O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 3 d 13.04.2026

Makarska raspisala natječaj | foto: Grad Makarska
Natječaj kojeg provodi EUROPAN Hrvatska otvoren je 27. ožujka u okviru međunarodnog urbanističko-arhitektonskog natječaja EUROPAN 17. Tema je ‘Živi gradovi 2, re-imaginacija arhitekture kroz skrb o životnim sredinama’. Pravo sudjelovanja kao voditelj autorske grupe ima svaka fizička osoba sa statusom ovlaštenog arhitekta/arhitektice u jednoj od europskih zemalja, o čemu mora prikazati dokaz.
Koautori moraju imati diplomu ili adekvatnu kvalifikaciju iz bilo koje od zemalja unutar granica Europe, sukladno Direktivi Vijeća Europe 2005/36/EC. Diplome moraju biti iz područja arhitekture, urbanizma, građevinarstva, pejzažnog planiranja, umjetnosti i drugo.
Poželjna je multidisciplinarnost unutar tima, a broj članova nije ograničen. Suradnici ne moraju imati kvalifikaciju i ne smatraju se autorima projekta. Svi članovi autorske grupe moraju imati manje od 40 godina na dan predaje natječajnih radova – 30. srpnja.
Pitanja natjecatelji mogu postavljati do 2. lipnja 2023., a rezultati natječaja bit će objavljeni 4. prosinca 2023. godine. Za najbolja rješenja, ocjenjivački sud će dodijeliti dvije nagrade, prvu u iznosu od 12.000,00 eura i drugu u vrijednosti 6.000,00 eura. Taj ocjenjivački sud ima sedam članova i dva zamjenika. Oni su: Irena Matković, Dražen Pejković, Rosa Rogina, Rok Žnidaršič, Saša Špiranec, Ana Šverko, Rujana Bergam Marković. Njihovi zamjenici su Mirko Buvinić i Petra Radić.
Ocjenjivački sud će na prvom zasjedanju ocjenjivati konceptualnu vrijednost rješenja. Isto tako ocjenjivat će i povezanost s glavnom temom natječaja ‘ŽIVI GRADOVI 2, RE-IMAGINACIJA ARHITEKTURE KROZ SKRB O ŽIVOTNIM SREDINAMA’ i inovativnost rješenja.
Na drugom zasjedanju bit će ocjenjivana uspješnost ideje na lokaciji, povezanost s glavnom temom natječaja, posebno u smislu održivosti, odgovor na konkretne probleme na lokaciji i potencijal za uključivanje u kompleksne razvojne procese grada. Također vrednovat će se inovativni karakter javnih prostora, povezanost različitih funkcija, kao i funkcionalne, oblikovne i prostorne kvalitete rješenja.
Natječajne podloge mogu se preuzeti na web stranici www.europan-europe.eu nakon što natjecatelji ispune online obrazac i uplate 100 eura na račun EUROPANA Europe. Tako će dobiti pristup ftp serveru s kojeg mogu skinuti digitalne natječajne podloge. Natječaj se predaje na engleskom jeziku ili dvojezično engleski i hrvatski.
Zaposlenici raspisivača, zaposlenici provoditelja, voditelj natječaja, zamjenik voditelja natječaja, članovi ocjenjivačkog suda, zamjenici članova, tajnik natječaja, članovi tehničke komisije, izrađivač natječajnog elaborata, kao i njihovi suradnici i srodnici u prvom i drugom koljenu, kao i svi ostali koji bi narušili ravnopravnost natjecatelja ili neovisno odlučivanje ocjenjivačkog suda, ne mogu kao natjecatelji ili ponuditelji sudjelovati u natječaju.
Svi detalji natječaja nalaze se i u ovom dokumentu:
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 3 d 13.04.2026
Stare zgrade troše i do 3 puta više energije od novih, a dobra izolacija fasade može prepoloviti račune i za grijanje zimi i za klimu ljeti.
10:30 5 d 11.04.2026
Velik iskorak domaće tvrtke: Postali zastupnici jedne od najnaprednijih tehnologija za rad na visini
Tvrtka Telescopic Peršić postala ekskluzivni zastupnik Magni strojeva za manipulaciju teretom i rad na visini za tržišta Hrvatske i Slovenije.
10:20 7 d 09.04.2026
Ne trebate iskustvo: Za ove radove u kući nije potreban majstor, a dovoljan vam je samo jedan alat
Brtvilo i ljepilo u jednom, elastičan i otporan na temperaturu, a koristiti ga mogu i amateri. Zato se treba naći u kutriji s alatom svakog majstora.
15:00 9 d 07.04.2026
Propao natječaj za pregled 127 mostova na državnim cestama, žalba tri građevinske tvrtke osnovana
Lani u studenom HC je poništio natječaj za glavni pregled mostova na državnim cestama, a na takvu odluku DKOM-u je uložena žalba. Imamo detalje.
17:00 10 h 16.04.2026
Tone građevinski sektor: Statistika ne laže, lani u ovo vrijeme izdano 25% više građevinskih dozvola
Hrvatska polako, ali sigurno, osjeća efekt usporavanja obnove nakon potresa u kombinaciji s rastom cijena rada i građevinskog materijala.
10:35 17 h 16.04.2026
Traži se rješenje za ključni dio Gredelja: Pamte ga generacije, a sad treba dobiti novi izgled
Stari vodotoranj prepoznatljiva je komponenta Gredelja. Nije zaštićen, ali se neće srušiti, a konačno se zna i koja će mu biti sudbina.
15:56 1 d 15.04.2026
Cijena najskupljeg zagrebačkog projekta porasla za skoro milijun: Sat otkucava, a cifra raste
Radovi na Paromlinu trebali bi završiti ove godine. Kako se bliži kraj transformacije, mijenja se ugovor o izvedbi najskupljeg projekta u Zagrebu.
12:34 1 d 15.04.2026