Pretraga

Kako investirati u solare i profitirati? Stručnjaci otkrili financijske tajne održivosti

A- A+

Je li održiva gradnja uopće dostupna ‘običnim’ ljudima i koliko se u stvari isplati? O decentralizaciji energije, građanskoj uključenosti i arhitektonskoj odgovornosti izjasnili su se stručnjaci iz prve ruke upoznati s održivim rješenjima. Zatim su ponudili tehničke i financijske savjete kako ih implementirati u svakodnevnu uporabu.

solarna elektrana Mayer Burger na balkonu

solarna elektrana Mayer Burger na balkonu | foto: Mayer Burger

Uslijed sve ozbiljnijih zahtjeva Europske unije, pitanje energetske obnove već naveliko kuca na sva vrata. A jedna od važnih tema kad je riječ o podizanju energetske učinkovitosti objekata postavljanje je solara.

A na tehničke, društvene i financijske aspekte energetske obnove, te na to kroz koje konkretne projekte i tržišne modele ih je najbolje implementirati osvrnuli su se prošli tjedan stručnjaci povodom ‘Održive ure’, događaja koji se iz tjedna u tjedan održava u Uraniji na Kvaternikovom trgu.

Izdvojeni članak

Solari od plastike: Budućnost koja će čistu energiju približiti svima ili loša zamjena za silicij

Iz potrošača – proizvođači

Svaki od tri govornika, na neki način iz iskustva je izlagao o održivim rješenjima, a svoje iskustveno znanje prvi je podijelio Vjeran Piršić. Inače predsjednik udruge Eko Kvarner i pionir održivog razvoja na otoku Krku.

– Mi s otoka Krka pokušavamo pokazati ostalim dijelovima Hrvatske, ali i svijeta, da moramo napraviti energetsku tranziciju kao civilizacija. Da to svedemo na naše obične ljude – naše kuće, naše obitelji – trebaju se od potrošača energije pretvoriti u proizvođače, tako da ćemo živjeti u energetski efikasnijim objektima i da ćemo imati, recimo, fotonaponske elektrane i voziti se u elektroautomobilima, rekao je o održivim rješenjima čiju implementaciju snažno potiče.

Sonarni paneli | Foto: Freepik

Sve na svom mjestu

Od održivih rješenja, čini se, solari su trenutno posebno aktualni, ali i široko dostupan korak ka održivosti. Prema riječima vlasnika tvrtke Tuta Blu, Marka Sušnja, sada je i po pitanju legislative i ostalih važnih parametara pravo vrijeme da se s održivosti krene upravo njihovom primjenom.

– Nikad bolja situacija za ulaganje u solare nije bila. U ovom trenutku imamo jedne od najboljih legislativa što se tiče implementacije solara, kako u kućanstvima tako i u firmama, no i u još jednom manje poznatom segmentu – ulaganjima u solare radi prodaje na tržištu električne energije, konstatirao je.

Izdvojeni članak

Pred Slovencima referendum: Hoće li se graditi novi blok nuklearne elektrane Krško?

Financijski instrumenti

Business developer za privatne klijente iz Erste banke, Tomislav Belko-Hunjak, za kraj je predstavio mehanizme financijske podrške i alate za procjenu isplativosti održivih ulaganja. Osvrnuo se na financijske instrumente koji podržavaju ovu tranziciju.

Istaknuo je postojeće alate, od individualnih savjetovanja do digitalnih sredstava kao što su zeleni kalkulatori koji svima zainteresiranima omogućuju preciznu projekciju ušteda, povrata ulaganja i dugoročnih učinaka energetske obnove. Naglasio je važnost sinergije između građanskog sektora, tržišta i bankarskog sustava, da bi se ubrzalo prihvaćanje ESG principa i konkretiziralo se njihovo provođenje.

Kroz sve tri perspektive – aktivističku, financijsku i tehničku funkciju – pokazano je kako se održiva transformacija može realizirati, a zakonske i financijske okvire usmjeriti prema stvarnim korisnicima. Upravo ta osovina – decentralizacija energije, građanska uključenost i arhitektonska odgovornost – predstavlja ključnu točku prelaska iz politike održivosti u praksu održivog življenja, zaključili su stručnjaci.

Ovdje pročitajte kako vlasititi balkon pretvoriti u vrelo održivosti.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap