Pretraga

Montaža bazena u vlastitom dvorištu: Majstorski savjeti za čvrstu konstrukciju i čistu vodu cijelo ljeto

A- A+

Zbog nesnosno visokih ljetnih temperatura posljednjih su godina apsolutni hit postali montažni bazeni. Spas od vrućine i uživanje u ljetnim radostima u vlastitom dvorištu prestalo je biti luksuz pa je tako čak i ozbiljnije bazenske konstrukcije moguće podići već za 400 eura. No, iako se čini lako, montažni bazen treba znati postaviti, adekvatno napuniti vodom i osigurati trajnost kako investicija ne bi bila potpuni promašaj. U tom smo pothvatu pratili DIY majstora iz Osijeka koji nam je, između ostalog, otkrio trikove za brže punjenje, dao savjet za kvalitetno filtriranje vode i otkrio tajnu zašto u njegovom bazenu voda ni tri mjeseca nakon prvog punjenja ne bude mutna, prljava ili zelena.

montažni bazen

montažni bazen | foto: Ivana Solar

Svakoga ljeta medije i društvene mreže pune priče neuspješnih DIY montaža kućnih bazena. Stotine eura bivaju bačeni u vjetar jer, čini se, upute koje se dobiju u kutiji s dijelovima bazena, nisu uvijek dovoljne za uspješnu realizaciju. Treba reći i kako se često događa da oni koji uspješno sam bazen sastave nalete na problem kada je u pitanju filtracija i generalno održavanje vode čistom.

Za sve one koji ovoga ljeta žele u vlastitom dvorištu montirati bazen i imati rashlađenje na dohvat ruke, u stopu smo pratili proces montaže kućnog bazena u dvorištu osječke obitelji. Oni su to učinili sedmu godinu za redom, te su u ovome poslu postali pravi profesionalci. Najbolji dokaz za to je činjenica da ne pamte kada su morali kompletno mijenjati vodu nakon prvog punjenja ili da im je ikada konstrukcija popustila.

U ovom slučaju montirao se kružni bazen brenda Bestway, model Steel Pro Max, promjera 3,66 metara koji se puni sa 9.500 litara vode do visine od jednog metra. Kupljen je prije dvije godine kao zamjena za stari, manji, koji je svoje nakon pet sezona odslužio jer su ga djeca zbog kojih je kupljen, prerasla.

Priprema podloge

Zbog pritiska koji na podlogu stvara 9.500 litara vode ovaj tip bazena za optimalni rezultat trebao bi se postavljati na čvrstu, fiksnu podlogu. U ovom slučaju riječ je o jednostavnom betonskom platou koji je specificirano za bazen konstruiran u lipnju 2022. godine. Uz napomenu kako je za manji bazen, do 4.000 litara, moguće umjesto betoniranja kao podlogu postaviti konstrukciju od 7 do 10 spojenih euro paleta.

Kako betonska podloga ne bila pretvrda i uzrok ozljeda, plato je najprije prekriven međusobno spojenim XPS pločama, za što je bilo dovoljno jedno standardno pakiranje od 15 kvadrata. Potom je kao završni sloj preko XPS ploča postavljeno približno 15 kvadrata jednostavnog tepisona s protukliznom zaštitom na donjem dijelu.

podloga za montažni bazen

podloga za montažni bazen | foto: Ivana Solar

Montaža konstrukcije

Montaža konstrukcije bazena započinje razvlačenjem posljednjih 9 mjeseci pažljivo čuvanog osnovnog dijela bazena u koji ide voda. Uz napomenu kako je nakon pražnjenja po završetku lanjske sezone kupanja ovaj dio dobro opran sredstvom za čišćenje i dezinfekciju, te prije skladištenja osušen do posljednje kapi.

Potom se u četiri hrpe grupiraju potporni dijelovi, u ovom slučaju 12 vertikalnih nosivih stupova i 12 poluga od kojih se formira gornji rub bazena. Tu se još nalaze i 24 spojnice, te 12 ‘nogica’ za stabilizaciju nosivih stupova.

Montaža započinje ispunjavanjem rubova djela u koji ide vode polugama, te njihovim međusobnim spajanjem do točke zatvaranja cijelog kruga. Poluge se međusobno spajaju spojnicama. Zatim slijedi umetanje nosivih stupova u donji otvor spojnica i podizanje cijele konstrukcije. Za kraj na nosive se stupove postavljaju ‘nogice’ za veću stabilnost.

montaža bazena

montaža bazena | foto: Ivana Solar

Punjenje bazena

Kako se ne bi dogodilo da ubrzo nakon punjenja voda u bazenu postane mutna i zelenkasta, a površina na osjet skliska, prije nego li se u bazen ulije voda treba se uliti algicid. Ili, točnije, cijela unutrašnjost bazena treba se premazati algicidom. Riječ je o tekućini koja se može kupiti u svakoj trgovini koja prodaje osnovni bazenski asortiman ili proizvode za održavanje doma.

Kada je algicid na cijeloj unutrašnjoj stijenki bazena vrijeme je za punjenje. Kako ovaj model bazena nema poseban otvor za punjenje, voda se sigurno i bez pridržavanja ulijevala tako da su vrtna crijeva spojena na rub konstrukcije učvršćena PVC trakama.

Obzirom da se bazen istovremeno punio s već spomenuta dva vrtna crijeva, punjenje je trajalo približno dva i pol sata. Dok samo s jednim zna potrajati više od 4 sata.

Spajanje filtera

Vrijeme potrebno da se bazen napuni može se pametno iskoristiti. Idealno, za pripremu filtera. Naš DIY majstor kaže kako je uz bazen dobio standardni, kartonski filter. No i kako on definitivno nije dovoljan da se u bazenu koji sadrži 9.500 litara vode učinkovito održava čistoću. Stoga je dodatno kupio bazenski filter na pijesak.

Izdvojeni članak

Hidroizolacija balkona ili terase bez skidanja pločica

Dakle, dok se voda puni, filter se sastavlja, te potom puni kvarcnim pijeskom. U ovaj je išlo približno 8,5 kilograma pijeska što će osigurati čistu vodu za cijelu sezonu kupanja. Treba reći da je kod punjenja filtera pijeskom važno prethodno zaštiti ulaz centralne cijevi sustava u koju ne bi trebalo dospjeti niti zrnce. Za to može poslužiti kakav učvršćen komad folije ili pak, kao u ovom slučaju, lateks rukavica.

Filter se potom PVC cijevima spaja na bazensku konstrukciju kroz za to predviđene utore. S unutrašnje strane utori se prekrivaju pripadajućim kapicama. S vanjske strane serijske zaštite nema, a kako se cijevi od nagnutog položaja znaju oštetiti ovdje su na njih uz stijenku bazena postavljeni PVC fiksatori, naručeni s Alija za 50 centi.

montaža filtera za bazen

montaža filtera za bazen | foto: Ivana Solar

Tretiranje vode

Za kraj voda u bazenu se mora tretirati kako bi dugoročno ostala čista i pogodna za kupanje. U vodu se, proporcionalno volumenu, ulijeva: Ph minus, algicid i kolor.

U ovom slučaju, na 9.500 litara vode uliveno je 2,7 litara Ph minus tekućine, 1 decilitar algicida i 8 decilitara klora. Tekućine se ulijevaju odvojeno, te je između ulijevanja svake potrebno vodu promiješati.

Za to idealno može poslužiti teleskop mreža za čišćenje bazena koju svakako treba prethodno nabaviti za svakodnevno održavanje. Na prvo kupanje treba pričekati 24 sata unutar kojih je idealno da voda bude 6 do 8 sati izložena suncu.

Vruće vam je? Doznajte ovdje kako sigurno ugraditi stropni ventilator uz top 5 savjeta.

Copy link
Powered by Social Snap