Obnovljeno 600 km prometnica, 77 mostova, 100 km vodovodne mreže, 182 obrazovne i 74 zdravstvene ustanove
Za zagrebački potres najviše je utrošeno na kulturnu baštinu, promet i obrazovanje, a za petrinjski, 25 posto ukupnih sredstava utrošeno je na kulturnu baštinu, a 20 posto na promet. Rezime obnove od potresa predstavljen je na sjednici Vlade.
Obnova od potresa sredstvima Fonda solidarnosti EU bila je jedna od tema upravo održane sjednice Vlade. Ovom prilikom potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, prezentirao je Završno izvješće provedbe projekata financiranih iz Fonda solidarnosti Europske unije.
Istaknuo je da su iskorištena sva sredstva iz alokacije. Kao i da je obnovljen veliki broj zgrada javnog sektora, prometne i komunalne infrastrukture na području obuhvaćenom zagrebačkim i petrinjskim potresom.
Ukupna vrijednost projekata 3,28 milijardi eura
Bačić je podsjetio da je odlukom Europskog parlamenta, za oba potresa osigurano milijardu i tri milijuna eura te je na temelju tih sredstava ugovoreno 1.330 projekata obnove zgrada javnog sektora i komunalne i prometne infrastrukture, a ukupna vrijednost projekata je 3,28 milijardi eura.
Istaknuto je i kako je krajnji rok za realizaciju tih sredstava bio 30. lipnja ove godine, no da je on produžen za 12 mjeseci s obzirom na to da je na zgradama javnog sektora i na ostalim zgradama s područja zagrebačkog potresa kao posljedica kasnijeg petrinjskog potresa nastala progresivna šteta.
Trenutno je iskorišteno 1,45 milijardi eura raspoloživih sredstava, odnosno predviđeni alocirani iznos prešao je 45 posto. Kada je u pitanju zagrebački potres, osigurano je 683 milijuna eura, a ugovoreno 595 projekata čija je ukupna vrijednost 2,22 milijarde eura. Iskorištena su sredstva u ukupnom iznosu od 910 milijuna eura. Za petrinjski potres osigurano je 319 milijuna eura iz Fonda, a ugovoreno 735 projekata, čija je ukupna vrijednost 1,06 milijardi eura. Do danas je iskorišteno 543 milijuna eura.
Svi započeti projekti se nastavljaju
Za zagrebački potres najviše je utrošeno na kulturnu baštinu, promet i obrazovanje, a za petrinjski, 25 posto ukupnih sredstava utrošeno je na kulturnu baštinu, a 20 posto na promet. Ukupno je obnovljeno 156 vrtića i škola, 26 fakulteta, 18 bolnica i 56 drugih zdravstvenih ustanova, više od 600 kilometara prometnica, 77 mostova, 100 kilometara mreže javne vodoopskrbe i odvodnje, sanirano više od 28 kilometara nasipa i obaloutvrda te 127 klizišta.
– Pred nama je pregled i verifikacija svih nastalih troškova od strane tijela odgovornih za provedbu financijskog doprinosa Fonda solidarnosti, najavio je ministar i kazao da će se svi započeti projekti nastaviti financirati te će za to Vlada osigurati milijardu eura iz proračuna, a 1,2 milijardi eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
Predsjednik Vlade, Andrej Plenković dodao je da će naučene lekcije Hrvatske nakon dva potresa biti prezentirane Europskoj komisiji s idejama kako da se ova pravna regulativa prilagodi štetama koje nastaju u velikim urbanim sredinama te se umjesto povrata u prijašnje stanje provede konstrukcijska obnova.
Obnovu naklon potresa obilježile su i nesreće na gradlištima, pročitajte ovdje što se sve dogodilo.