Otvoren je natječaj za sufinanciranje izgradnje sportskih građevina: Na raspolaganju 4 milijuna eura
Ministarstvo turizma i sporta raspisalo je natječaj za sufinanciranje izgradnje, građevinskog zahvata i opremanja sportskih građevina u 2023. godini, ukupne vrijednosti 4 milijuna eura. Do sada su na ovaj način sufinancirali 163 sportske građevine u vrijednosti većoj od 8,2 milijuna eura.
Do sada su u ovakvo financiranje bile uključene sve vrste građevina, od sportskih dvorana, košarkaških i nogometnih igrališta, teniskih terena, atletskih staza i slično. Natječajem se provode mjere iz Nacionalnog programa športa 2019.-2026, a temeljni cilj je promicati i popularizirati sport. Natječaj je otvoren od 13. ožujka do 12. travnja 2023. godine.
– Vjerujemo kako će se i ove godine na natječaj prijaviti niz kvalitetnih projekata koji će doprinijeti što većoj i boljoj dostupnosti sporta kako našim profesionalnim sportašima, tako i građanima. Osobito boljoj dostupnosti sporta djeci i mladima, u svim dijelovima Hrvatske, rekla je ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac koja je posjetila Osijek.
Naime, u Osijeku se planira graditi sportski inkubator na prostoru nekadašnje osječke tvrtke ‘OLT’. Njime se želi još više privući djecu i mlade u sportske aktivnosti i kvalitetno ih usmjeriti u sport. Župan Osječko-baranjske županije, Ivan Anušić rekao je kako u sklopu priprema za Europsku regiju sporta 2024. godine, županijska uprava želi nadograđivati sportsku infrastrukturu, jer domaćinstvo koje je dobila mora i opravdati. Dodao je kako su u tome, kroz niz projekata i natječaja, spremni pomoći nadležno Ministarstvo i Vlada Republike Hrvatske.
Anušić je izvijestio i da se, uz uređivanje sportske infrastrukture, kao i projekt sportskog inkubatora, u suradnji s gradom Osijekom planira izgradnja nove nastavno-sportske dvorane, a grad Osijek spreman je ustupiti dio svoga zemljišta i partnerski ući u projekt.
U Osijeku je počela provedba Strategije razvoja održivog turizma do 2030. godine, čiji je glavni cilj razvoj cjelogodišnjeg i regionalno ravnomjerno razvijenog turizma. Brnjac je kazala kako je provedba počela kroz javne pozive Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO). U sklopu toga je najveći dio sredstava usmjeren u razvoj javne turističke infrastrukture, povećanje kvalitete smještajnih kapaciteta te razvoj zdravstvenog i sportskog turizma. U tome upravo Osječko-baranjska županija i cijela Slavonija imaju veliki potencijal.