Staklena stijena za tuš ima mnoge prednosti, ali i poneki nedostatak. Glavna uloga joj je da voda ne izlazi izvan prostora za tuširanje. Staklena stijena može biti prozirna, a može i imati na sebi teksturu, ukrase ili profile. Odabir ovisi o preferenciji kupca, kao i o uklapanju u prostor.
Staklena stijena za tuš je idealna za male prostore u koje ne stane kada, a dodatno će utjecati i na sam izgled kupaonice. Kod kupovine treba paziti na kvalitetu materijala, a za postavljanje je najbolje angažirati majstora.
Zašto je staklena stijena za tuš dobra?
Iako se nekada staklena stijena za tuš koristila većinom u vilama ili u hotelima, danas je ona sve češći odabir u kupaonicama u kućama i stanovima. Ima nekoliko prednosti zbog kojih je sve popularnija. Prije svega, staklena stijena za tuš se može prilagoditi svakom prostoru jer je dostupna u više dimenzija, a može se i izraditi po mjeri.
Ona je i prvi odabir kod manjih kupaonica jer ne zauzima puno prostora, a s druge strane zbog nje kupaonica može vizualno izgledati veće. Osim toga, prostoru će dati puno moderniji izgled. Staklena stijena je napravljena od kvalitetnog kaljenog stakla koje je vrlo čvrsto i izdržljivo i dobro podnosi visoke temperature.
Staklena stijena ili kada?
Iako neke kade mogu imati staklenu stijenu, staklo se češće stavlja u sklopu tuša. Prva prednost je već spomenuta veličina – staklena stijena za tuš će zauzeti puno manje mjesta od kade. Ne treba zanemariti ni činjenicu da će ulazak u tuš biti puno lakši nego ulazak u kadu.
Staklena stijena će se i čistiti lakše od kade jer kadu treba ribati, dok se staklena stijena može samo pobrisati. Bitno će utjecati i na izgled kupaonice jer može doći u raznim varijantama, dok je kada uvijek istog oblika i većinom istog izgleda.
Ima li nedostatke?
Staklena stijena ima mnogo prednosti, ali ima i neke nedostatke. Tako će biti nešto skuplja, pogotovo ako želite ukrasno staklo. Bez obzira na to što je rađena od čvrstog stakla, i dalje se radi o staklu koje može popucati od udarca ili neopreznog rukovanja, što je onda poprilično opasno.
Kao što smo već spomenuli, prednost je jednostavno čišćenje, ali nedostatak je vidljivost kapljica od vode, pogotovo u krajevima gdje je voda puna kamenca. Samim time će je trebati i češće čistiti, što nekima i nije omiljena aktivnost. Osim staklene stijene u tušu, ovdje možete pročitati o prednostima i nedostacima staklene stijene u prostoru.
Vrste staklenih stijena za tuš
Staklene stijene mogu imati vrata koja se mogu otvarati na obje strane, kao i prema unutra ili prema van. Mogu biti samostojeće pa se radi o walk-in konceptu, o kojem smo pisali u ovom tekstu. Osim toga, mogu biti napravljene samo od stakla, bez okvira ili mogu imati okvire i profile po sebi.
Birati se može i staklo, koje može biti ‘zamagljeno’, imati razne ukrase, a može biti i obično prozirno – sve ovisi o preferencijama kupca. Ono o čemu treba voditi brigu je da se izgled prilagodi ostatku kupaonice, a postavljanje stijene je najbolje prepustiti profesionalcima.
Staklena stijena za tuš cijena
Cijena će varirati, ovisno o materijalu, veličini i ugradnji. Staklena stijena bez profila i okvira veličine 84×199 centimetara koštat će oko 170 eura. Staklena stijena s crnim profilima dimenzija 80×200 centimetara će koštati oko 280 eura.
Dakle, staklena stijena za tuš će po mnogim stvarima biti puno bolji izbor od kade, a bolje će se i uklopiti u prostor. Ona će kupaonici pružiti moderniji izgled, ali i prostranost. Ipak, ima i nekoliko nedostataka na koje treba obratiti pažnju.