Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026

Dionica do Dubrovnika bit će najskuplja dionica autoceste | foto: screenshot HAC
Može se smatrati općepoznatim da će dionica autoceste od Metkovića do Dubrovnika, uz trasu do Žute Lokve, biti jedna od dvije dionice koje će Hrvatsku kompletno povezati autocestom. Na tom potezu trebalo bi sagraditi ukupno 47 kilometara prometnice.
Ovaj tjedan smo prenijeli da je premijer Andrej Plenković tu autocestu nazvao strateškim projektom na jugu Dalmacije, po značaju odmah nakon Pelješkog mosta. Iako u tom trenutku nije bilo novosti u postupku nabave, samo dan nakon objave članka, stigle su informacije o promjeni dokumentacije za prve dvije poddionice – na potezu između Rudina i PUO Mravinjac, koje bi zajedno mogle koštati 380 milijuna eura. Napominjemo, procjenjuje se da bi završetak autoceste do Dubrovnika ukupno mogao ‘probiti’ milijardu eura.
Nakon svih peripetija vezanih uz pokretanje izgradnje sektora Metković-Dubrovnik, odnosno dionice između Rudina i Osojnika, 17. lipnja 2025. godine u postupku javne nabave objavljeno je da se mijenja dokumentacija za prve dvije poddionice. Radi se o trasama Rudine-Slano i Slano-PUO Mravinjac.

Dionica do Dubrovnika bit će najskuplja dionica autoceste | foto: screenshot HAC
U dokumentu koji su objavile Hrvatske autoceste (HAC) stoji kako se mijenja krajnji rok za dostavu ponuda za oba poteza, do datuma 17. srpnja 2025. godine, s krajnjim rokom predaje do 13 sati. U objašnjenjima stoji kako su za obje poddionice odgovorena sporna pitanja i dopunjena dokumentacija. Za prvu poddionicu dostavljeni su arhitektonski projekti RCNUP Slano i VP Slano, dok je za drugu korigiran troškovnik te su dodana potrebna pojašnjenja za izvedbu radova.
Podsjetimo, dok bi izgradnja prve podfaze mogla koštati 201 milijun eura, procijenjena vrijednost druge podfaze je 179 milijuna eura. Oba postupka u javnoj nabavi nisu od jučer, već ‘stoje’ u Elektroničkom sustavu javne nabave (EOJN) od pokretanja postupaka u 2023. godini.
Napominjemo, riječ je o prve dvije poddionice od ukupno tri na potezu između Dubrovnika i Metkovića – jedinog preostalog dijela koji nedostaje kako bi se u potpunosti dovršila autocesta na krajnjem jugu zemlje. Uz trasu do Žute Lokve, to je drugi ključni projekt kojim bi Hrvatska bila u potpunosti povezana autocestama.

Dionica do Dubrovnika bit će najskuplja dionica autoceste | foto: screenshot HAC
Treća i posljednja je poddionica od objekta Mravinjac do Osojnika, ujedno posljednje točke autoceste. Cjelokupni projekt, kako smo već u nekoliko navrata pisali, na koncu bi mogao i prijeći vrijednost od milijardu eura. Toliku cijenu opravdava težak teren na kojem će se graditi cesta.
Od čitavog poteza Jadransko-jonskog koridora, ukupno dugog 1.080 kilometara, upravo dio na samom jugu Dalmacije karakterizira iznimno brdovit teren. Projektna dokumentacija dionice koje bi južnu Dalmaciju uvrstile u mrežu hrvatskih autocesta dosljedno opisuje “konfiguracijski težak teren”.
Gradnja zbog toga neće proći bez brojnih prometnih objekata – nadvožnjaka, podvožnjaka, vijadukata – a spominju se i tuneli. Upravo ta kompleksnost objašnjava visoku investicijsku vrijednost od koje, kako se često ističe, ‘zaboli glava’. Ovdje pročitajte u kojoj je fazi izgradnja ceste između Dugog Rata i Omiša kojoj se Split i okolica desetljećima nadaju.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026
Hrvatska digitalizirala sustav prijevoza opasnih tvari
Predstavljen je novi digitalni sustav za praćenje prijevoza opasnih tvari. Projekt eADR donosi sigurniji i učinkovitiji nadzor cestovnog prometa.
15:10 6 d 08.07.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 21 d 24.06.2026
Osim tunela, gradit će se i vijadukt dug 210 metara, cestovni podvožnjak duljine 12 metara te dva nadvožnjaka, svaki duljine 35 metara.
12:54 1 h 15.07.2026
Zagreb priprema natječaj za megaprojekt od 51 milijun eura: Na šljunku niče kompleks s 8 dvorana
Prostor bi bio namijenjen različitim događanjima, od kongresa, konferencija i poslovnih skupova do koncerata, predstava, izložbi, banketa i svadbi.
10:34 3 h 15.07.2026
Nakon desetljeća ovisnosti o skelama i dugim obilascima, novi most trebao bi povezati obale Save te znatno olakšati svakodnevni život.
17:00 20 h 14.07.2026
Novo sjedište službeno bi trebalo biti otvoreno 21. srpnja 2026. godine.
17:00 20 h 14.07.2026
Ovo će biti najveći projekt željeznice u Hrvatskoj: Pruga od 175 kilometara do mora i najduži tunel
Najveći projekt željeznice u Hrvatskoj bit će nizinska pruga Zagreb-Rijeka. Prvi korak je ugovaranje tehničke pomoći za nabavu i provedbu ugovora.
16:59 20 h 14.07.2026