Pretraga

Bageri: Kraljevi gradilišta bez kojih gradnja niti započinje, niti završava

A- A+

Zemljani radovi su važna vrsta graditeljskih radova bez kojih je gradilište nezamislivo. Naime, ne postoji niti jedno područje u graditeljstvu gdje nisu potrebni bilo kao pripremni, pomoćni, glavni ili završni. Upravo se zbog toga bageri, kao strojevi koji obavljaju zemljane radove, s pravom nazivaju kraljevima gradilišta. Univerzalni bager sastavljen je od osnovnoga stroja i nekog priključnog uređaja.

bager | foto: Freepik

bager | foto: Freepik

Iako bi se zemljani radovi pojednostavljeno mogli opisati kao iskop, premještanje i nabijanje materijala, oni podrazumijevaju i čišćenje terena, niveliranje terena, uklanjanje kamenja, izradu pristupa, crpljenje oborinskih ili procjednih voda, miniranje i slično. Svi navedeno uvelike je nezamislivo bez bagera, građevinskog stroja koje ima svako gradilište na kojemu se kreće od nule.

Univerzalni bager sastavljen je od osnovnoga stroja i nekog priključnog uređaja. Može se kretati na gusjenicama ili kotačima. Kod starije konstrukcije komande i transmisijski prijenos bio je mehanički, a pogon priključnih uređaja vršio se s čeličnim užadima. Kod novije konstrukcije ovih bagera komande i pogon je hidraulični ili kombiniran. Bageri su samohodni strojevi za iskop i obradu iskopa i nasipa. Sastoje se iz osnovnog stroja i priključnog uređaja. Osnovni stroj je sastavljen iz donjeg dijela s gusjenicama/kotačima i bagerske kućice u kojoj je smješten pogon bagera s uređajima za upravljanje. Međusobno se razlikuju u odnosu na masu, način pokretljivosti, način upravljanja i način rada, pa ih možemo razvrstavati prema svim tim kriterijima.

Izdvojeni članak

LAGER predstavio novi Hyundai HX65A bager na tržištu

Mogući alati na kraku bagera su: univerzalna dubinska lopata, dva tipa dubinske lopata za iskop stijene dubinska lopata za iskop uskih rovova, lopate za struganje tla, bagerski riperi, tri tipa utovarnih lopata, dva tipa utovarnih lopata, bagerska lopata za planiranje, tri tipa grajferskih lopata, grajferska lopata za drva, polip-grajfer, miješalica na kraku bagera, hidraulična kliješta za razaranje betonskih konstrukcija, uređaji za prijenos i postavu betonskih elemenata, vibroploče, otkopna rotacijska glava. Iz Centra za integralnu sigurnost Preventa pojašnjavaju razlike između bagera i koje zadatake mogu obavljati pojedini modeli.

Bageri sa povlačnom lopatom – skrejperom

Bager sa skrejperskom lopatom dobar je za iskope kanala i jama, vađenje šljunka i pijeska iz vode. Lopata je vezana s čeličnim užadima, a punjenje se obavlja slobodnim povlačenjem. Zbog načina rada, ovim se bagerom može samo mehanički upravljati. Sastoji se od donjeg i gornjeg postolja na koje je pričvršćena s jedne strane rešetkasta ‘ruka’. Na drugoj strani nalaze se sklopovi koloturnika s užadi, a preko koloturnika s vrha rešetkaste ‘ruke’ visi povlačna lopata.

Bageri sa grabilicom

Bager s grabilicom može biti u dvije forme koju određuje vrste grabilice. Ona može biti otvorena i zatvorena. Otvorena je grabilica pogodna za utovar i vađenje rastresitoga materijala i iskop u vodi, a otvorena grabilica služi za prijenos i utovar krupnoga kamena i slično. U konstruktivnom smislu bager sa zatvorenom lopatom pretežito je s mehaničkim upravljanjem s pomoću čelične užadi koloturnika i vitla, te kretanjem s pomoću gusjenica. Sastoji se od donjeg i gornjeg postolja na koje je s jednoga kraja pričvršćena rešetkasta ‘ruka’, dok je na drugom kraju preko koloturnika obješena zahvalna lopata ili grabilica.

bager | foto: Freepik

bager | foto: Freepik

Bageri sa visinskom lopatom

Bager s visinskom lopatom ima veliku snagu i može kopati sve vrste kategorija materijala. Primjenjuje se kod iskopa usjeka, te kod utovara miniranoga kamena u rudnicima . Kopanje se obavlja od nivoa bagera na gore. Temeljna podjela ove vrste strojeva je prema načinu upravljanja na mehanička i hidraulička. Bageri s visinskom lopatom koriste se pri iskopu materijala u usjecima, zasjecima, u kamenolomima nakon miniranja, odnosno u svim radovima na iskopima kada se oni obavljaju s čela na visinama do 7 m, odnosno s većim bagerima i do 12 m. Često je pri utovaru kamenih materijala bager s visinskom lopatom nezamjenjiv.

Bageri sa dubinskom lopatom

Bager s dubinskom lopatom pogodan je za iskop kanala i temelja, te za polaganje infrastrukture za plin, vodu i kanalizaciju. Ova bager iskop obavlja ispod razine na kojoj se nalazi tako da struganjem odozgo prema dolje puni lopatu iskopnim materijalom, zatim napunjenu lopatu digne uvis te izvrtanjem istrese u vozilo. Kod ovih bagera s mehaničkim upravljanjem ‘ruka’ je sandučastog presjeka, pričvršćena jednim krajem na gornje okretno postolje bagera, a na drugom kraju je zglobno pričvršćena poluga na čijem kraju se nalazi dubinska lopata s nožem ili zubima.

Izdvojeni članak

Najčešća obrtnička zanimanja na gradilištima: Tko je tko i za što preuzima odgovornost

Bageri sa uređajem za nabijanje

Bager za nabijanje trupaca služi za nabijanje trupaca kod radova u močvarnome terenu. Na kraju čeličnoga užeta pričvršćen je malj, koji slobodnim padom vrši sabijanje. Kao vodilica za slobodni pad služi specijalna naprava koja je pričvršćena na konstrukciju bagera.

Bageri sa teleskopskom rukom

Bager s teleskopom rukom spada u specijalnu konstrukciju bagera. Osnovno obilježje ovoga bagera je dužina ruke promjenjiva, te je okretna u svim smjerovima. Pogodan je za planiranje kosine na nasipu, iskop zasjeka i prokopa i slično. Temeljni dijelovi ovog stroja istovjetni su kao i u ranije opisanih bagera. Sastoji se od donjeg i gornjeg postolja koje se može okretati. Razlika je međutim u ‘ruci’ koja je pričvršćena na gornje postolje, tako da može mijenjati nagib od plus 30  do minus 50, te se uz, pomoć teleskopske konstrukcije može produljivati odnosno skraćivati.

bager

bager | foto: Freepik

Kabelski bageri i kabelski skrejperi

Rabe se za vađenje pjeskovitog i šljunkovitog materijala iz vodotoka, koji svojim protokom prenosi pijesak i šljunak, te izvađeni materijal neprekidno popunjuje novim nanosima. Kabelski bager sastoji se od tornja postavljenog na jednoj obali vodotoka, te čelične kotve učvršćene na drugoj obali vodotoka koja se može pomicati za određenu udaljenost usporedno s obalom, zatim od čeličnog užeta razapetog između tornja i kotve te povlačne lopate koju se s pomoću povlačnog užeta vuče po razapetom užetu.

Bageri vedričari

Za izradu kanala određenih profila primjenjuju se bageri vedričari, koji umjesto pokretnog kraka s korpom imaju ugrađen sistem vedrica. Vedrice su ugrađene na beskonačnom lancu koji putuje duž kraka. Krak se može lomiti na zglobovima kako bi se dobio oblik kanala. Bagera vedričara ima više konstrukcija što ovisi o radu koji obavljaju. Pogodni su za iskop materijala razne kategorije, iskop ilovače, vađenje pijeska iz vode, iskop velikih kanala. Prednost im je iskop iz velikih dubina na velike visine i veliki učinak.

Izdvojeni članak

Bauštelci radna odjela kupuju sami, u najboljem slučaju gazda da jedne cipele u 15 godina

Rotacijski bageri – kopači

Rabe se za količinski vrlo velike i srednje teške iskopne materijale. To je vrlo teška i sporo pokretljiva konstrukcija, koju se najčešće na radilište doveze u dijelovima i tamo montira. Djeluje pri radu neprekidno, učinkom od 100 m3/h do 4000 m3/h, ovisno o tipu stroja. Iskopani materijal odvozi se najčešće s pomoću transportnih vrpca, jer je to najekonomičnije kada se radi o velikim količinama, a na relativno malim daljinama.

Bageri su skupi strojevi pa se često kupuju polovni, sve više preko interenta. No to valja biti obrezan, doznajte ovdje kako je mladić prevaren prilikom takve kupnje.

Copy link
Powered by Social Snap