Pretraga

Na Krku padaju bespravni objekti: Nakon 20 godina nestaje najveće ilegalno naselje

A- A+

Prije nešto više od dva desetljeća na otoku Krku na području Picik, u blizini trajektnog pristaništa Valbiska, krenuo je nicati pravi mali bespravni ‘grad’. Objekt po objekt, vremenom ih se sagradilo 120, a najveći problem je da je većina podignuta bez potrebne dozvole. Nakon desetljeća borbe s ilegalnim graditeljima, na terenu su inspekcija, policajci te bageri i ostali strojevi koji će osigurati da svaki bespravni objekt bude srušen. Samo do kraja ovog tjedna trebalo bi ih nestati 40.

bager | pixabay

Polako, ali sigurno, najveće bespravno naselje na otoku Krku odlazi u prošlost. Više od dvadeset godina nakon začetaka bespravne gradnje i desetljeća borbe s ilegalnim graditeljima, na terenu su se našli odgovorni dužnosnici i strojevi koji će osigurati da nestane svaki, do posljednjeg bespravnog objekta. Od njih preko sto najveći broj kroz godine je podignut bez potrebne dozvole.

Pravi mali bespravni ‘grad’

Naselje je nastalo na području Picik, u neposrednoj blizini trajektnog pristaništa Valbiska. Ondje je krenulo uklanjanje kako čvrstih tako i mobilni objekata, sa svojim dograđenim elementima poput terasa i zidića. Vremenom, na ovom prostoru niknulo je pravo naselje od 120 objekata. Najveći problem je da je većina bila bespravno građena. Do kraja tjedna već bi ih trebalo biti uklonjeno oko četrdeset za što će se pobrinuti prisutni inspektori i policija, prenio je vijesti.hrt.hr.

Izdvojeni članak

Rušenje luksuznog kampa u Tisnom: Na pašnjaku i oranici podignute kućice za najam i bazeni

Neki vlasnici objekte su počeli uklanjati i sami. Jedan od njih tako je rekao kako ima dužnost ukloniti drvarnicu koju je koristio kao spremište za alat, no i malu kuhinju te kamp prikolicu. Zemljište je kupio još prije dvadeset godina, te ga je iako je znao da je gradnja ondje ilegalna koristio za odmor.

– Zemljište je bilo rasparcelizirano kad smo ga kupili, platili smo porez, upisali se u zemljišne knjige. Znali smo da gradnja nije dozvoljena, ali da možemo imati mobilne kućice, kontejnere. Ali sada je došlo do toga da moramo sve maknuti, rekao je Branko Pucaković HRT-u.

Nešto dalje, sličnu je situaciju imala gospođa koja je zemljište također kupila prije 20-ak godina. Tada, rekla je, zemljište nije bilo legalizirano, ali je bilo u postupku legalizacije. S vremenom se ipak ništa nije promijenilo.

Desetogodišnja borba

U proteklih deset godina, grad Krk se borio protiv bespravne gradnje, zbog čega su se obraćali i inspekcijskim tijelima. Iz tog razloga, objekti nikada nisu priključeni na komunalnu infrastrukturu, te su bili bez struje i vode.

– To je ustvari glavna poruka svi bespravnim graditeljima – da ćemo sve učiniti u smislu zaštite prostora i da nećemo dozvoliti bespravnu uzurpaciju i devastaciju prostora. To je najvrjedniji resurs koji imamo, rekao je gradonačelnik Krka Darijo Vasilić.

Ipak, i nakon što objekti budu uklonjeni parcele će ostati privatno vlasništvo, za koje se ne zna što će na njemu nakon rušenja biti.

Ilegalno sagrađeni objekti

Podsjećamo, sukladno uputama iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine bespravnom gradnjom smatra se ona koja je građena protivno zakonu, odnosno bez valjane dozvole za gradnju ili bez potvrđenog projekta. U ovu kategoriju spada i gradnja s većim brojem etaža od dozvoljenog ili ako je smještaj građevine na manjoj udaljenosti od druge građevine ili pak granice građevne čestiće od najmanje udaljenosti dozvoljene dokumentom prostornog uređenja. U istu kategoriju spadaju i neograđena gradilišta kao i ona za koja vrijede druge nepravilnosti, a sve slučajeve prijavljuje se Državnom inspektoratu.

Inspekcijske poslove gradnje obavlja građevinska inspekcija, no iznimno u slučaju za najjednostavnije građevine i zahvate poput uklanjanja ruševine zgrade, otklanjanja oštećenja pročelja i pokrova postojeće zgrade koji nisu nosiva konstrukcija, uklanjanja građevine, usklađivanje provedbe i uklanjanje zahvata u prostoru koji nije građenje, te u drugim okolnostima Zakonom o gradnji ovlasti su prenesene na komunalno redarstvo. Ako se inspekcijskim postupkom utvrdi povreda zakona i/ili propisa pokreće se upravni postupak i naređuje se poduzimanje potrebnih mjera.

U Istri su na jednom od područja najviše opterećenih bespravnom gradnjom u posljednjim mjesecima srušena 124 bespravna objekta. Iznenađujuće je da su većinu srušili vlasnici, a više o svemu pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap