Pretraga

Otrovni prah iz kamena još se naziva ‘novi azbest’, a velika je opasnost za građevinske radnike

A- A+

Azbest se nekada koristio kao svi drugi materijali, a u građevinarstvu je bio u širokoj upotrebi od 1950-ih do 1980-ih, dok se nije ustvrdilo da je otrovan. Po sastavu je silikat koji spaja izvrsna tehnološka svojstva zbog čega je i bio tako popularan na gradilištima. Ipak, nakon što se otkrilo kako svi tipovi azbestnih vlakana mogu prouzročiti ozbiljne bolesti, njegova uporaba zabranjena je u Europskoj uniji. No, sada se javila nova, slična ugroza za građevinske radnike, čije opasnosti su svjesni rijetki.

klesar | pixabay

Udovice dvojice klesara koji su umrli zbog plućne bolesti zadobivene za vrijeme rada, upozoravaju javnost o opasnostima ‘novog azbesta’, građevinskog materijala koji je nedovoljno poznat. Radnici Paul Gray i Stuart Johnson koji su radili za iste tvrtke u Bradfordu i Leedsu bili su dijagnosticirani sa silikozom koju izaziva silica prah.

Odvjetnička tvrtka Irwin Mitchell koja je nakon smrti radnika 2019. i 2021. godine osigurala obitelji pokojnika tvrdi kako je zapadni Yorkshire središte izloženosti tom opasnom materijalu. Nakon što je zabilježeno više slučajeva bolesti Irwin Mitchell je predstavio nacionalni registar na kojemu klesari mogu zabilježiti da su bili izloženi štetnoj prašini. O svemu su se oglasile i udovice žrtava s nadom da podignu svijest o ovom problemu.

Izdvojeni članak

Pred sezonu grijanja donosimo savjete kako utopliti stan, a izbjeći rizik trovanja ugljičnim monoksidom

Iznenadna smrt

Paul Gray iz Shipleya krenuo je raditi kao obrađivač kamena 1997. godine, a koristio je ručne i električne alate kako bi izradio ploče za popločavanje. Bio je dobrog zdravlja, a onda je u 2017. iznenada obolio, krenuo imati teškoće s disanjem da bi četiri godine kasnije preminuo, piše bbc.com.

– Gubitak Paula nas je slomio, bilo je grozno i meni i našem sinu Danijelu, rekla je udovica Joanne Gray dodajući kako je njen sin bez oca ostao puno prerano.

S druge strane, Stuart Johnson, iz Bradforda, radio je s delfskim sitnim kamenom i šljunkom, za koje se zna da sadrže visoke količine otrovnog praha. Nezaustavljiv kašalj razvio je 2013. godine, a potom je četiri godine kasnije kolabirao na radnom mjestu. Dijagnosticiran je u 2016. godini, 14 mjeseci prije smrti, iako je prethodno bio u ‘top formi’.

Njegova udovica Carol rekla je kako je gledati Stuarta ‘kako ga godinama bolest izjeda’ bilo zastrašujuće. Oba muškarca kontaktirala su odvjetnike prije smrti da bi utvrdili kako su se susreli s materijalom koji je izazvao njihove bolesti.

Najveća ugroza

Izvršni direktor za zdravlje i sigurnost opisao je kako je silica prah iz kamena ‘najveća ugroza građevinskim radnicima’ nakon azbesta koji se ipak već godinama izbjegava nakon što je otkriveno njegovo štetno djelovanje. Obitelji Johnsona i Greyja pozvale su poslodavce da dobro razmisle o tome kako mogu na bolji način zaštititi radnike od izloženosti otrovnom materijalu, makar u vidu zaštitne opreme.

Izdvojeni članak

Diskriminacija i neljudski uvjeti: Radnice na baušteli trpe zlostavljanje i zarađuju skoro upola manje

– Silikoza je jeziva bolest. Nitko ne zaslužuje proći kroz ono što je doživio moj suprug zbog svog posla. Nadam se da će se pričajući našu priču dati glas onima koji traže da se osvijesti pun rizik te bolesti i izbori za višu razinu sigurnosti na poslu, rekla je Paulova udovica Joanne.

Više o azbestu

Azbest je, podsjetimo, pogodan materijal za gradnju zbog svojih dobrih tehnoloških svojstava. Iz tog razloga, do prilično nedavno bio je kao materijal široko primjenjivan pa se koristila žbuka s azbestom, koristio se za izolaciju cijevi, za azbestno-cementne vodovodne cijevi, te na brojne druge načine. Najviše se koristio u građevinarstvu od 1950-ih do sredine 1980-ih, svejedno azbest mogu sadržavati i zgrade sagrađene do 2000. godine (i to od kuća, tvornica, do bolnica i drugih zgrada).

Kako se pokazalo, azbest nije opasan dok je u dobrom stanju. Ugrozu predstavlja tek ošteti li se materijal pa u zrak dospiju štetna azbestna vlakna poput krocidolita, amozita, antofilita, tremolita i krizolita koji mogu prouzročiti ozbiljne bolesti. Stoga je uporaba ovog materijala zabranjena kako u Hrvatskoj tako i u ostatku Europske unije, a nadamo se da će se neke mjere poduzeti i po pitanju otrovne silice.

Uslijed bilo kakvog poremećaja u sustavu dobave zraka može doći do trovanja ugljičnim monoksidom. Kako se zaštititi pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap