O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

garaža | Grad Split
Proljetos smo izvještavali s platoa Žnjan kada su radovi bili u povojima. Kretalo je betoniranje temeljne i podne ploče, a radnici su tada bili posebno fokusirani na temelje najvećeg objekta, podzemne garaže. Nekoliko mjeseci nakon našeg posjeta i otprilike pola godine nakon dolaska građevinske operative na gradilište, podignut je objekt podzemne garaže.
Oko šest mjeseci nakon početka radova, predstavljen je završetak vrlo važne građevine na žnjanskom platou. Riječ je o podzemnoj garaži, ujedno najvećem i najzahtjevnijem objektu na cijelom platou. Garaža je pritom, istaknuli su iz Splita, dovršena u zadanom vremenskom roku.
Netom dovršena garaža, ukupne dužine od 420 metara i sa skoro 1.000 parkirnih mjesta, postala je jedinstveni objekt. Slijede dovršetak radova na sportskim terenima koja će se nalaziti na krovu, kao i unutrašnje uređenje garaže. Radnike i gradilište ovim je povodom posjetio Ivica Puljak, gradonačelnik Splita, sa zamjenicima Bojanom Ivoševićem i Antoniom Kuzmanićem.
– Na Žnjanu je niknuo prvi objekt – velika javna garaža koja će značajno rasteretiti promet, osigurati parking za građane ovog dijela grada te se skladno uklopiti u cjelokupan kompleks koji će, već sada je jasno, biti impresivan. Radovi teku prema planu, a nadamo se povoljnim vremenskim uvjetima kako bi vrijednim radnicima olakšali ovaj zahtjevan posao. Zaista je privilegija svjedočiti nastajanju jedne od najljepših plaža na Mediteranu, rekao je Puljak koji posljednjih mjeseci predstavio nekoliko za grad važnih projekata.
Osim garaže, u tijeku je i izgradnja svih ostalih objekata od kojih je betoniranje nekih u završnom stadiju. Završen je dio šetnice koja će povezivati sve objekte na platou, a u nadolazećem periodu kao najkompleksnije vrijedi istaknuti postavljanje istočne skakaonice te kupole na amfiteatru. Zapadna kupola je već postavljena.
– Ovo je za sve nas koji svaki dan živimo ovo gradilište, jedan veliki milestone! Uz dobro planiranje i koordinaciju, velike napore i odricanja svih inženjera i radnika, uz temperature na gradilištu nerijetko preko 40 stupnjeva ovog ljeta, odrađen je najzahtjevniji dio radova unutar rokova. Ne bude li većih vremenskih nepogoda, očekujemo da će preostali betonski radovi biti gotovi krajem ove godine, nakon čega nam slijede instalacije i opremanje objekata te završno uređenje, rekao je Zoran Jakelić, voditelj projekta od strane tvrtke Žnjan.
Iz grada Splita su najavili kako će se tijekom listopada na dijelovima gdje se betonski radovi budu privodili kraju započeti s pripremom terena za hortikulturu i zelenilo. K tome, podsjetili su kako će nakon završetka radova Žnjan postati zelena oaza s oko 48.000 kvadrata zelenila.
Nedavno su pokrenute izmjene splitskog GUP-a, što je otvorilo nadu za novu prometnicu ‘Split Istok’. Može li se ovome nadati, pročitajte ovdje.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Ovo su četiri staklene zgrade koje mijenjaju Zagreb: Sve bi trebale biti završene već ove godine
Uz četiri važne prometnice već više od godinu dana rastu i četiri poslovno - stambene zgrade kojima dominira jedan materijal - staklo.
10:19 15 h 25.04.2026
Radovi obnove ulaze u intenzivnu fazu u kojoj se paralelno odvija više ključnih aktivnosti. Projekt napreduje stabilno, uz prilagodbe uvjetima.
10:17 15 h 25.04.2026
Željeznički projekt stoljeća od 900 milijuna eura, HŽ otkriva što se već radi na trasi
Uz izgradnju drugog kolosijeka i kompletnu rekonstrukciju postojećeg, planirana je modernizacija kolodvora, stajališta i prateće infrastrukture.
15:56 2 d 23.04.2026
Projekt obuhvaća i hortikulturno uređenje prostora, kako bi se prometnica uklopila u okoliš, a tijekom radova predviđen je i arheološki nadzor.
15:51 2 d 23.04.2026
Most uz najpoznatiju močvaru u Hrvatskoj treba sanaciju: Posao na oba kolnika trajat će 3 mjeseca
Most sanacijom treba vratiti u projektirano stanje koje konstrukciji predviđa sto godina. Obnovom će se smanjiti i troškovi održavanja.
15:50 2 d 23.04.2026
Skoro 20 godina gradio se autocestovni spoj između Zagreba i Siska. Novi čvor na tom potezu u mrežu autocesta uključit će još jedan hrvatski grad.
16:54 3 d 22.04.2026
Puno mjesta na dalmatinskoj obali nema izlaz na autocestu, iako su za to ispunjeni određeni uvjeti. Sada kreće planiranje spoja A1 do čvora Danilo.
16:03 4 d 21.04.2026