Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 6 d 19.06.2026

U tijeku je obnova zagrebačkih škola | foto: Grad Zagreb
Brojne su zgrade na području grada Zagreba nakon dva potresa pretrpjele velika oštećenja, uključujući i određeni dio osnovnih i srednjih škola, a veliki dio njih zapravo već i prije samog potresa vapi za obnovom. Radovi na rekonstrukciji pojedinih osnovnoškolskih i srednjoškolskih objekata u punom su jeku te se sve poduzima da njih što više bude spremno za nadolazeću školsku godinu.
Zamjenik zagrebačkog gradonačelnika Luka Korlaet tako je ovih dana obišao više srednjih i osnovnih škola na području grada Zagreba, uključujući i velika gradilišta Osnovne škole Petra Zrinskog u Krajiškoj ulici te Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog u Mlinarskoj ulici.
Zamjenik zagrebačkog gradonačelnika Luka Korlaet nadgleda brojne radove na obnovi zagrebačkih osnovnih i srednjih škola, pa je tako nedavno obišao Gornjogradsku gimnaziju, Gimnaziju Tituša Brezovačkog, Prvu ekonomsku školu, Školu primijenjene umjetnosti i dizajna, Osnovnu školu Ivana Merza i Osnovnu školu Miroslava Krleže.
Korlaet je nakon toga, a u pratnji pročelnika Gradskog ureda za prostorno uređenje i graditeljstvo Dinka Bilića, kao i voditelja Sektora za sanaciju Darija Krnjakovića te v. d. pročelnice Zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode Marijane Sironić, obišao velika gradilišta Osnovne škole Petra Zrinskog u Krajiškoj ulici te Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog u Mlinarskoj ulici.

Zamjenik zagrebačkog gradonačelnika Luka Korlaet obišao je zagrebačke škole | foto: Grad Zagreb
Rekonstrukcija i dogradnja, uz postpotresno ojačavanje, Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog zapravo spada među jedne od najzahtjevnijih zahvata na fondu školskih zgrada u Zagrebu. Štoviše, zahvat u vrijednosti od oko 83 milijuna kuna izvodi se u skladu s prvonagrađenim natječajnim radom, a prema kojem će škola biti obogaćena za brojne nove sadržaje.
O zahtjevnosti projekta govori i činjenica da veliki dio školskog okoliša pripada povijesnoj urbanoj cjelini koja je temeljem odluke Ministarstva kulture u Zagrebu upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. To znači da će se planirana građevina povezati na postojeću, a sastojat će se od četiri učionice, kabineta nastavnika, zbornice, knjižnice i čitaonice, dvodijelne sportske dvorane s propisanim pratećim prostorima te brojnim drugim sadržajima. Osim toga, posebno je bilo zahtjevno uskladiti inicijalni projekt s potrebama nastalim nakon razornih potresa, ali radovi se odvijaju prema hodogramu.
Također je najavljeno da će početkom idućeg tjedna bit u potpunosti završen projekt uklanjanja dvaju krila na Osnovnoj školi Petra Zrinskog. Naime, na toj toj su školi trenutno u realizaciji restauratorsko-konzervatorski radovi na plastici pročelja.
U obilasku škola je uočena potreba za češćom i intenzivnijom komunikacijom svih dionika u obnovi, uključujući projektanta, izvođača, nadzornika, konzervatora i sl. Takva će se komunikacija nastojati održati prisustvom na redovitim tjednim koordinacijama, a sve u svrhu kvalitetnije gradnje i obnove škola da bi one mogle, u što kraćem roku, biti spremne za svoje đake.
Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 6 d 19.06.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 1 d 24.06.2026
Poboljšat će se standard i podići broj sjedećih mjesta na stadionu najstarijeg nogometnog kluba u Hrvatskoj. Uskoro kreće izrada projekata.
09:40 11 d 14.06.2026
Nova faza obnove: Država osigurala bespovratnih 79 milijuna eura, sada je prilika
Obnova javnih zgrada stradalih u razornim potresima iz 2020. godine ulazi u novu fazu.
16:19 23 d 01.06.2026
Planovi za 'područje katastrofe': Država sprema radove na 750 kuća, a broj bi se mogao povećati
Na područjima katastrofe i dalje traju postupci vezani za poslijepotresnu obnovu. Upravo je zaključen natječaj za radove na 750 kuća.
08:41 26 d 30.05.2026
U jednom od najvrjednijih i najprepoznatljivijih blokova u središtu Zagreba uskoro kreće velika obnova povijesnih palača oštećenih u potresu.
13:25 37 d 19.05.2026
Nakon propalog projekta od više desetaka milijuna eura, raskinutog u 2024., nastavlja se obnova Dječje bolnice Srebrnjak. Još traje cjelovita obnova.
15:58 48 d 07.05.2026
Nekadašnja Pogranična stražarnica na zagrebačkoj Kajzerici, pored Savskog mosta, već dugo čeka na obnovu. Sad se konačno planira projekt uređenja.
09:24 57 d 29.04.2026