U Osijeku se intenzivno radi: Grad je spreman prijaviti projekte u vrijednosti 440 milijuna kuna
U Osijeku se radi punom parom. Naime, brojni projekti izgradnje novih sadržaja ili pak rekonstrukcije već postojećih su u tijeku, a velik broj njih se financira sredstvima iz europskih fondova. Tako je ove godine, Osijek praktički postao jedno ‘veliko gradilište’.
Tako jedan od najnovijih projekata obuhvaća izgradnju Gospodarskog centra, zgrade koja se prostire na 5.000 kvadratnih metara, a investicija je vrijedna čak 65.5 milijuna kuna. Zgrada je zamišljena kao novi sajamski prostor, a očekuje se da će radovi biti okončani do kraja ove godine, a više o tome možete pročitati ovdje. Također, u tijeku je i izgradnja nogometnog stadiona Pampas.
Početkom ove godine, započela je i rekonstrukcija kupališta Copacabane, kompleksa koji je izgrađen prije 46 godina, ali koje uopće nije radilo posljednje dvije godine. Rekonstrukcija obuhvaća uređenje okoliša te dogradnju sportsko-rekreacijskog i kupališnog kompleksa na lijevoj obali Drave. Ovom obnovom će Osijek konačno dobiti olimpijski bazen, a ukupna vrijednost aktualne faze radova je 30 milijuna kuna. Više o tome možete pročitati ovdje.
Gradi se i postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda grada Osijeka, a ta je investicija vrijedna 230 milijuna kuna. Također, polako se privodi kraju i izgradnja Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće koja se nalazi u Nemetinu. Objekt se sastoji od tri djela, a prostire se na 8.182,15 m². Očekuje se da će ovaj centar započeti s radom već ove jeseni.
Kako piše lokalni.hr, obnavlja se i barokna jezgra Tvrđa.
Radi se i na poboljšanju prometne infrastrukture
U Ulici svetog Leopolda Bogdana Mandića gradi se i podvožnjak čime bi se trebala rasteretiti preopterećenost jedne od najprometnijih ulica u gradu. Projekt je vrijedan 54 milijuna kuna, a ova će se investicija 85 posto financirati iz Kohezijskog fonda i 15 posto iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Više o ovom projektu možete pročitati ovdje.
Nedavno je krenula i obnova tramvajske infrastrukture koja obuhvaća, a vrijednost ove investicije iznosi 127 milijuna kuna. Nakon modernizacije tramvajske pruge, Osijek će dobiti nove, niskopodne tramvaje.
Za modernizaciju osječkog javnog prijevoza je vrlo važana projekt Gradnja cestovne, biciklističke i pješačke infrastrukture, koji za cilj ima povećati sigurnost u prometu te promicanje prijevoza s nultom stopom emisije, piše lokalni.hr. Većina navedenih projekata financira se europskim i nacionalnim novcem.
– Grad Osijek je krenuo velikim koracima naprijed. Projekata je puno. Nabrojili smo samo najveće. No tu ne mislimo stati. Na Nacionalni plan oporavka i otpornosti spremni smo prijaviti projekte u vrijednosti 440 milijuna kuna. Dokumentacija je pripremljena. Osobitu pažnju kod prijava na NPOO posvetili smo izgradnji novih vrtića, kao i dogradnji postojećih, te dogradnji škola – ističe osječki gradonačelnik Ivan Radić, piše lokalni.hr.