Venecija naplaćuje ulaz turistima, stoljetna infrastruktura ugrožena zbog masovnog turizma
Venecija je postala prvi grad u svijetu koji će naplaćivati dnevne izlete posjetiteljima počevši od ovoga tjedna. Mjera je to na koju su se talijanske vlasti odlučile nakon što je u kolovozu prošle godine UNESCO zaprijetio da će Veneciju staviti na svoj popis mjesta svjetske baštine koja su u opasnosti zbog ‘nedovoljnih napora’ za očuvanje grada. Naime, infrastruktura grada na vodi više ne može podnijeti negativne posljedice masovnog turizma.
Kako je najavljeno, jednodnevni izletnici za posjet Veneciji sada se morati registrirati na portalu i platiti naknadu od 5 eura. Portal će generirati QR kod za preuzimanje koji će potvrditi da je naknada plaćena i provodit će ga lokalne vlasti koje će nasumično provjeravati ljude i tražiti da pokažu kod.
U početku će ulaznice biti potrebne samo za 29 turističkih dana u godini za kojih grad bilježi najveći priljev turista. Riječ je većinom o vikendima u razdoblju od svibnja do srpnja. Plaćat će ih samo dnevni turisti, odnosno oni koji dolaze u grad između 8.30 ujutro i 16 sati. Turisti koji borave u hotelima, mlađi od 14 godina i osobe s invaliditetom od plaćanja su oslobođeni.
Gradske vlasti nasumično će kontrolirati potvrde na ulazima u grad i atraktivnim lokacijama. Oni koji nemaju ulaznicu bit će upućeni kako da je kupe. Ako ni nakon upozorenja to ne učine mogu očekivati novčanu kaznu u rasponu od 50 do 300 eura.
Žrtva prekomjernog turizma
U posljednja tri desetljeća Venecija je postala jedna od najznačajnijih žrtava prekomjernog turizma. Grad trenutno prima oko 30 milijuna posjetitelja godišnje, daleko više od 50.000 stanovnika koji ga zapravo nazivaju svojim domom. A više od dvije trećine posjetitelja dolazi samo na jedan dan.
Eksplozija turizma povećala je broj brodova u gradskim kanalima, uzrokujući valove koji nagrizaju temelje venecijanskih stoljećima starih zgrada, piše bbc.com. Prije dvije godine talijanska je vlada zabranila pristajanje brodova za krstarenje u gradskom središtu Venecije, dijelom i zbog štete koju ti veliki brodovi uzrokuju zgradama i morskom dnu.
No nakon što je u kolovozu prošle godine UNESCO zaprijetio da će Veneciju staviti na svoj popis mjesta svjetske baštine koja su u opasnosti zbog ‘nedovoljnih napora’ za očuvanje grada moralo se još nešto poduzeti. Ulaznice za jednodnevne posjetitelje aktivirane su kao ideja koja postoji još od 2019. godine.
Velik pritisak na infrastrukturu
Prema Dariju Bertocchiju, profesoru turističke geografije na Sveučilištu u Udinama, jednodnevni izleti nemaju veliku ekonomsku vrijednost za Veneciju. Dok paralelno vrše značajan pritisak na njezinu infrastrukturu.
Kako je objasnio Bertocchi, te velike grupe obično slijede standardni itinerar od tri do četiri sata usmjeren na znamenitosti poput trga Svetog Marka i mosta Rialto, stvarajući neodržive gužve u gradskim ulicama i 1000 godina starim mostovima. Većinu vremena ne troše novac na posjet crkvama ili muzejima ili na kupovinu ili jelo u lokalnim objektima.
Doznajte ovdje sve o velikoj obnovi pločnika u povijesnoj jezgri Dubrovnika.