Pretraga

Pola milijuna eura za sanaciju kotlovnice: Ovako se u red dovodi ‘energetskog vampira’

A- A+

Pola milijuna eura procijenjeni je iznos za sanaciju kotlovnice u Domu za stare i nemoćne Peščenica. Nakon energetske obnove koja je zahvatila samo ovojnicu zgrade, u podrumu je ostao zastarjeli sustav grijanja, no vrijeme je da se to promjeni. Iz zgrade zauvijek odlaze stari ‘Buderus’ kotlovi iz 2001. i dolazi nova, učinkovitija oprema. Tko će dobiti posao znat će se krajem siječnja 2025.

stara kotlovnica, Dom za starije Peščenica | foto: dokumentacija (snimka postojećeg stanja, EOJN)

Kotlovnice su danas zastarjeli način grijanja u zgradama, ali i dalje naširoko korišten. Nekada su bile jeftino i praktično rješenje, no u usporedbi s novim održivijim sustavima može ih se opisati kao ‘energetske vampire’.

Savjet stručnjaka je da ih zamijeni tkogod može, a alternativa je redovito održavanje. Drugu mogućnost odabrao je Dom za starije i nemoćne Peščenica u kojem se sprema sanacija zastarjelog sustava grijanja. Naručitelj Grad Zagreb procjenjuje da bi se prijeko potrebnu sanaciju kotlovnice moglo izvesti za oko pola milijuna eura.

Izdvojeni članak

Nakon obnove zgrade vreba ‘bolestan’ zrak: Kako sačuvati zdravlje i izbjeći plijesan

Samo obnova ovojnice

Zgrada Doma za starije i nemoćne na lokaciji Donje Svetice 89 u Zagrebu sagrađena je 1981. godine. Na njoj je 2022. godine izvedena obnova, no samo na ovojnici građevine. Tako da je zastarjeli sustav grijanja, kotlovnica na razini podruma, ostala netaknuta.

Taj stari sustav tako se i dalje koristi za potrebu radijatorskog grijanja, a Dom je spojen na plinsku mrežu distributivnog područja Gradske plinare Zagreb. Postojeća dva kotla su toplovodna, marke ‘Buderus’ iz 2001., a prema snimci postojećeg stanja sustava, nisu najbolje izdržala zub vremena.

kotlovi s plamenikom | foto: dokumentacija (snimka postojećeg stanja, EOJN)

Nova oprema

Opis stanja kotlovnice otkriva da je cjelokupna oprema u kotlovnici zastarjela i u lošem stanju te da ju je potrebno zamijeniti novom, više energetski učinkovitom. Nova oprema uključivat će kotlove, plamenike, plinske rampe, cjevovod za dovod ekstra lakog lož ulja, a u zgradi bi valjalo provesti i sanaciju dimnjaka, te uvesti razdjelnik i sabirnik instalacije grijanja.

Treba osigurati i uredne cirkulacijske crpke, potrebnu armature, čelični cjevovod razvodne mreže grijanja, no i omekšivač vode, odsisni ventilator te pripadajuće spremnike PTV-a. Zamjena opreme u kotlovnici neće obuhvaćati cijevni razvod grijanja unutar građevine te će se zadržati cjevovod od kotlovnice do postojećih ogrjevnih tijela.

Izdvojeni članak

I zgrade imaju ‘rok trajanja’: Projektirane su na 50 godina, mogu izdržati 4 puta više, ali i manje bez održavanja

Instalacija solarnih kolektora je u zadovoljavajućem stanju, ali se isto ne može reći za zidove i podove kotlovnice. Za oštećene dijelove tu se predlaže građevinsko-obrtnički popravak te se sprema i modernizacija elektro-radova, uključujući zamjenu sustava detekcije plina, vatrodojave i ostale dojavne opreme.

Prvo, projektni zadatak

Za provedbu radova, prije svega se traži izrada projektne dokumentacije za sanaciju kotlovnice koja će obuhvatiti one dijelove kotlovnice koje valja srediti. Traži se rješenje koje će predvidjeti i opisati zamjenu spremnika tople sanitarne vode spremnika PTV-a te manjeg spremnika uključivo razdjeljivača za distribuciju tople vode.

Dakle, da potvrdimo, sve što bi se trebalo obaviti u okviru ove cjelovite sanacije kotlovnice jesu zamjena opreme za pripremu tople vode, pratećih elemenata tog sustava, zamjena kotlova, sanacija sustava kolektora, dogradnja sustava vatrodojave, zamjena dotrajale opreme mehaničke ventilacije i sanacija pratećih elemenata sustava odvodnje otpadne vode iz prostora kotlovnice, praonice rublja i oborinske vode s pristupne rampe vozila gospodarskog podruma.

stara kotlovnica, Dom za starije Peščenica | foto: dokumentacija (snimka postojećeg stanja, EOJN)

Nakon odabira izvođača i izvedbe projekta uvođenje u posao bit će određeno odgovarajućim Zapisnikom, odnosno pisanim nalogom s potpisima uključenih u posao. Potom će, nakon ishođenja sve potrebne tehničke dokumentacije propisane Zakonom o gradnji, po otvaranju građevinskog dnevnika i u skladu s potrebnim propisima moći krenuti radovi.

Energetski vampiri

Podsjećamo, kao što je slučaj u ovom domu za starije, a kako smo nedavno i pisali, kotlovnice, stari sustavi grijanja koji najčešće rade na plin ili lož ulje nekada su bili jeftin oblik grijanja. No, vremenom su postale ‘energetski vampiri’ u zgradama.

Uslijed vala energetske obnove zgrada, stanare se potiče da ih čim prije zamijene za održivije sustave grijanja. Ipak,  iskustvo pokazuje da put nije uvijek gladak. Dok su brojne poslovne zgrade bile vrlo ažurne u realizaciji tog zadatka, s privatnim zgradama ovo nije slučaj.

Zašto se pak u Domu za starije Peščenica sanira kotlovnica, umjesto da bude zamijenjena, može se samo nagađati. U svakom slučaju, budući da je velik problem ovog zastarjelog sustava grijanja manjak održavanja, bolje je da se sanira nego da samo nastavi ‘stajati’ u zgradi i propadati, a 27. siječnja trebalo bi biti poznato i kome je pripao taj posao.

Više o dizalicama topline kao novom atraktivnom načinu grijanja pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap