Pretraga

Najljepša škola u Zagrebu neuporabljiva: Mogu li ‘umjetnjaci’ konačno planirati povratak u klupe?

A- A+

Nakon što su još početak i ove školske godine učenici i djelatnici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna dočekali ‘van’ svoje matične zgrade, izgleda da se nazire početak radova. Pripremu projektne dokumentacije najavio je ravnatelj Filip Pintarić još u listopadu 2024., a ona je sada konačno osvanula u sustavu javne nabave. Ostaje pričekati i vidjeti tko će biti odabran kao izvođač cjelovite obnove od 15 milijuna eura, te koja tvrtka će nadzirati radove.

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna | foto: srednja.hr

Skoro pet godina nakon potresa zagrebačka Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, koja je prije katastrofe djelovala u jednoj od najljepših zgrada u Centru i dalje se nije počela obnavljati. Za ovaj zaštićeni spomenik kulture preko puta zgrade Hrvatskog narodnog kazališta, u listopadu prošle godine tek se pripremala dokumentacija za javnu nabavu koja je konačno i pokrenuta. Ako sve bude po planu, na građevini bi po odabiru izvođača i nadzora mogli krenuti radovi vrijedni najmanje 15 milijuna eura.

Izdvojeni članak

FOTO: Zgrada najstarijeg fakulteta u Zagrebu osvanula bez skela, pogledajte kako izgleda

Obnova ‘iza ugla’

Ni početak ove nastavne godine, zaposlenici i učenici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu nisu dočekali u matičnoj zgradi, izvijestio je u listopadu 2024. godine naš sestrinski portal srednja.hr. Tada četiri i pol godine nakon potresa, ništa u vezi obnove se na školi nije pomaknulo s ‘mrtve točke’. Dok se zbog takve situacije nastava trebala održavati u zamjenskom prostoru na Velesajmu, obnova predivne školske zgrade tek se krenula nazirati.

– Mi smo u ovom trenutku u procesu izrade i novelacije projekta, riječ je o finalnom usklađivanju projekata Muzeja za umjetnost i obrt i škole. Kada završi ta novelacija i sve bude definirano i posloženo, krenut će javna nabava, rekao je tom prilikom za srednju.hr ravnatelj Filip Pintarić, a od njegove se izjave nešto na ovom polju uistinu i pokrenulo.

Dokumentacija spremna

Dok je u javnom savjetovanju osvanuo postupak za izvedbu cjelovite obnove škole vrijedan vrtoglavih 15 milijuna eura, istovremeno se traži stručni nadzor obnove. Procjenjuje se da bi se taj posao mogao obaviti za 120.000 eura.

Inače, aktivnosti cjelovite obnove Škole primijenjene umjetnosti i dizajna predviđene su Programom radova kapitalnih ulaganja u objekte za društvene djelatnosti. Pripadajuća dokumentacija opisuje sve radove koji će zahvatiti izvorno Bolleovu, a naknadno dograđenu zgradu na adresi Trg Republike Hrvatske 11.

Škola primijenjene umjetnosti u Zagrebu | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

Do potpune uporabljivosti

Za građevinu se sprema cjelovita obnova građeviske konstrukcije te izvođenje potrebnih pripremnih, građevinskih, završno-obrtničkih i instalaterkih radova. Navedenim radovima školsku zgradu trebalo bi se dovesti u stanje potpune građevinske uporabljivosti u skladu s propisanim normama. Od ostalih radova, po potrebi se predviđa i popravak nekonstrukcijskih elemenata, popravak konstrukcije, te pojačanje konstrukcije, ili cjelovitu konstrukcijsku obnovu.

Cjelovitom obnovom planira se uređenje sanitarija, novih kabineta, dogradnju dva dizala, vanjskog čeličnog evakuacijskog stubišta, te izvedba dviju krovnih kućica. Uz to, iznad dijela 1 i 4 bi valjalo promijeniti konstrukciju krovišta.

Izdvojeni članak

Zavjesa je pala, evo kako nakon godina obnove izgleda prva zgrada sagrađena na Cvjetnom trgu

Izolacija i novi prozori

Predmetni zahvat obuhvatit će i energetsku obnovu zgrade, odnosno primijeniti mjere energetske učinkovitosti radi poboljšanja energetskih svojstava objekta. U postupku energetske obnove planira provedba izolacije vanjskih zidova s unutarnje i lokalno s vanjske strane te zamjena vanjske stolarije novom.

U tijeku obnove će se uz ostale radove isto tako kontinuirano ugrađivati toplinska izolacija na krovištima objekta. Svi radovi izvodit će se u skladu s projektnom dokumentacijom koju je izradio M Plan, dok će radove za okvirno 120.000 eura svo vrijeme nadzirati stručni inženjer.

Vrijedi podsjetiti, Škola se nalazi u zoni Povijesne urbane cjeline grada Zagreba. Štoviše, u zoni je arheološkog područja sustava zaštite ‘A’ te je kao takva upisana u registar kulturnih dobara RH. Iz tog razloga, svi radovi su predviđeni pod budnim okom konzervatora.

Povijesno dograđivana

Podsjećamo, obrtnička škola osnovana je davne 1882. godine, no isprva nije djelovala na lokaciji na kojoj djeluje danas. Projekt za trenutnu zgradu škole, ili barem njen prvi dio izradio je 1886. godine poznati arhitekt Herman Bolle – i to kao jednokatnu građevinu s tri rizalita i mnoštvom raznovrsnih arhitektonskih, dekorativnih i skulpturalnih elemenata. Potom je dogradnjom 1887. postala dvokatnica.

Dogradnja je službeno trajala od 1887. do 1891. godine, ali je krilo prema Klaićevoj dograđeno nešto kasnije, u prvim godinama 20. stoljeća. Projekt su izradili Honigsberg i Deutsch, a u sklopu škole u to doba bili su internat i radionice za različite obrte.

Ovdje pročitajte sve o tajnama gornjogradskih dvorišta – važnom simbolu stare zagrebačke arhitekture.

Copy link
Powered by Social Snap