Kako do državne zemlje ili zašto su traktori iz Nijemaca na cesti, a ne na oranicama
Izmjene i dopune Zakona trebale bi popuniti ‘rupe’ ili ispraviti nelogičnosti postojećih zakona. No, što ako se nakon uvođenja novih mjera strana koja je trebala biti zaštićena nađe ‘oštećenom’? Ovo je slučaj koji se nakon izmjena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu dogodio u općini Nijemci, gdje poljoprivrednici prosvjeduju traktorima zbog promjena u Zakonu.
Izmjene ustaljenih zakona mogu biti plodno tlo za negodovanje onih koji se smatraju na neki način ‘oštećeni’ novim mjerama. Početkom 2023. godine u Hrvatskoj je istekao moratorij na prodaju poljoprivrednog zemljišta strancima, odnosno državljanima članica Europske unije.
Najavljivalo se da nakon promjene poljoprivredno zemljište više nitko neće moći prodati bez da ga prethodno po tržišnoj cijeni ponudi državi. Upravo je Zakup zemljišta u državnom vlasništvu jedno od pitanja koje muči poljoprivrednike, zbog čega su prosvjedovali, i to ne prvi puta ove godine.
Izmjene u zakonu
Kako smo pisali, konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu poslan je u saborsko čitanje u veljači 2022. godine. U odnosu na ranije, Zakon je predvidio da vlasnik ne može drugom kupcu prodati zemljište ispod cijene koju je tražio od države ako Ministarstvo odbije njegovu ponudu.
Ako se pitate zašto se Vlada odlučila na promjene zakona, rečeno je kako bi izmjene trebale osigurati da se na svom raspoloživom zemljištu osigura proizvodnja. U obrazloženju su naveli kako je pravo prvokupa ‘u interesu zaštite poljoprivrednog zemljišta kao dobra od osobitog gospodarskog i ekološkog značenja jer je poljoprivredno zemljište Ustavom određeno kao dobro od osobitog gospodarskog i ekološkog značenja te ima osobitu zaštitu’.
Iako se o izmjenama prvi puta govorilo još u veljači 2022. godine, istu temu iznova su aktualizirali prosvjedi poljoprivrednika. U posljednjem prosvjedu održanom u Nijemcima u Vukovarsko-srijemskoj županiji, poljoprivrednike je zasmetala sumnja da je načelnik općine sukladno izmjenama u Zakonu u natječaju za dodjelu zemljišta prije svega pogodovao sebi bliskima, dok su drugi ostali bez zemlje, javlja hrt.hr.
Reakcija resornog ministra
Vezano za sumnje, upravo je resorni ministar nedavno najavio da će se do daljnjega obustaviti natječaji za zakup baš kako bi se spriječile zlouporabe. prema decentraliziranom modelu nakon izmjena, daje se veća ovlast jedinicama lokalne samouprave, koje u konačnici dobivaju najveći postotak od korištenja poljoprivrednog zemljišta.
– Na primjeru općine Nijemci vidimo da su oni radili po starom i dobili su više puta od nas upute da korigiraju svoje natječaje. Oni nisu koristili e-zakup. Dakle, novi sustav, digitalizirani model unošenja podataka od strane samih korisnika natječaja za zakup i prodaju državnog poljoprivrednog zemljišta. I one općine, odnosno gradovi koji su u dosadašnjoj praksi provodili e-zakup imaju manje problema u odnosu na prethodnu praksu imamo manje pogrešaka, istaknuo je državni tajnik Tugomir Majdak.
Teške sumnje
Podsjećamo, ratari i stočari iz Nijemaca na istoku Slavonije su prosvjedovali zbog dodjele državne zemlje za što su bili uvjereni da se odvije ‘preko veze’. Nezadovoljstvo na prvom kao i na prošlom prosvjedu izražavali nezadovoljstvo vezano za raspodjelu državnog poljoprednog zemljišta.
– Želimo napismeno obrazloženje što se tu dogodilo, da nama gospodarski program ne valja, moj konzultant tvrdi da su papiri u redu i da je sve upisano, rekao je u Ivan Đurašević u ime nezadovoljnih poljoprivrednika za dnevnik.hr.
Bez starih odredbi
Napominjemo, iz novog zakona nestale su i odredbe koje su omogućavale privremeno korištenje poljoprivrednog zemljišta koje je davani neposrednom pogodbom dosadašnjim korisnicima kojima su istekli ugovori i koji su bili u mirnom posjedu zemljišta.
Poljoprivredno zemljište po novom se daje u zakup javnim natječajem koji bi se, kao i onaj o prodaji, trebao provoditi elektronički. ‘Pobjeda’ na natječaju će se ostvarivati na osnovi prikupljenih bodova, a veći broj bodova dobiva onaj tko na poljoprivrednom zemljištu ostvaruje višu dodanu vrijednost, bilo je obznanjeno još u 2022..
Kako prenamijeniti poljoprivredno zemljište u građevinsko i je li to uopće moguće pročitajte ovdje.