Zagreb pod dizalicama: Grad okupirali bageri, evo koliko je kvadrata aktivnih gradilišta
Zagreb je i dalje veliko gradilište. U posljednjih godinu dana, dizalice su praktički postale novim simbolom grada, a pred kraj 2024. najave i otvaranja novih gradilišta dosegle su svoj vrhunac. Bauštelska oprema za ozbiljne radove može se vidjeti u raznim dijelovima, od Centra gdje još uvijek traje obnova, sve do Sarajevske ulice južno od toka rijeke Save. Izračunali smo koliko kvadrata gradilišta je trenutno pod bagerima.
Nakon neutralizacije gradskog proračuna, kojom se Zagreb pohvalio pred kraj 2024. godine, Grad više ne brine o suficitu u blagajni jer ne staje s novim projektima. Dapače, u novu 2025. godinu ušlo se s brojnim otvorenim gradilištima, dok je u planu je realizacija ukupno 10 kapitalnih projekta od kojih neki tek trebaju krenuti. Velik dio grada već je pod bagerima, a izračunali smo o koliko je točno kvadrata riječ.
Gotovo pola milijarde eura
Kako smo naveli odmah nakon predstavljanja gradskog proračuna za novu godinu u prosincu 2024., kapitalni projekti obnove i izgradnje na području grada zajedno vrijede 463 milijuna eura. No, ulaganja će biti raspoređena u skladu s tijekom izvođenja radova. Uz dobro poznatih osam mega projekata, grad se planira upušta u još dva.
U pet glavnih koji su već u izgradnji ubrajaju se izgradnja gradske knjižnice i društveno-kulturnog centra Paromlin, obnova Doma sportova, gradnja bazena Špansko-Oranice te dva velika projekta prometne infrastrukture. U pitanju su realizacija nove ceste i tramvajske pruge na Sarajevskoj ulici te produžetak Branimirove i povezivanje s Kolakovom. U ovoj godini, za spomenuta gradilišta iz gradske blagajne će se izdvojiti 73,3 milijuna eura.
Također je u planu pokretanje još pet kapitalnih projekata. Tu su izgradnja stadiona u Kranjčevićevoj ulici, obnova Kina Europa, izgradnja tramvajske infrastrukture u Heinzelovoj ulici, stanova za javni najam u Podbrežju i na koncu izvedba dugo najavljivanog podvožnjaka Medpotoki.
Za navedeno je predviđeno izdvajanje od još 53,8 milijuna eura. Od već pokrenutih projekata, koliko kvadrata gradilišta je već aktivno?
Dva najskuplja projekta
Krenimo od početka. Gradilište industrijske meke Zagreba s početka 20. stoljeća je otvoreno travnju ove godine, otprilike godinu dana nakon predstavljanja projekta. Ovo je ujedno najveći gradski kapitalni projekt čija ukupna vrijednost se popela na 94,5 milijuna eura, dok je za radove zadužena tvrtka Kamgrad. Iz Grada su u više navrata isticali kako će na gradilištu niknuti građevina na ukupno 36 tisuća kvadrata, a površina zemljišta na kojemu se nalazi bivši industrijski objekt iznosi 9.590 četvornih metara.
Idući po vrijednosti projekt je obnove zgrade Doma sportova, a to gradilište otvoreno je polovicom srpnja ove godine. Obnova ukupne procijenjene vrijednosti od 45 milijuna eura se provodi u tri faze od kojih je prva najkompleksnija jer uključuje uklanjanje zastarjele krovne konstrukcije. Za taj zadatak u Zagreb bi trebao biti dopremljen najveći kran koji je grad ‘vidio’.
Gradilište rekonstrukcije stare zgrade iznimno važne za sliku i priliku Zagreba prema podacima u katastru obuhvaća okolno zemljište površine od 28.662 metra kvadrata, no u stvari se svi radovi izvode na prostoru samog objekta na površini od 14.587 četvornih metara. Grad je vlasnik obje nekretnine.
Sportska i prometna infrastruktura
Naredna tri projekta tiču se izgradnje nove sportske i prometne infrastrukture, a zajedno su ‘teški’ 107,5 milijuna eura. No, ove godine, u njih bi se trebalo uložiti samo dio predviđene ukupne investicije, odnosno 57,6 milijuna eura.
Utrošit će se više od trećine ukupno predviđenih sredstava za realizaciju izgradnje novog bazena na zapadu grada. U petak 30. srpnja svečano je obilježen početak radova na izgradnji bazena Špansko-Oranice. Na granici dva naselja, radovi će zahvatiti više katastarskih čestica ukupne površine 27.672 kvadrata, no sam objekt je predviđen na katastastarskoj čestici površine 4.253 četvorna metra.
U planu su još dva kapitalna projekta izgradnje prometne infrastrukture, onaj Sarajevske ceste s tramvajskom prugom te produžetka Branimirove i izgradnje Kolakove. U okviru prvog projekta gradit će se 1,8 kilometara ceste, odnosno 2,25 kilometara tramvajske pruge. Tri katastarske čestice vlasnika Grada Zagreba do Ranžirnog kolodvora pokrivaju 59.808 metara kvadratnih, no ove godine neće sve biti zahvaćeno radovima.
Nove ceste
Drugim projektom koji je podijeljen u dva dijela trebalo bi se izgraditi ukupno 2,8 kilometara produljenja Kolakove te 3,9 kilometara produljenja Branimirove ulice. U lipnju 2024. godine Grad je izvijestio o završetku prve faze produženja u kojoj je i rekonstruirana cestovna infrastruktura sa četiri trake.
Za sve tri faze projekta, podsjećamo, iz gradske blagajne ukupno je predviđeno 20 milijuna eura. Nakon prve, planirana je treća, a potom i druga, najkompleksnija faza produžetka, dok će se Kolakova nastavljati na ‘nadograđenu’ Branimirovu.
Na prostoru dogradnje Branimirove ceste nešto je kompleksnije popratiti u katastru ukupnu površinu svih katastarskih čestica kojima će prolaziti nova prometnica jer ih je iznimno velik broj. No, slijedi li se putanja zacrtana u planu koji je u nekoliko navrata objavio Grad, riječ je o otprilike 105.000 četvornih metara čestica.
Skoro 90 tisuća kvadrata
Za izgradnju Kolakove pak, prateći putanju, dolazi se do ukupne površine katastarskih čestica od otprilike 53.109 kvadrata. Zasad se Branimirova tek počela graditi te je izgrađena prva faza, no gradilište trenutno nije aktivno, jer bi novi radovi trebali početi tek na proljeće, dok je u tijeku izrada projektne dokumentacije za drugu, najkompleksniju fazu.
Stoga se, zbrajajući trenutno aktivne površine izgradnje mogu zbrojiti ona Paromlina, površina budućeg bazena Špansko, zgrade Doma sportova i cijele Sarajevske za koju je kraj izgradnje najavljen već krajem ove godine. Zbrojem površina katastarskih čestica dobiva se podatak da je trenutno aktivno 88.238 četvornih metara gradilišta, što uključuje površinu katastarske čestice izgradnje Paromlina, obnovu zgrade Doma sportova, zgrade bazena Špansko te cijele rute Sarajevske ceste.
Zagreb uvodi novost na parkirališta. Ovdje pročitajte o zelenim nadstrešnicama.