Ovako se ‘farbaju’ ceste protiv brze vožnje: Iscrtane vijugave linije, trake idu cik – cak
U američkom gradiću Montgomery Townu u Pennsylvaniji vlasti su poduzele zanimljive mjere kako bi spriječile divljanje na cestama. Naime, duž ceste Grays Lane iscrtane su vijugave linije koje tjeraju vozače da smanje brzinu i voze cik-cak. S druge strane, eksperiment se nije svima svidio, pa su mišljenja podijeljena.

Vijugava cesta | Foto: Screenshot, Instagram Montgomery Town
U gradiću Montgomery Township u Pennsylvaniji, vozači koji prolaze ulicom Grays Lane posljednjih dana primjećuju neobičan prometni eksperiment – vijugave linije iscrtane duž ceste koje ih doslovno tjeraju da voze u cik-cak. No, iza ovog atipičnog dizajna ne stoji umjetnička instalacija niti improvizacija zbog lošeg kolnika, već ozbiljna prometna regulacija usmjerena na – usporavanje prometa, piše cbsnews.com.
View this post on Instagram
Netipično rješenje
Nakon brojnih pritužbi stanovnika zbog prebrze vožnje u ovom inače mirnom stambenom kvartu, gradske vlasti odlučile su uvesti netipično vizualno rješenje. Iscrtane su žute i bijele vijugave linije, koje se prostiru duž dva bloka ceste, a u planu je i postavljanje dodatnih prometnih znakova te sigurnosnih elemenata poznatih kao ‘delineatori’. Policijska prikolica s radarom postavljena je uz cestu kako bi vozače upozorila na novi režim i pratila brzinu vožnje.
Ideja koja stoji iza ovog pristupa jest da zakrivljene linije narušavaju osjećaj pravocrtnosti i slobode vožnje, što vozače instinktivno potiče da uspore. Iako ovakva rješenja nisu uobičajena u američkim gradićima, slične metode vizualne manipulacije koriste se u urbanističkom dizajnu diljem svijeta.
Podijeljene reakcije
Reakcije stanovnika Montgomery Townshippa su, međutim, podijeljene. Dio susjeda izražava nezadovoljstvo i nelagodu zbog novog izgleda ceste. Smatraju da linije narušavaju vizualni sklad ulice i stvaraju zbunjujuće iskustvo u vožnji. Neki kritiziraju rješenje kao ‘neugodno’, ‘čudno’ i ‘neučinkovito’, ističući da bi tradicionalnija rješenja, poput ležećih policajaca, bila jednostavnija, jeftinija i učinkovitija.
Drugi pak stanovnici priznaju da, unatoč neobičnom dojmu, mjera ima učinka. Primjećuju kako su vozači postali oprezniji i voze sporije, što je i bio cilj. No ističu i da će trebati vremena da se svi naviknu na novi dizajn i vožnju koja više ne slijedi pravolinijsku logiku.
U međuvremenu, lokalni mediji pokušali su doći do dodatnih informacija od gradske uprave i policije, no konkretni odgovori zasad nisu stigli. Do tada, Grays Lane ostaje prostor eksperimenta i rasprava – između estetike, funkcionalnosti i sigurnosti. Kako će se nova regulacija pokazati u praksi, i hoće li potaknuti druge zajednice na slične poteze, tek treba vidjeti. No jedno je sigurno: stanovnici Montgomeryja već neko vrijeme više ne voze ravno.
Švicarski primjer
Švicarska je poznata kao savršeno uređena zemlja. Strogi zakoni i još strože kazne drže Švicarce pod ‘kočnicom’. No, i tamo se može dogoditi da netko vozi iznad ograničenja. Upravo zato su na nekim cestama, posebice na ulasku i izlasku iz naseljenih mjesta, postavili ‘kose’ prometne otoke.
Na slici možete vidjeti jedan takav otok koji se nalazi na izlazu iz švicarskog omanjeg mjesta, Kaistena, koje broji oko 2.000 stanovnika. Na prometnom otoku postavljena su i dva stupića, a kako biste izbjegli nesreću, odnosno štetu na svom automobilu, morate voziti nekoliko metara krivudavo. No, riječ je o rješenju koje ‘pali’ i zbog kojeg u Švicarskoj ima manje prometnih nesreća.

Prometni otok | Foto: Google maps screenshot
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.