Pretraga

Zloglasni materijal nekada ‘žario i palio’: Grad u srcu Slavonije rješava se otrovnih azbestnih krovova

A- A+

Iako je azbest niz godina zabranjen u Republici Hrvatskoj i u Europskoj uniji, azbestni krovovi i dalje nisu rijetkost. Ovaj materijal zbog povoljnih tehničkih svojstava ‘žario je i palio’ od polovice pa sve do kraja 20. stoljeća, no danas se zna da izaziva ozbiljne zdravstvene poteškoće i plućne bolesti. Ipak, put do uklanjanja i posljednje azbestne ploče s krovova kuća i zgrada u Hrvatskoj bez sumnje će potrajati. Evo kako grad u srcu Slavonije namjerava doprinijeti.

azbestni krov | foto: Općina Sv. Juraj

azbestni krov | foto: Općina Sv. Juraj

Danas se zna koliko je azbest otrovan i nepovoljan za zdravlje. No, nekada su krovovi od ovog materijala bili standard.

Azbest se koristio za natkrivanje kuća i zgrada jer je bio ekonomičan i tehnički povoljan izbor, dok se danas zna da se ovog materijala pod svaku cijenu treba riješiti. Grad Đakovo u samom srcu Slavonije otvorio je Javni poziv kojim građanima nudi poticaje za zamjene krovnih pokrova koji sadrže azbest i njihovom zbrinjavanju na području grada i u ovoj godini.

Izdvojeni članak

Drama u centru Zagreba: Hitno obustavljeno uklanjanje otrovnih ploča s krova Malog Vatikana

Pomoć kod zbrinjavanja

Đakovo je objavilo Javni poziv za poticanje zamjene krovnih pokrova koji sadrže azbest. Poziv sadrži i pomoć kod zbrinjavanja, to jest odvoza azbestnih ploča na području grada u ovoj godini.

– Azbestne ploče pripremljene za zbrinjavanje (odvoz) po Javnom pozivu smatraju se azbestne ploče izdvojene iz dotrajalih dijelova građevine koja sadrži ili je sadržavala azbest, posložene u pravilne oblike, prekrivene odnosno omotane odgovarajućom folijom ili na drugi odgovarajući način i spremne za preuzimanje od strane ovlaštenog sakupljača, stoji u Pozivu.

azbest | foto: Grad Đakovo

Pravo na korištenje nepovratnih novčanih sredstava, odnosno sufinanciranja u Đakovu mogu ostvariti – fizička osoba, odnosno vlasnik ili suvlasnik, točnije upravitelj zgrade na zahtjev većine suvlasnika zgrade za zamjenu pokrova koji sadrži azbest. Vlasnik ili suvlasnik, napominje se, ima pravo za zamjenu azbestnog pokrova isključivo na jednoj zgradi. S druge strane, pravo dobiva fizička osoba ili vlasnik, odnosno suvlasnik katastarske čestice na području Đakova na kojoj se nalaze azbestne ploče spremne za zbrinjavanje, točnije za njihov odvoz.

Evo što pokriva sufinanciranje

Prihvatljivi troškovi za koje će grad nuditi financiranje u postupku zamjene krovnih pokrova koji sadrže azbest smatrat će se oni nastali isključivo nakon dana provedbe terenskog pregleda. Ostala pak oprema, materijali te radovi i usluge koji se mogu pojaviti u postupku uklanjanja predmetnih krovova smatraju se neopravdanim troškom te će ih snositi Korisnik. Sredstva potpore osiguravaju se u proračunu Grada Đakova za 2025. godinu u iznosu do 20.000 eura.

Izdvojeni članak

Otrovni prah iz kamena još se naziva ‘novi azbest’, a velika je opasnost za građevinske radnike

Ovo nije prvi poziv kojim se Đakovo rješava krovova od otrovnog materijala koji je nekada ‘žario i palio’. Đakovo je, kako se može pronaći na stranicama grada, i prošle godine sufinanciralo zamjenu azbestnih krovova. Nizom poticajnih mjera, Đakovo od 2022. godine sustavno provodi mjere uklanjanja azbestnih pokrova na svome području te zbrinjavanje i odvoz azbestnih ploča na području grada.

Kad postaje opasan?

A zašto se točno azbesta nužno riješiti? Kako ima iznimno dobra tehnološka svojstva, azbest se donedavno naširoko koristio na zgradama. Primjena ovog materijala nije se zaustavljala na krovu pa su se s azbestom i izolirale cijevi raznih vrsta, koristio se pri izradi protupožarnih vrata i za još štošta.

Uporaba azbesta bila je naročito raširena od polovice prošlog stoljeća, do 1980-ih, ali može se pronaći i na građevinama izgrađenim do 2000. godine. Iako nije opasan dokle god je u dobrom stanju, azbest postaje prava opasnost ošteti li se može prouzročiti ozbiljne bolesti. Iz tog razloga, uporaba azbesta u Hrvatskoj i ostatku Europske unije strogo je zabranjena.

Unatoč riziku, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, 125 milijuna ljudi na svijetu izloženo je azbestu na radnom mjestu. Tijekom 2004. godine rak pluća povezan s azbestom, mezoteliom i azbestoza uzrokovali su smrt kod 107.000 ljudi. Kod 1.523.000 izloženost azbestu rezultirala je zdravstvenim posljedicama koje izazivaju prije očekivanu smrt.

Kako azbest samostalno ukloniti sa svog krova, pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap