Pretraga

Imate elemente od nehrđajućeg čelika u kuhinji? Brzo i efikasno ih očistite u samo šest koraka!

A- A+

Ako neko vrijeme provodite u kuhinji, vjerojatno biste trebali znati kako očistiti nehrđajući čelik. Vjerujte nam, samo zato što se materijal naziva ‘nehrđajući’ ne znači da se ne može zaprljati, a ništa ne čini kuhinju neurednijom od uređaja prekrivenih mrljama, prljavštinom i drugim nakupinama.

Ilustracija, foto: Unsplash; Watermark Designs

Iz toliko razloga, uređaji od nehrđajućeg čelika – poput mikrovalnih pećnica, hladnjaka, perilica posuđa i pećnica – izvrstan su izbor za kuhinju. Možda čak imate radne ploče, sudopere ili posuđe izrađene od tog materijala, pa je pametno naučiti kako čistiti i posude od nehrđajućeg čelika. Ne samo da nehrđajući čelik izgleda moderno i elegantno, već može učiniti kuhinju luksuznijom. S druge strane, nedostatak materijala je što se može prilično lako zaprljati.

Kako piše Architectural Digest, na svu sreću, nehrđajući čelik nije teško očistiti. Donosimo šest koraka koji će vam pomoći da vaša kuhinja uvijek izgleda besprijekorno čisto, i to sve uz DIY sredstva za čišćenje!

Izdvojeni članak

Vrijeme za promjene u kuhinji: Pet DIY načina pomoću kojih možete sami promijeniti radnu ploču

Što čistite?

Kada je u pitanju nehrđajući čelik, nisu sve mrlje iste, što znači da ni sve metode čišćenja neće biti iste. Neke ćete moći prilično lako ukloniti jednostavnim brisanjem, dok stvrdnuta hrana ili druge intenzivnije nakupine mogu zahtijevati ozbiljniji proizvod. Stoga prije nego što zgrabite sve svoje zalihe, provjerite s čim se susrećete.

Sastojci

Podrazumijeva se da će vam trebati neki proizvodi za čišćenje kako biste dobili čiste uređaje od nehrđajućeg čelika. Srećom, imate nekoliko isprobanih DIY izbora. Trebat će vam bijeli ocat, limunov sok i voda iz slavine. Stavite jednak omjer vode i bijelog octa te dodajte nekoliko kapi limunovog soka za bolji miris. Za tvrdokorne mrlje, slobodno se poslužite sodom bikarbonom.

Bez obzira na sve, neke stvari izbjegavajte, kao što su čelična vuna, prašak za ribanje ili izbjeljivač. To su sve preintenzivne opcije koje bi mogle oštetiti završni sloj. Isto vrijedi i ako je u pitanju čišćenje sudopera od nehrđajućeg čelika. Tako ćete ostaviti samo ogrebotine.

Čistite u ispravnom smjeru

Brišite duž smjera zrna – inače je to lako uočiti i golim okom, ali ako vam nikako ne ide, samo se pokušajte ponovno proći s čistom krpom od mikrovlakana u svim smjerovima. U ispravnom smjeru će glatko kliziti, dok ćete inače osjetiti blagi otpor. Tako s običnom krpom biste trebali moći riješiti sve manje probleme prašine.

Sapun za suđe

Kada ste prvo maknuli otiske prstiju i prljavštinu, nanesite nekoliko kapi sapuna za suđe na vlažnu krpu od mikrovlakana i s time pređite sve skupa. Na kraju svega obrišite s običnom vlažnom krpom kako biste uklonili zaostali sapun. Tako ćete maknuti kiselinske ostatke bijelog octa i spriječiti loše reakciju metala s octem.

Za kraj – maslinovo ulje

Sada kada ste uložili sav trud kako biste svoje površine od nehrđajućeg čelika očistili, vjerojatno želite i da ostane čisto. Srećom, nešto tako jednostavno poput maslinovog ulja može vam pomoći u tome. Ono djeluje kao zaštitni premaz koji može pomoći u zaštiti . Pomaže u odbijanju mrlja i maskiranju prethodnih ogrebotina. Trebat ćete staviti malu količinu maslinovog ulja na krpu od mikrovlakana i nježno preći površinu.

Poliranje

Sad kad ste sve očistili, vrijeme je za poliranje. Možete se i dalje koristiti maslinovim uljem, samo ćete morati imati drugačiju tehniku – ne čistite, već polirate. Tada će vam površina biti i sjajna!

Copy link
Powered by Social Snap