Pretraga

Tko je krivac za probleme u stanogradnji? Istraživanje kaže – manjak radnika i Vladine prepreke

A- A+

Nova studija PlanRadara, vodeće platforme za digitalnu dokumentaciju, komunikaciju, izvješćivanje u građevinskim projektima i upravljanje nekretninama, otkriva da se 80% graditelja stambenih objekata suočava s rastućim troškovima. Budući da nedostatak radne snage negativno utječe na rokove projekta, u izvješću se ističe da je primjena tehnologije ključno rješenje koje je još uvijek nedovoljno iskorišteno.

Provedeno je istraživanje Global Housebuilders’ Survey | Foto: PlanRadar

Izvješće tvrtke PlanRadar pokazuje da je nedostatak radne snage glavni izazov za ispitanike i značajno pridonosi porastu troškova. Gotovo dvije trećine ispitanika suočava se s povećanjem plaća, a više od 75 % ispitanika tvrdi da se zbog nedostatka radne snage događaju kašnjenja projekata, što u konačnici smanjuje profitabilnost projekata. 65 % ispitanika smatra da bi ulaganje u tehnologiju poboljšalo učinkovitost, čime bi se i profitabilnost projekata povećala. Unatoč prepoznavanju ovog potencijala, implementacija modernih tehnoloških rješenja i dalje sporo napreduje.

Rezultati Globalne ankete stambene gradnje 2024., koji su detaljno opisani u nedavno objavljenoj e-knjizi PlanRadara, pružaju sveobuhvatan uvid u razmišljanja i mišljenja relevantnih aktera u području stambene gradnje na globalnoj razini. U anketi je sudjelovalo ukupno 669 tvrtki iz 17 zemalja koje pružaju dragocjeni uvid u aktualne izazove s kojima se suočava sektor stambene gradnje i njihov pogled u budućnost.

Broj novoizgrađenih objekata je u padu, a potražnja i dalje raste

Aktualni uvidi u stanje stvari oslikavaju izazovna vremena za sektor stambene gradnje. Unatoč makroekonomskoj situaciji u kojoj je broj izgrađenih stambenih objekata u padu, potražnja je i dalje snažna. Naime, gotovo 75 % ispitanika izjavilo je da je potražnja za uslugama u ovom sektoru tijekom prošle godine porasla ili ostala nepromijenjena. Osim toga, samo 12 % ispitanika je privremeno smanjilo svoje aktivnosti jer je, kako ispitanici ističu, unatoč izazovima industrija otporna.

Ispitanici tvrde da postoje tri primarna izazova koji otežavaju bolje snalaženje u složenom krajoliku i zadovoljavanje rastuće potražnje. Gotovo polovica ispitanika smatra da je nedostatak radne snage najveći izazov, a slijede ga nedostatak izvjesnosti u vladinoj politici i financijska ograničenja. Zbog navedenih kritičnih izazova tvrtke pozivaju na smanjenje vladinih prepreka u pristupu i iskorištavanju stambenih fondova, reviziju useljeničke politike kako bi se privukla kvalificirana radna snaga te učinkovitije financijske poticaje kako bi se stimuliralo tržište.

Foto: Pixabay

U Hrvatskoj najveći problem nedostatak radnika

Slične zabrinutosti postoje i na regionalnoj razini. Hrvatska se, kao i druge zemlje, suočava s nizom izazova, ali ima svoje specifičnosti.

– Uz nedostatak radne snage (koji je spomenulo nevjerojatnih 70,59% ispitanika u Hrvatskoj), najveća prepreka je nedostatak izvjesnosti u Vladinoj politici. Iako je to globalni problem u svim ispitanim zemljama, više od 35% domaćih ispitanika kaže da Vlada mora smanjiti regulatorne prepreke kako bi poboljšala stambenu izgradnju. Kompanije se također suočavaju s rastućim zahtjevima za plaćama, što pogađa više od 82% kompanija, komentirao je Antonio Radovčić, regionalni menadžer PlanRadara za jugoistočnu Europu.

Rekao je i da je pozitivna vijest da su domaće tvrtke i dalje proaktivne.

– Preko 54% aktivno traži nove prilike za rast, a 50% ispitanika vjeruje da moderna tehnologija može doprinijeti poboljšanoj učinkovitosti i profitabilnosti, zaključio je Radovčić.

Rješenje je ulaganje u tehnologiju

U dinamičnoj industriji s rastućom potražnjom istraživanje je pokazalo da 50 % tvrtki aktivno traga za prilikama za rast kako bi postigle rezultate unatoč izazovnim tržišnim uvjetima. Kada su upitani za rješenja, 65 % ispitanika je izjavilo da je povećanje ulaganja u tehnološka rješenja (kao što su softver za upravljanje izgradnjom i BIM) ključno za bolju profitabilnost i učinkovitost.

Unatoč tome, više od 25 % tvrtki još uvijek ne koristi softver za upravljanje građevinskim projektima kao što je PlanRadar. Ovaj jaz između prepoznavanja prednosti tehnologije i stvarnog ulaganja u digitalna rješenja i vještine predstavlja značajnu prepreku koja bi mogla dodatno kočiti industriju.

Rezultati istraživanja Global Housebuilders’ Survey | Foto: PlanRadar

Sander van de Rijdt, suosnivač i izvršni direktor PlanRadara, rekao je da su rastući troškovi i nedostatak radne snage uzdrmali temelje stambene gradnje, i to baš u trenutku kada je globalna potražnja za stambenim objektima dosegla kritično visoku razinu.

– Naše istraživanje naglašava ove izazove, ali ujedno i otkriva da vlada optimizam. Budući da većina tvrtki u industriji stambene gradnje vjeruje da tehnologija može povećati učinkovitost i profitabilnost, postoji jasan put kojim se mora koračati, ako industrija može premostiti jaz i usvojiti nove tehnologije. Digitalne platforme poput PlanRadara nude rješenja koja se prilagođavaju individualnim poslovnim potrebama i koja su jednostavna za korištenje za sve osobe uključene u projekt, zaključio je van de Rijdt.

PlanRadar omogućava izradu dokumentacije, komunikaciju i izvješćivanje te osigurava visokokvalitetne rezultate, usklađenost s propisima i razvoj projekata prema planu. Uz 91 % korisnika koji tvrde da su povećali produktivnost* i 90 % korisnika koji su izjavili da su primijetili smanjenje ispravaka i naknadnih radova u projektu*, PlanRadar zasigurno poboljšava učinkovitost projekta, ali i suradnju i točnost, što je ključno za optimizaciju resursa i za upravljanje projektima u okolnostima u kojima postoji nedostatak radne snage. Za detaljnije uvide cijelo izvješće dostupno je ovdje.

O PlanRadaru

PlanRadar je nagrađivana digitalna SaaS platforma za upravljanje dokumentacijom na terenu, upravljanje zadacima i komunikaciju u građevinskim projektima te za upravljanja objektima i nekretninama. Platforma se koristi diljem svijeta, trenutno u više od 75 zemalja. PlanRadar digitalizira sve dnevne procese i komunikaciju u području nekretnina i građevinarstva.

Platforma povezuje sve dionike projekta i omogućuje pristup vrijednim projektnim podacima u stvarnom vremenu omogućujući timovima povećanje kvalitete, smanjenje troškova i bržu realizaciju posla. Platforma, koja je jednostavna za korištenje, donosi dodanu vrijednost svakoj osobi uključenoj u životni ciklus zgrade, od izvođača i inženjera do upravitelja nekretnina i vlasnika, a prilagodljiva je poduzećima svih veličina i svim procesima.

Danas više od 150.000 stručnjaka koristi PlanRadar za praćenje, povezivanje i rješavanje problema na terenu i u uredu. Tranutno je dostupan na više od 25 jezika i može se koristiti na svim uređajima s operativnim sustavima iOS, Windows i Android. Sjedište PlanRadara je u Beču, a prisutan je i u 16 ureda diljem svijeta.


*Godišnja anketa korisnika PlanRadara 2023.

Copy link
Powered by Social Snap