Sanacija omiljenog muzeja pomaknuta s mrtve točke, odabran projektant
Prema projektu iz 2008. godine do sada su izvedene su dvije faze sanacije Tehničkog muzeja Nikole Tesle, istočnog i južnog pročelja zgrade i sve fasade srednjeg, povišenog dijela hale A. Postupak javne nabave upravo je završio za izradu projektne dokumentacije sanacije III faze, zapadnog i sjevernog pročelja hale A. Posao će obaviti tvrtka Nugrad.
Grad Zagreb krajem svibnja raspisao je natječaj za izradu projektne dokumentacije dugo očekivane treće faze sanacije pročelja Tehničkog muzeja Nikole Tesle. Kako je riječ o građevini koja je kulturno dobro obnova pročelja muzeja očekivano nije lak zadatak zbog čega se javna nabava odužila.
No, upravo je ugovoren najbolji ponuditelj. Riječ je o tvrtki Nugrad. Procijenjena vrijednost natječaja iznosila je 50.000 eura, a ova je tvrtka, uz ispunjenje svih ostalih uvjeta ponudila i najnižu cijenu, 32.962,50 eura. Projekt mora biti završen unutar 6 mjeseci.
Obuhvat radova – faze
Treće faze sanacije pročelja Tehničkog muzeja Nikole Tesle obuhvatit će sanaciju zapadnog i sjevernog pročelja hale A. Prema podatcima iz Elektroničnog oglasnika javne nabave (EJON) riječ o realizaciji već započetog projekta.
Prema projektu iz 2008. godine do sada su izvedene su dvije faze sanacije, istočnog i južnog pročelja zgrade i sve fasade srednjeg, povišenog dijela hale A. Postupak javne nabave upravo je završio za izradu projektne dokumentacije sanacije III faze, zapadnog i sjevernog pročelja hale A.
Uz ovaj zahvat vezana je i sanacija dva vanjska armirano- betonska stubišta i uklanjane navozne rampe na zapadnom dijelu zgrade. Kao i uklanjanje naknadnih dogradnji u sjevernom dvorištu kao i sanacija sustava odvodnje oborinskih voda.
Kulturno dobro i velik značaj
Projekt mora biti izrađen u skladu s konzervatorskim propozicijama Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode. Naime, građevina je kao kulturno dobro objekt pod zaštitom Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu kulturne baštine, odnosno, Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode u Zagrebu.
Tehnički muzej otvoren je za javnost 14. siječnja 1963. Muzejske zgrade sagrađene su 1949. prema projektu arhitekta Marijana Haberlea, kao proširenje izložbenog prostora Zagrebačkog velesajma u Savskoj 25. Nakon preseljenja Velesajma na novu prekosavsku lokaciju 1956., kompleks je 1959. dodijeljen Muzeju.
Prenamjenu i prilagodbu sajamskog sklopa za muzej projektirao je autor izvornog prostornog rješenja, arhitekt Haberle. Riječ je o kompleksu građevina drvene urbane arhitekture. Naime, sve su građevine izvedene u drvenoj skeletnoj konstrukciji, s rešetkastim krovnim nosačima, te zatvorene drvenom oplatom.
Uskoro se očekuje i velika obnova omiljenog zagrebačkog šetališta, detalje doznajte ovdje.