Video: U prvom Bauštela.hr podcastu gostovao mladi arhitekt Ardijan Karlo Gashi
Nakon što je prije dvije godine pokrenut portal Bauštela.hr, jučer je na našem portalu prikazan prvi u nizu podcasta koji će ugostiti mnoge zanimljive goste iz branše arhitekture, nekretnina, građevine i urbanizma. U prvoj epizodi, glavni urednik portala Marko Matijević ugostio je mladog arhitekta Ardijana Karla Gashija koji je javnost ranije zainteresirao svojim diplomskim radom u kojem donosi arhitektonsko rješenje za mogući stadion Lokomotive na Kajzerici.
Novi Zagreb kao urbana cjelina ima čak nekoliko prvoligaša, a pritom nema adekvatan nogometni stadion. To je, uz činjenicu da je i sam iz Novog Zagreba, Ardijana Karla Gashija potaknulo da napravi diplomski rad na temu arhitektonskog rješenja za stadion Lokomotive na Kajzerici. Sjevernu stranu stadiona odlučio je ostaviti otvorenom zbog vizure Zagreba i Medvednice koja se pruža s te pozicije te je ponudio još neka originalna rješenja koja možete pogledati ovdje.
Ardijan Karlo Gashi gledatelje je uveo u kreativni svijet arhitekture pričajući o tome da u svakome od nas zapravo čući mali arhitekt, ali situacija u Hrvatskoj je takva da se nakon završene arhitekture moraju odraditi dvije godine pripravništva pa mladi arhitekti koji završe fakultet nemaju mogućnost odmah raditi na vlastitim projektima. Osim ako tvrtka u kojoj se odrađuje pripravništvo ima sluha za kreativno izražavanje, a Ardijan Karlo imao je sreće po tom pitanju. Trenutno radi u tvrtki APE (Arhitektura, prostorno planiranje i ekologija) u kojoj projektira posjetiteljske centre.
Iznio je zanimljive misli o tome da arhitektura može mijenjati društvo, ovisno o tome koliko joj se to dopušta. Svaki grad ima određeni mentalitet koji je, između ostalog, proizašao iz načina života njegovih stanovnika. Spomenuli su i koncept gradova automobila te sve mane koje takvi koncepti donose, poput zagađenja zraka i buke. Rješenja za to su alternativni načini transporta, kao bicikl i kvalitetan javni prijevoz. Naš prvi podcast možete pogledati ovdje.
Ovaj mladi arhitekt smatra da nije sve što se gradi arhitektura. Kaže da su gradovi puni puke infrastrukture, nečega što samo zauzima prostor i obavlja svoju funkciju, a arhitektonska promišljanja svedena su na minimum. U tome puno igra ulogu i lokacija koja sama po sebi određuje što se tamo može graditi, a projektanti pokušavaju izvesti neizvedivo. Čest je i sukob arhitekata i investitora koji najčešće završi tako da investitor ima zadnju riječ jer on daje financijska sredstva za realizaciju projekta.
Zaključio je da je prava razlika između građevinrstva i arhitekture upravo ta da arhitektura u sebi sadrži komponentu storytellinga, mora izazvati određenu emociju kod onog koji doživljava i promišlja projektantska rješenja na nekoj građevini. U kontekstu toga, dao je primjer zgrade Hrvatske narodne banke u Zagrebu arhitekta Viktora Kovačića koja je građena u vrijeme kada modernizam u Hrvatskoj nije u potpunosti zavladao našim prostorima, ali ima elemente poput čvrstih stupova koji ulijevaju povjerenje i kamena koji je odraz moći. Storytelling je odlika svake kvalitetne arhitekture.
Zapratite nas na Facebooku, Instagramu, YouTubeu i Tik Toku te uskoro očekujte još ovakvih edukativnih podcasta i zanimljivog sadržaja s vašeg digitalnog glasa gradilišta.