U četvrtak se urušio balkon u centru Zagreba, točnije, u ulici Republike Austrije. Balkon je propao s četvrtog na treći kat, baš na glavu muškarca. Odmah su alarmirani policajci, vatrogasci i Hitna pomoć. Neki stanari smatraju da je kriv grad, neki smatraju da su si sami stanari kolektivno krivi jer se ne mogu dogovoriti, a neki su svoju obnovu već sami platili.
Kako saznaje Jutarnji list, u kasnim popodnevnim satima četvrtka pamtit će dok živi 26-godišnja Tijana P. Jer ona slobodno može reći da se oko 16.40 sati 24. ožujka 2022. godine rodila po drugi puta. Naime, u to se vrijeme pod njezinim nogama u jednom trenutku doslovno izmaknulo tlo. Dok je stajala na balkonu uz rub metalne ograde ona je zajedno s kompletnim balkonom koji se odvalio, propala te pala na, također dotrajali balkon na kat ispod.
Odmah su, zbog te nesvakidašnje nesreće u kojom pukom slučajnošću nitko nije poginuo, alarmirani policajci, vatrogasci i Hitna pomoć. U akciju spašavanja pristupilo se s maksimalnom pažnjom jer, kako se moglo čuti na mjestu očevida, nitko nije mogao sa sigurnošću garantirati da se i balkon, na kojem je zaglavljena pod betonskim ostacima mlada djevojka, neće urušiti.
Vatrogasci su, kako doznaje Jutarnji, nakon obijanja vrata stana na 3. katu, na čiji je balkon Tijana pala, ušli i krenuli u akciju spašavanja. Nakon što su ju uvukli u unutrašnjost stana njezina susjeda, spašena djevojka nije skrivala olakšanje i radost te je kratko rekla: ‘Drugi put sam se rodila.’ U međuvremenu se mladić, prema pričanjima svjedoka, sam uspio uvući natrag u svoj stan te s nestrpljenjem iščekivati kraj akcije spašavanja.
Stradala djevojka prevezena je u KB Sveti Duh gdje joj je pružana sva potrebna njega. Vatrogasci su uklonili dijelove urušenog balkona te osigurali tonskim gurtnama i gredom ostatak balkona koji je ostao stajati. Dio balkona i dalje visi na armaturama, a akcija uklanjanja bit će uskoro jer je za takav pothvat potrebna veća i pažljivija intervencija.
Stanari iz okolnih stanova su zgroženi ovom situacijom te i općenito situacijom oko obnove Zagreba, s tim da su troškovi života previsoki.
– Sam pad nisam vidjela. Nego sam čula neko stropoštanje praćeno ženskim krikovima. Kad sam pogledala kroz prozor nisam mogla vjerovati što vidim. Nadam se da će naša mlada susjeda biti u redu i bez težih posljedica. Žurno ju je odvezla Hitna nakon što su je vatrogasci uvukli u stan. Mogu samo reći da je sramotno da se grad raspada, obnovu nikako dočekati, troškovi života su previsoki, od nesložnih suvlasnika se očekuju čudesa a sad nakon ovoga vidimo i da je izlazak na običan balkon čisti rizik, ogorčeno je ispričala jedna stanarka zgrade Jutarnjem listu.
Neki stanari pak ne krive Grad ili državu, već krive sebe i ostale stanare jer nisu dovoljno složni da uopće podnesu potrebne zahtjeve za obnovu od potresa.
– Naša zgrada je doista u jako lošem stanju. Ali u prvom redu zbog izrazitog neslaganja samih vlasnika stanova. Nitko nije kriv doli nas samih. Nije kriva ni država ni Grad. Moramo priznati da krivica leži jednostavno u natezanju i potpunoj razjedinjenosti stanara u stavovima oko obnove nakon potresa. Nismo se uspjeli dogovoriti oko aktivnosti i financiranja. I ne, nismo niti podnijeli potrebne zahtjeve koji su bili nužni da se krene s prvim koracima ka obnovi. I eto, rezultat svega toga nam je ovo da nam padaju balkoni, vrlo iskreno progovara jedna od stanarki ulaza.
Neki stanari ne žele čekati druge te su iz svog džepa platili obnovu svojih stambenih jedinica i balkona.
– U našoj zgradi s početka 1900-te je nekoliko gradskih odnosno državnih stanova, a mi ostali stanari se nikako ne uspijevamo dogovoriti oko obnove. Predstavnica stanara je sumnjičava i minira sve prijedloge, tako da smo na početku i sve nam se raspada. Čak zgradu nije prijavila ni za konstruktivnu obnovu pa bi onda vidjeli i koliko bi nas sve to koštalo. Država nudi subvenciju, a mi ništa. Nakon zagrebačkog potresa smo dobili zelenu naljepnicu, a nakon petrinjskog doista se nema više što čekati. Nije da će se urušiti zgrada, ali ne može se živjeti u centru grada bez da se i jedna kuna uloži. Nikom nije to drago, ali život u centru bilo koje metropole košta. Ja sam svoja dva stana i balkone obnovio, no većina nije i onda dolazi do ovakvih tragedija. I pričuvu smo povisili pa tako za stan od 60-ak m2 ona premašuje 900 kuna što nije malo, otvoreno kaže Jutarnjem arhitekt Goran Mikuš čija obitelj u toj zgradi ima dva stana.