnogi veliki nogometni derbiji, poput utakmica Europskog prvenstva 1988. godine.

Düsseldorf arena DLIVE

Merkur Spiel-Arena | Foto: screenshot DLIVE/YouTube

3. BVB Stadion (Dortmund)

Za razliku od Düsseldorfske Arene, BVB Stadion u Dortmundu, jedna je od najvećih arena na UEFA EURO 2024. Stadion dizajniran da primi 62 tisuće navijača, ugostio je niz svjetskih prvenstava i europskih nogometnih utakmica. Samo jedan primjer je održavanje finala Kupa UEFA 2001. godine između Liverpoola i Deportiva Alavésa. Domaće utakmice na stadionu igra jedan od najtrofejnijih klubova u Bundesligi, Borussia Dortmund.

BVB Stadion Dortmund Stadiums from the sky

BVB Stadion | Foto: screenshot Stadiums from the sky/YouTube

Izdvojeni članak

Video: Ovako će izgledati spektakularni stadion za SP 2030. 

2. RheinEnergieStadion (Köln)

Stadion RheinEnergie na kojem domaće utakmice igra 1. FC Köln, rekonstruiran je za održavanje utakmica na Svjetskom prvenstvu 2006. godine i može primiti 43 tisuće navijača. Od 2010. godine, redovito je mjesto održavanja finala njemačkog Ženskog kupa. Stadion se koristi za različite namjene, kao što je održavanje utakmica američkog nogometa, hokeja na ledu i glazbenih koncerata.

Cologne Stadium

RheinEnergieStadion | Foto: screenshot Stadiums from the sky/YouTube

1. Olympiastadion (Berlin)

Olympiastadion u Berlinu bio je domaćin svakog finala njemačkog kupa od 1985. godine. Isto tako, glavni grad Njemačke ugostio je i finale Svjetskog prvenstva 2006. godine. Devet godina kasnije, Barcelona je pobijedila Juventus na Olympiastadionu i izborila finale UEFA Lige prvaka 2015. godine. Utakmice na stadionu može pratiti 71 tisuća navijača, a domaći derbiji rezervirani su za klub Hertha Berlin. Hrvatska će na travnjaku berlinskog stadiona odmjeriti snage protiv Španjolske 15. lipnja.

Olympiastadion Berlin Stadiontouri

Olympiastadion Berlin | Foto: screenshot Stadiontouri/YouTube

Nedavno se na novoizgrađenoj Opus Areni u Osijeku dogodio odron betona. U kakvom je stanju stadion te o samoj sanaciji štete pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap