Pretraga

Tvrđava kulture u srcu Dalmacije osigurala 2,2 milijuna eura za održiv turizam

A- A+

Projekt GIFTSnet, najveći EU projekt do sada odobren Tvrđavi kulture Šibenik, vrijedan ukupno 2,2 milijuna eura, predstavljen je na Tvrđavi Barone. Sredstvima projekta planira se financirati uvođenje sustava pametnog recikliranja na Tvrđavi sv. Mihovila, Tvrđavi Barone i Tvrđavi sv. Ivana, kao i uređenje tunela na Tvrđavi sv. Ivana. Put je to prema razvoju održivog turizma.

Vrijednost projekta je ukupno 2.244.450,66 eura, partneri Tvrđave kulture na projektu su Grad Karlovac, Općina Ulcinj, Općina Bar, Grad Banja Luka i Grad Trebinje. Financiran se iz programa Interreg IPA prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora.

Izdvojeni članak

Infrastrukturna revitalizacija Šibenika: Novi studentski dom, stambene zgrade, vrtić i plan za novi kvart

Projekt  je predstavila ravnateljica Tvrđave kulture Gorana Barišić Bačelić, te tom prilikom istaknula kako je upravo bilježi deseta obljetnica od kako je najavljeno oživljavanje Tvrđave sv. Mihovila.

– Europski projekti u našoj Ustanovi su prirodno stanje. Upravo EU projekt, a pritom mislim na onaj revitalizacije Tvrđave sv. Mihovila, je naše počelo. Danas, nakon osam godina od početka prvog projekta za kojeg smo dobili europska sredstva možemo s ponosom reći da smo sudjelovali i proveli čak sedam EU projekata čija je financijska vrijednost samo za Tvrđavu kulture bila 2 milijuna eura, rekla je Barišić Bačelić.

Održiv i uključiv razvoj turizma

Tvrđava kulture Šibenik sredstvima projekta planira financirati uvođenje sustava pametnog recikliranja na Tvrđavi sv. Mihovila, Tvrđavi Barone i Tvrđavi sv. Ivana, kao i uređenje tunela na Tvrđavi sv. Ivana. Također. U sklopu projekta bit će pokrenuta inicijativa ‘Night of Fortresses Goes Green’ koja će time kao međunarodna kulturna manifestacija postati alat za promicanje zelenih standarda i poticanje javne svijesti o načelima održivog razvoja.

– Veliki broj posjetitelja i aktivnosti na tvrđavama povećava proizvodnju otpada na lokacijama. Ovaj problem je djelomično riješen kroz Šibenik Zero Waste projekt, a bit će nadograđen kupnjom i postavljanjem pametnih kontejnera za recikliranje na tri tvrđave te kupnjom i instaliranjem pametnog biokompostera na kampusu Tvrđave sv. Ivana. Uz to, u sklopu investicije planirano je i ozelenjavanje platoa Tvrđave sv. Ivana – naglasila je voditeljica Odjela za međunarodnu suradnju i projekte, Đurđa Vrljević Šarić.

Uređenje tunela

Drugi dio investicije u Šibeniku odnosi se na uređenje tunela na Tvrđavi sv. Ivana i njegovo uključivanje u turističku ponudu Tvrđave, a investicija je vrijedna oko 320 tisuća eura. Voditelj odjela za istraživanje i interpretaciju baštine, Josip Pavić istaknuo je kako je to prvi bunker na području Šibenika koji će dobiti novu interpretaciju.

– U tunel se u ulazi sa sjeverne strane Tvrđave gdje je nekada bilo igralište. Izgrađen je u doba njemačke okupacije kao sklonište te završava bunkerom koji se nalazi s južne strane tvrđave. Spušta se jako duboko i unutrašnjost izgleda moćno te pruža poseban doživljaj čim se uđe unutra. Pazili smo s kakvim sadržajem ulazimo unutra i tu smo imali jako dobru koordinaciju s projektantom i konzervatorima. Dobili smo jedno jako dobro rješenje koje će putem audio-vizualnog doživljaja izazvati reakciju posjetitelja. Plan je da iduće ljeto bude u funkciji. Uz to, sredstvima ovog projekta izradit ćemo dokumentaciju koja će omogućiti buduće stavljanje u funkciju istočne kule na Tvrđavi sv. Mihovila – rekao je Pavić na konferenciji za medije.

Doznajte ovdje sve o novoj četvrti u Šibeniku.

Copy link
Powered by Social Snap