Pretraga

Skijaška sezona je tu, a Platak u velikom i skupom problemu, nova ‘baza’ za umjetni snijeg mora u sanaciju

A- A+

Velika prašina, na žalost ne snježna, kovitla se posljednjih dana u maloj općini Čvale na čijem se području nalazi akumulacijsko jezero Platak. Naime jezero čija je izgradnja bila dio velikog, 3 milijuna eura vrijednog projekta Primorsko-goranske županije propušta, a lokalna se zajednica pita tko će to popraviti, ali i popravak platiti. Već se sada zna da je riječ o skupom zahvatu, a sve zanima hoće li to platiti građani ili ima nade za aktivaciju garancije.

Platak

Platak | foto: Goranski sportski centar FB

Akumulacijsko jezero Platak napunjeno je prvi puta krajem 2019. godine, a nalazi se između polazne stanice Radeševo i Malog doma. Konstruirano je u sklopu 3 milijuna eura (23 milijuna kuna) vrijednog projekta sustava zasnježivanja. Investitor je bila Primorsko-goranske županije, a svrha produljenje skijaške sezone.

Naime, jezero je izvor za 14 topova umjetnog zasnježivanja koji snijegom snabdijevaju 46 skijaških pozicija. No, skijaška sezona je pred vratima, a u jezeru jedva da ima vode. Ovaj problem bio je stoga top tema na sjednici Općinskog vijeća Čavle.

Izdvojeni članak

Jahorina: Novi skijaški kompleks na mjestu olimpijskog ‘Igrišta’ iz 1984.

Skup popravak pod garancijom

Općinski vijećnik, Goran Mavrinac iz Akcije mladih po ovom je pitanju prozvao načelnicu, Ivanu Cvitan Polić te ju upitao da li se uopće radi na rješavanju problema. Nakon rasprave načelnica je zaključila kako jezero očekuje skup popravak.

Po završetku sjednice o slučaju se za novilist.hr očitovao i Goranski sportski centar, koji upravlja Regionalno sportsko rekreacijskim i turističkim centrom Platak i sportskim objektima u Delnicama. Vijesti su, s obzirom na okolnosti, dobre.

– Točno je da su utvrđena određena oštećenja folije kojom je akumulacijsko jezero na Platku obloženo, ali jezero je još uvijek pod garancijom. To znači da će potrebni popravci biti izvedeni u okviru garancijskih uvjeta. Ovim pojašnjenjem želimo spriječiti moguće nesporazume i dezinformacije o ovoj temi, izvijestio je direktor Goranskog sportskog centra Ivan Stojanović.

Platak

Platak | foto: Goranski sportski centar

Zasnježivanje započelo

Prethodno, sredinom prosinca iz Goranskog sportskog centra na svojoj su internet stranici objavili kako, ‘bude li sve teklo po planu’, i budu li to omogućavali vremenski uvjeti, zimska sezona na Platku treba započeti uoči blagdana. Najprije se planira otvoriti dno staze Radeševo uz pokretnu traku i Baby staza, za najmlađe posjetitelje i skijaše početnike.

– Unatoč rastućim troškovima u mnogim segmentima poslovanja, cijene skijaških i sanjkaških karata ostaju na prošlogodišnjoj razini što je uz dobru prometnu povezanost  još jedan razlog zašto Platak ostaje najdostupnije skijalište u regiji, privlačeći obitelji, rekreativce i sportaše iz Primorsko-goranske županije, ali i šire, poručili su iz GSC-a dodavši kako u novu sezonu Platak ulazi još bolje prometno povezan, s proširenom pristupnom cestom koja je sada dvosmjerna prometnica cijelom svojom dužinom čime je omogućen još lakši i sigurniji dolazak na omiljeno primorsko skijalište.

Platak | foto: Goranski sportski centar

Platak | foto: Goranski sportski centar

Velik projekt

Akumulacijsko jezero na Platku, kao što smo već spomenuli, dio je većeg područja uređenja prostora na ovoj lokaciji. Tako je, nakon konstrukcije jezera, 2020. godine ovdje uređena i šetnica oko jezera u dužini od 500 metara.

Kako je istaknuto prilikom otvorenja, umjetno jezero na Platku u kategoriji je najvećih na ovim prostorima. Površina mu je 15 tisuća četvornih metara, dok volumen doseže oko 53 tisuće ‘kubika’ vode. Što je, prema projekcijama, dovoljno za održavanje višemjesečne skijaške sezone kada priroda ‘podbaci’.

Ovdje svakako treba reći i da je radove na sustavu zasnježenja izvodila tvrtka Sufag SAS iz Francuske, a podizvođač je bilo GP Krk.

Doznajte ovdje sve o planovima za prvu hrvatsku skijašku dvoranu.

Copy link
Powered by Social Snap