Revolucija na sjeveru Hrvatske: Kreće milijunska gradnja termi, a stiže i geotermalno grijanje za građane
Nakon polovice studenog, jedan hrvatski grad mogao bi napraviti prvi korak – položiti kamen temeljac – za gradnju novih najvećih termi u državi. U pitanju je Bjelovar koji se nakon pronalaska tople vode odlučio odvažiti na projekt kojim će se nametnuti na turističkoj karti Hrvatske. Riječ je o samo jednom od projekata za koje je grad osigurao 230 milijuna eura. Osim za terme, gradonačelnik Dario Hrebak je najavio kako će se ‘topla voda’ koristiti i za uspostavu sistema geotermalnog grijanja, barem za preko 80 posto potreba grada. Sve ovo, najavio je Hrebak, za očekivati je u naredne dvije do tri godine.
Bjelovar je grad u Hrvatskoj kojemu turistička ponuda dosad nije bila jača strana, no gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak čvrsto je naumio to promijeniti. Naime, za grad je osigurano 300 milijuna eura za važne projekte, što je dvije trećine vrijednosti Pelješkog mosta. Točnije, dosad je osigurano 230, a za još 70 milijuna tek treba biti odobren projekt. No, Hrebak ne sumnja da će tako biti.
Nevjerojatnim iznosom grad će sagraditi najveće toplice u Hrvatskoj s Garden House smještajnim kapacitetima, a koje će Bjelovar okrenuti turizmu, ali i dati vjetar u leđa vodenim sportovima. Isto tako, naglasio je gradonačelnik, potaknut će rast standarda u gradu. Najnovija vijest je da će se izvođač za ovaj projekt od 40 milijuna eura znati već idući tjedan, dok će se kamen temeljac za terme polagati već polovicom studenog. Grad će dobiti još važnih investicija, među kojima vrijedi istaknuti i plan uvođenja grijanja na geotermalnu energiju.
Najveće terme u Hrvatskoj
Od nevjerojatnih 300 milijuna eura za koliko će Bjelovar provesti projekte u naredne dvije do tri godine, dio će se iskoristiti za razvoj turistički ključne investicije, a dio za podizanje standarda života u gradu. Dakle, izgradnja Termi Bjelovar trenutno je najvažniji projekt jer će nove terme biti najveće u Hrvatskoj i u Bjelovar dovesti turiste, sportaše, no i biti mjesto na kojemu će djeca učiti plivati. Čime se brojni drugi hrvatski gradovi, istaknuo je Hrebak, još ne mogu pohvaliti.
– S toplicama se želimo upisati na turističku kartu Hrvatske. S toplicama želimo zadržati stanovništvo. Grad Bjelovar će dobiti standard kakav nema nijedan drugi grad u Hrvatskoj. Dakle, osim što je to turistička priča, to je sportska priča, jer se u njoj nalazi Olimpijski bazen certificiran za sva potrebna međunarodna natjecanja u plivanju i vaterpolu. Odnosno, Bjelovar će postati i vaterpolo-grad, zato što je rukometni grad, a s druge strane postajemo nacionalni centar za razvoj vodenih sportova u Hrvatskoj, i takvog objekta neće imati nitko, pohvalio se Hrebak.
Tu su još muzej, stadioni, brza cesta, …
Zasad, najveća novost u vezi termi jest da su pristigle sve ponude za izvođača koje su otvorene te je grad zadovoljan s pristiglim. No, do idućeg tjedna ipak će se morat odabrati najbolja za jednu od najvećih investicija za grad.
– Sad nam je najveći problem probaviti sve te javne nabave za izvođače radova. Turizam je samo jedan dio jer radimo i digitalno-invovacijski hub, radimo studentski dom, ulažemo u obrazovanje, gradimo novu školu, gradimo tri nova vrtića. Dakle, želimo jednosmjensku nastavu. Želimo podignuti jako standarde grada u svim segmentima. Nakon 40 godina prvi muzej se napravio u Hrvatskoj u Bjelovaru, dva nova stadiona smo napravili. Tako da gradimo u svim segmentima. Sad gradimo i brzu cestu prema Bjelovaru, rekao nam je Hrebak.
Pronalazak ‘tople vode’
Terme bi trebale biti završene u proljeće, odnosno do travnja 2026. godine, što je određeno rokom bespovratnih sredstava. Ovaj preokret grad će dovesti na turističku kartu gdje se dosada nije nalazio, ali gradonačelnik ne želi da Bjelovar, kao neki drugi gradovi postane isključivo ‘grad termi’.
– Nismo se mi htjeli baviti turizmom iako za Bjelovar što se tiče turizma, najviše je otići do vrha Bilogore i to je jedini oblik turizma u Bjelovaru. Međutim, mi smo napravili turistički preokret koji prije 7-8 godina kada bi rekli ‘topla voda’, ljudi bi se smijali – kakva topla voda u Bjelovaru? Mi smo našli topli vodu, 83 stupnja, 30 litara u sekundi, na dubini 1.300 metara. Sve je savršeno, voda prve kvalitete. I, toplice su projekt koji će definitivno promijeniti grad Bjelovar. Ali, ja ne želim da toplice budu projekt na kojem će se bazirati grad Bjelovar kao što se bazira i Grad Daruvar na Daruvarskim toplicama. Ili gradovi i općine na sjeveru Hrvatske, rekao je Hrebak pa je odao što se još u gradu sprema. Hint je da se tiče tople vode, kao i same terme.
Grijanje na geotermalnu energiju
Tako da bi, osim tople vode u ljekovite i rekreativne svrhe, nalazišta trebala bi poslužiti za realizaciju još jednog velikog koraka. Na koji su se spremali i pojedini drugi gradovi u Hrvatskoj, ali, kako je prokomentirao Hrebak, isto nisu ostvarili – a što će sada učiniti njegov grad. Riječ je o geotermalnoj energiji koja će biti jedan od poteza koji će Bjelovar dovesti na sasvim novu razinu.
– Jednostavno je prirodno da kad grad ima tako velik i progresivan razvoj, moramo se posvetiti turizmu. A kad imate toplu vodu, logično je da napravite terme. Tu toplu vodu mislimo koristiti i za Poduzetničku zonu Koranu. Naš je plan u iduće dvije-tri godine graditi i poduzetničku zonu na toj lokaciji gdje imate investicije, hale sa jednom bušotinom. S druge strane, već smo započeli s projektima gradnje dvije bušotine u centru grada kojima će Bjelovar u sljedeće dvije-tri godine, uvjeren sam (a i dobili smo sve potrebne dozvole) grijati dio grada. S dvije bušotine mi grijemo otprilike pola grada. Plan nam je i napraviti i pipeline i sve drugo potrebno te biti i prvi hrvatski grad koji će se grijati na geotermalnu energiju, zaključio je Hrebak.
Ovdje pročitajte više o projektu biološkog bazena u Zagorju koji će čistiti mikroorganizmi.