Pretraga

Neki se prozori otvaraju prema van, a neki prema unutra: Ovo su prednosti i mane obje opcije

A- A+

Jeste li ikad vidjeli prozore koji se otvaraju prema van? Iako ovo nije nešto neviđeno, u Europi je ipak znatno više prisutna stolarija koja se otvara prema unutrašnjosti prostorije – svugdje osim u Ujedinjenom Kraljevstvu. Što to oni nemaju, a mi imamo (ili obratno) i koje su prednosti, a koje mane jedne i druge opcije?

prozor | pixabay

Od države do države razlikuju se običaji u vezi toga s koje strane će se utvarati prozori – odnosno hoće li se otvarati prema prostoriji ili prema van. Iako ovaj odabir ovisi o nekim faktorima kao što je položaj roleta ili zaštite od sunca, u Europi se prozori ipak češće otvaraju prema unutra, dok je u Ujedinjenom Kraljevstvu uobičajeno da se otvaraju prema van. Često se pogrešno smatra da je tako zbog neke zakonske regulacije.

Izdvojeni članak

Dalmatinske škure: Spoj funkcionalnosti i tradicije koji je preživio stoljeća

Škure i kiša

U raspravi koja je povedena na platformi Reddit jedan je korisnik upitao zašto za razliku od europskih ‘susjeda’ na kontinentu, većina kućanstava u Ujedinjenom Kraljevstvu se otvara ‘prema van’, a na ovu dilemu pristigli su različiti odgovori. Netko je odreagirao ponudivši objašnjenje kako je razlog što ondje nema ‘škura’ odnosno roleta na pročelju koje bi onemogućile ovakav sistem. Isti korisnik naveo je još jedan mogući razlog za ustaljeni tip prozora.

– Vjerujem da se tradicionalno ovakav sistem koristio zbog količine kiše koja pada ovdje. Stolarija koja se otvara ‘prema van’ manje je izložena curenju i ne ‘unose’ vodu u prostoriju otvore li se nakon padalina. Također, na taj način lakše će se osušiti prozorska okna, napisao je, iako ne možemo ne primjetiti kako takva stolarija dok ne unosi kišu neminovno više izložena atmosferilijama.

prozor | pixabay

Na stranici Quora, jedan korisnik se isto tako zapitao koji je razlog zbog kojeg se u Ujedinjenom Kraljevstvu prozori otvaraju ‘prema van’, a inače ‘prema unutra’. I ovdje se ponovio isti razlog sa škurama koji otežava korištenje prozora koji se otvaraju prema van.

Nakupljanje nečistoća

Prema nekim izvorima, otvaranje prozora prema van bilo je uobičajeno i u SSSR-u. No, danas je prevladao drugi običaj. Kako stoji na stranici techinfus.com, iako je većina prozora opremljena krilima prema unutra, neki kupci svejedno naručuju prozore koji se otvaraju prema van.

Izdvojeni članak

Staklena ograda na balkonu – da ili ne?

Po pitanju sigurnosti, takvi modeli ne razlikuju se od ‘konvencionalnih’, a ovakvo postavljanje okna donijet će vam i prednosti i mane. Prije svega, u slučaju ovog odabir bit će traženo od vas da oko perimetra prozora napravite kosine što će zakomplicirati prozračivanje praznine između zida i vitražnog prozora.

Osim toga, postoji li s unutrašnje strane područje s fiksnim ostakljenjem, ondje će se nakupljati građevinski otpad i nečistoća na staklu. No, istovremeno je ovakva instalacija znatno lakša od druge opcije.

prozor | pixabay

Čišćenje i dostupnost

I iz tvrtke Idealcombi pobrojali su pozitivne i negativne strane oba odabira. Kako su rekli, prozori koji se otvaraju prema unutra dobar su odabir jer su jednostavni za čišćenje s nutarnje strane. Isto tako, kao što je već istaknuto, kod ovakve vrste prozora mogu se koristiti škure ili rolete koje se nalaze s vanjske strane prozora, a vrijedi spomenuti i više mogućnosti ventilacije.

S druge strane, prozori koji se otvaraju prema van, a popularni su u Ujedinjenom Kraljevstvu također imaju mane i vrline. Tu je najveći ‘plus’ što se na prozorsko okno mogu odlagati predmeti bez straha da će ih se srušiti prilikom otvaranja, dok isto tako možete izabrati iz niza zavjesa i unutarnjih roleta.

Negativne strane prve opcije najviše dolaze do izražaja imate li mali prostor gdje će vam otvoreni prozor smetati. Druga pak opcija negativna je jer je više direktno izložena vanjskim utjecajima, no i da su čišćenje te popravci na takvim prozorima otežani zbog njihovoj položaja.

Krovni prozori stolarska su tema za sebe, a koje su njima prednosti i mane pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap