Pretraga

Zelena građevina godine u Hrvatskoj je hotel inspiriran prirodom usred slavonske ravnice

A- A+

Hrvatski savjet za zelenu gradnju i HUPFAS dodijelili su godišnje nagrade za zelenu gradnju i održivo izgrađeni okoliš. Nagrade su izraz priznanja osobama, ustanovama i projektima koji su značajno doprinijeli unapređenju kvalitete gradnje i života u zgradama kao i održivom gospodarstvu u protekloj godini. Najbolja zelena građevina u novogradnji je hotel Materra u slavonskoj ravnici, a zelena građevina godine kao projekt rekonstrukcije Art’Otel Zagreb. Osoba godine je redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Zoran Veršić, a posebno je zanimljiv studentski projekt godine koji predstavlja browfield rješenje na Dugom ratu.

hotel Materra

hotel Materra | foto: hotel Materra

Godišnje nagrade za zelenu gradnju najboljim projektima, instituciji i osobi godine tradicionalno se dodjeljuju projektima, ustanovama i osobama koji su se istaknuli na području zelene gradnje i održivo izgrađenog okoliša u prethodnoj godini. Svečanost se održava tradicionalno od 2016. godine, radove u 6 kategorija ocjenjivao je žiri sastavljen od 11 uglednih stručnjaka iz području održive gradnje i okoliša.

Izdvojeni članak

GIO 2023: Najbolji arhitektonski projekt u 2023. Hotel Zonar

Građevina godine – novogradnja

Građevinom godine – novogradnja proglašen je Hotel Materra, koji se vanjštinom odlično uklopio u prirodni okoliš slavonskih polja, dok interijer hotela reflektira predanost prirodi i zemlji. Inspiriran je prirodnom i kulturnom baštinom Osječko-baranjske županije, a građen je uz korištenje prirodnih materijala karakterističnih za slavonsko podneblje.

Ističe se kako je hotel primjer održivosti s brojnim ekološkim značajkama. Uz to riječ je i objektu koji je zahvaljujući obnovljivim izvorima energije gotovo samoodrživ.

Hotel Materra

Hotel Materra | foto: Hotel Materra

Građevina godine – rekonstrukcija/obnova

Za građevinu godine – rekonstrukcija/obnova izabrana je obnova zgrade hotela Art’Otel Zagreb, Powered by Radisson Hotels kojim upravlja Arena Hospitality Group. Kroz projekt obnove naglasak je stavljen na revitalizaciju i valorizaciju kulturne baštine starogradske jezgre te otvaranje tog prostora gostima, uključujući dosad neviđene vizure grada s rooftop bara na krovu zgrade.

Obnova je započeta 2021. i hotel je otvoren nakon nešto više od 2 godine radova. Osim luksuza i udobnosti, Art’otel Zagreb primjer je ekološke održivosti. Kroz inovativne pristupe i zelenu gradnju, hotel je prošao sveobuhvatnu energetsku obnovu.

Art'Otel Zagreb

Art’Otel Zagreb | foto: Art’Otel Zagreb

Zelena institucija godine

U kategoriji institucija/organizacija godine nagradu je dobila tvrtka Valamar Riviera, vodeća turistička kompanija u Hrvatskoj i regiji, prepoznata kao veliki investitor u proizvode i usluge više dodane vrijednosti. Istaknuto je kako je tvrtka lider u borbi protiv klimatskih promjena i poželjan partner u razvoju održivog turizma.

Posebnu pažnju Valamar Riviera usmjerava u obnovljive zelene izvore energije, upravljanje otpadom, lokalnu hranu i održivost u lancu opskrbe te razvoju javne turističke infrastrukture dostupne svima i unaprjeđenju kvalitete života lokalnih stanovnika.

Baška atrium residence Valmar

Baška atrium residence Valmar | foto: Valmar

Projekt godine

Projektom godine proglašena je knjiga ‘Što je sve regenerativna arhitektura?’. Prikazuje što je regenerativna arhitektura, zašto je bitna u ovom trenutku, kako se praktično može primijeniti, pogotovo na otocima s turističkom ekonomijom i kako ta praktična primjena uključuje stambene zadruge kao katalizatore obnove ekološke i društvene okoline.

Namijenjena je studentima raznih struka, učiteljima i profesorima, planerima, arhitektima, inženjerima u gradnji, izvođačima i ostalim stručnjacima. Ali i lokalnim zajednicama i svima koji se zanimaju za rješavanje stambenog pitanja, održivost, jednakost i život u dodiru s prirodom.

Studentski projekt godine

Studentskim projektom godine proglašen je projekt Case study Dugi Rat – tim B(EI)2. Projekt obuhvaća cjelovito rješenje sanacije prostora bivše tvornice te način ponovnog korištenja prostora s pozitivnim utjecajem na okoliš i okolno stanovništvo, što uključuje održivu i zelenu gradnju.

Predviđa izgradnju sportsko-rekreacijskog centra uz mnoštvo zelenih površina kroz koje bi se osiguralo poboljšanje kvalitete zraka i voda. Uz zelene površine, okrenuli bi se i korištenju obnovljivih izvora energije vjetra i sunca.

Dugi rat

Dugi rat | foto: Općina Dugi rat

Osoba godine

Osobom godine proglašen je prof.dr.sc. Zoran Veršić, redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na Katedri za arhitektonske konstrukcije i zgradarstvo. Profesor Veršić je prodekan za poslovanje na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Voditelj je nekoliko kolegija, primjerice Arhitektonske konstrukcije i materijali III i Fizika zgrade na preddiplomskom studiju,  Održivo građenje II. Dugi niz godina bio je predstojnik Zavoda za zgradarstvo i fiziku zgrada Arhitektonskog fakulteta. Također je predsjednik Klastera za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu – nZEB.hr te je tajnik u Odjelu arhitektura i urbanizam Akademije tehničkih znanosti. Sudjeluje kao voditelj ili suradnik na više istraživačkih projekata.

prof.dr.sc. Zoran Veršić

prof.dr.sc. Zoran Veršić | foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Doznajte ovdje koji su top dizajnerski hoteli u Hrvatskoj.

Copy link
Powered by Social Snap