Pretraga

Velika kriza sektora nekretnina u Njemačkoj: Građevinari gube milijarde, gradnja drastično posustaje

A- A+

Njemački sektor nekretnina nalazi se u najvećoj krizi od početka novog milenija. Gubitci gospodarstvenika u građevini bilježe se u milijardama, a prema prognozama ovaj bi se negativni trend mogao nastaviti i do kraja godine. Sektor nekretnina u ovoj zemlji čini približno petinu ekonomske proizvodnje, a jedno od deset radnih mjesta vezano je uz građevinu i nekretnine.

Frankfurt

Frankfurt | foto: Freepik

Novogradnja je u Njemačkoj tijekom prve polovine godine pala za 47 posto u usporedbi s prosjekom zadnje dvije godine, a potražnja za novim građevinskim dozvolama se spustila za 27 posto tijekom prvih pet mjeseci. Cijene stanova također su pale u prvom tromjesečju, najviše otkako je njemački ured za statistiku počeo voditi podatke, za 6.8 posto u odnosu na godinu ranije, piše Index.hr.

Paralelno, najveća njemačka grupacija za nekretnine Vonovia zabilježila je više milijardi eura gubitaka i otpisa, a potražnja za građevinskim radnicima stagnira, što je posljednji u nizu znakova problema u sektoru. Ističe da, iako su problemi u sektoru nekretnina prisutni i u SAD-u i u Švedskoj, u Njemačkoj oni imaju veću težinu s obzirom na to da ova zemlja predstavlja najveće europsko gospodarstvo i najveće tržište ulaganja u nekretnine na kontinentu.

Izdvojeni članak

Njemačka treba 400 tisuća novih stanova godišnje, ali nema ih tko graditi

Brzi rast kamatnih stopa i rat u Ukrajini

Očekivano, ovakav razvoj događaja ima velik utjecaj na kvalitetu života u Njemačkoj s obzirom na to da, prema podacima Njemačke federacije za nekretnine, sektor nekretnina u ovoj zemlji čini približno petinu ekonomske proizvodnje. Kao i da je jedno od deset radnih mjesta vezano uz građevinu i nekretnine.

Kao glavni čimbenik pada tržišta nekretnina ističe se iznenadni i brzi porast kamatnih stopa od strane Europske središnje banke (ECB) koja pokušava suzbiti najvišu inflacije u zadnjem desetljeću. No, ne treba ni zanemariti porast troškova izgradnje u kombinaciji s smanjenom potražnjom za uredima i maloprodajnim prostorima nakon pandemije. Analitičari također ističu kako je na pogoršanju situacije utjecao i rat u Ukrajini koji je njemačku imovinu učinio rizičnijom za globalne ulagače.

No, to nije jedini problem koji je Njemačkoj stvorio ukrajinski rat. Naime, budući da milijuni migranata i izbjeglica iz Ukrajine hrle upravo u ovu zemlju, drastično se povećala potreba za stambenim kvadratima. Njemačka ima plan gradnje 400.000 stanova godišnje. No, zbog krize u tomu ne uspijeva.

Izdvojeni članak

Novi zakon u Njemačkoj: Nekretnine se više ne mogu plaćati gotovinom

Traži se rješenje za njemačko tržište nekretnina

Rješenje za krizu na tržištu nekretnine traži se na svim instancama. Političari, ministarstva i predstavnici industrije nekretnina sastat će se 25. rujna s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom kako bi pokušali pronaći put na bolje. Razne su ideje na stolu.

Njemačko ministarstvo stanovanja zalaže se za dodatne porezne olakšice za otpis troškova izgradnje novih stambenih zgrada. Njemačka federacija nekretnina vrši pritisak na vladu da privremeno obustavi porez na promet nekretnina te zahtijeva kreditni program s niskim kamatama za potporu novoj stambenoj izgradnji. Njemačke federacije građevinske industrije zalaže se pak za hitan paket mjera koji bi uključivao jeftinu prodaju zemljišta za izgradnju zgrada za najam.

Pogledajte ovdje sve o projektu socijalne stanogradnje u Berlinu koji izlazi iz okvira.

Copy link
Powered by Social Snap